• USD 28.4
  • EUR 33.7
  • GBP 37.8
Спецпроєкти

Чи зможе Деканоїдзе «розколоти» Meinl Bank AG

Без сприяння європейських регуляторів або щиросердого визнання австрійського фінустанови українські служителі Феміди не зможуть покарати банкірів за виведення з країни $800 млн
Реклама на dsnews.ua

Скандал навколо можливої причетності одного з найбільших банків Австрії — Meinl Bank AG — до виведення коштів з проблемних українських фінустанов розгорається з новою силою.

Як стало відомо "ДС", головне слідче управління Національної поліції України розпочало досудове розслідування у кримінальному провадженні за ознаками злочинів, передбачених ч. 5 ст. 191 (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем) і ч. 3 ст. 209 Кримінального кодексу України (легалізація доходів, отриманих злочинним шляхом). За даними слідства, ряд українських банків у 2011-2015 рр., у тому числі після введення в них тимчасової адміністрації, виводили багатомільйонні суми з України, розміщуючи їх на кореспондентських рахунках в Meinl Bank AG (Австрія). Так робили, зокрема, Дельта Банк, що розмістив в австрійському фінустанові близько $ 87,3 млн, citycommerce bank (59 млн євро), "Київська Русь" ($50 млн), Южкомбанк (448,5 млн грн. і $38 млн), Терра Банк ($40,4 млн), "Таврика" ($26 млн), Автокразбанк (106 млн грн.), Фінростбанк (71,778 млн грн.).

Крім них слідчі також згадують інші визнані неплатоспроможними банки - "Хрещатик", "Аксіома", Актив-Банк, Профін банк, а також нині живі "Кредит Дніпро" Віктора Пінчука та Вернум Банк Наталія Ігнатченко. Всього, за інформацією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО), сума коштів, яка не повернулася з кореспондентських рахунків, склала $746, 5 млн і 59 млн євро.

Схема для виводу грошей була на рідкість проста. Українські банки укладали з Meinl Bank AG договори відповідального зберігання та забезпечення, у відповідності з якими йому в заставу передавалися кошти, що перебували на коррахунках, нараховані проценти і будь-які майбутні надходження на ці рахунки. Під це забезпечення іноземний банк видавав кредити третім особам. При цьому позичальниками виступали компанії — нерезиденти України, пов'язані з власниками українських банківських установ. Серед них фігурують переважно кіпрські компанії (Tandice Limited, Tosalan Trading Limited, Winten Trading Ltd , Agalusko Investment Limited і Nasterno Commercial Limited), а також резиденти Британських Віргінських островів (Silisten Trading Limited) та Белізу (Melfa Group Ltd). Надалі, коли позичальники не виконували свої зобов'язання за кредитами, Meinl Bank AG в односторонньому порядку списував зберігалися на рахунках кошти на свою користь. Таким чином, з країни викачували гроші на офшорні структури, афілійовані з власниками банківських установ.

Як зазначають в головному слідчому управлінні Національної поліції, "кінцевою метою зазначених фінансових операцій було отримання неправомірної вигоди для власників офшорних компаній". Фактично борги позичальників погасили українські банківські установи за рахунок коштів їх клієнтів. Це стало одним з основних чинників, які призвели до визнання багатьох банків неплатоспроможними.

Слідчі вже отримали санкцію Печерського суду на доступ до фінансової документації низки українських банків щодо їх відносин з Meinl Bank AG. У цей список увійшли, зокрема, Дельта Банк, Профін банк, CityCommerceBank, "Хрещатик", Терра Банк, Вернум Банк, "Фінанси та кредит" і банк "Кредит Дніпро". Надати ці документи поліції повинні НБУ і ФГВФО. Не можна виключати, що в перспективі наслідок захоче отримати доступ до документів, які знаходяться у розпорядженні Meinl Bank AG. Втім, поки до цього фінустанові, яка входить в бізнес-імперію спадкоємця інвестиційного холдингу Julius Meinl, британця австрійського походження Юліуса Майнла, поліція не пред'являє ніяких претензій.

Покарати банкірів за виведення коштів буде не так просто. Адже формально всі операції, які проводили фінустанови, є законними. "Ті, хто розробляв схему, явно мали значний досвід у сфері банківського права. Тому формально всі дії були проведені в рамках діючого на той момент законодавства", — констатує радник ЮФ "U&G Partners" Руслан Ткаченко.

Реклама на dsnews.ua

Так, фінустанови мають повне право розміщувати гроші на кореспондентських рахунках іноземних банків, тим більш європейських. "Але, з іншого боку, Meinl Bank часто використовувався для виведення капіталу з України та інших країн. Це дуже високоінтелектуальна схема, в якій кожна окрема операція повністю легальна. Але в цілому всі транзакції спрямовані на те, щоб безперешкодно виводити капітал з країни. При цьому немає необхідності що-небудь імпортувати, купувати, розмитнювати і т. д. Дивно, що європейські регулятори закривають очі на діяльність цього банку і йому подібних. Адже такі фінустанови є не тільки в Австрії, але і, наприклад, в Ліхтенштейні", — розповів "ДС" адвокат, директор департаменту АФ "Грамацький і Партнери" Ігор Реутов.

Результат нинішнього гучної справи може бути неоднозначним. Деякі юристи вважають, що якщо воно буде передано в суд і відповідні документи банків підтвердять розміщення коштів в Meinl Bank AG і їх подальше виведення з метою погашення заборгованості за кредитами афілійованих з банками осіб, то власники і топ-менеджмент банків (голова та члени правління, головний бухгалтер, керівник внутрішнього аудиту) не зможуть уникнути відповідальності. "Якщо суд визнає їх винними, їм загрожує покарання у вигляді позбавлення волі до 15 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна", — зазначає адвокат, асоційований партнер "Скляренко, Сидоренко і Партнери" Юлія Стусенко.

Правознавці не виключають, що у цій справі можуть бути притягнуті до відповідальності посадові особи НБУ, під носом у яких проверталися такі схеми.

"Вважаю, що посадові особи Нацбанку були обізнані про відповідних діях і фактично були співучасниками в злочинній діяльності, здійснюється акціонерами і менеджментом банків. Якщо вина посадових осіб НБУ знайде своє підтвердження в рамках досудового розслідування, вони можуть бути притягнуті до кримінальної відповідальності нарівні з акціонерами та менеджментом банків", — каже Віктор Мороз, адвокат, керуючий партнер АО Suprema Lex. За словами Юлії Стусенко, при здійсненні нагляду за банками, у тому числі при проведенні інспекційних перевірок, посадові особи НБУ мали можливість виявити причинно-наслідковий зв'язок ризикових операцій по виведенню коштів клієнтів і повинні були це зробити виходячи із завдань Нацбанку. Однак довести, що у відомстві проґавили такі операції умисно або через недбалість, буде непросто.

Але головна заковика в тому, що без сприяння самого Meinl Bank AG довести злочинну змову буде абсолютно неможливо. Якщо банк не поділиться з українськими правоохоронцями документами (а без натиску європейських регуляторів він цього точно не зробить), ті не зможуть підтвердити навіть сам факт видачі кредитів. Крім того, оскільки Україна не бере участь у системі автоматичного обміну податковою інформацією, довести, що заморські позичальники афільовані з власниками українських банків, також буде дуже непросто. "До тих пір поки австрійські влади "не помічати" специфічну діяльність банку, довести чиюсь провину в Україні буде досить складно", — переконаний Ігор Реутов.

Поки незрозуміла до кінця і доля працюючих банків, яких підозрюють у виведенні коштів з допомогою Meinl Bank AG. "Але у випадку підтвердження їх участі в таких схемах самі банки можуть бути визнані НБУ проблемними і, ймовірно, надалі виведені з ринку, а акціонери і керівництво можуть бути притягнуті до кримінальної відповідальності", — вважає Віктор Мороз. Тепер слідчі будуть перевіряти факти, що послужили підставою для порушення кримінального провадження, та участь банків у сумнівних операціях. Хоча в тому ж банку "Кредит Дніпро" стверджують, що все, що відбувається - не більше, ніж непорозуміння. "На даний момент у Банку Кредит Дніпро немає кореспондентського рахунку в Meinl Bank AG. Такий рахунок дійсно існував до 2014 року і був закритий у зв'язку з відсутністю оборотів і залишків. До 2014 року рахунок разово використовувався для зарахування комісій від документарних операцій. Ми впевнені в правомірної діяльності банку і готові співпрацювати зі слідством у разі такої необхідності. Поки ніяких офіційних запитів ми не отримували", - розповіли "ДС" в прес-службі банку.

    Реклама на dsnews.ua