• USD 27.9
  • EUR 33.8
  • GBP 38.9
Спецпроєкти

Тисяча з півмільйона. Чому власники "блях" не поспішають на митницю

З 25 листопада вступили в силу закони про розмитнення автомобілів на іноземних номерах, а через півмісяця, 10 грудня, в Державній фіскальній службі (ГФС) відзвітували про тисячної такій машині, оформленої за новими правилами
Реклама на dsnews.ua

Як бачимо, про масової легалізації "евроблях" поки не може бути й мови. Втім, це не ті терміни, які дозволяють робити достовірні висновки про долю реформи. Може, власники проблемних машин ще не зорієнтувалися або сподіваються на зміни умов митного оформлення?

Автомобілі на єврономерах, які перебувають в Україні з порушенням режимів транзиту або тимчасового ввезення, можна розмитнити протягом півроку, а в перші 90 днів після вступу в силу нових правил - зі знижкою 50%. Змінилася і ціна питання. Тепер акциз, який раніше становив левову частку плати на митниці, значно знижений, як мінімум для відносно нових авто. І ось власник тисячної "евробляхи", перекладеної на українські номери, а саме Nissan Qashqai+2 (митної вартістю близько 200 тис. грн) - заплатив у бюджет 87,9 тис. грн вже з штрафом в 8,5 тис. грн за недотримання режиму ввезення. А в цілому за 15 днів в результаті оформлення тисячі авто бюджет поповнився на 65,8 млн грн.

Однак всі ці цифри меркнуть на тлі кількості завезених в Україну машин на іноземних номерах. Звичайно, мова не йде про 2,7 млн, як люблять повторювати самі їх господарі. Така кількість виходить, якщо механічно враховувати всі ввезені в країну "бляхи" і навіть повторні заїзди того ж самого автомобіля. Відповідно до звітів ГФС машин з іноземною реєстрацією, які фактично знаходяться в нашій країні, не більше півмільйона. Але і це незрівняне безліч перед тими "евробляхами", які нарешті докотилися до митниці.

Так чого очікувати? Такими темпами, як сьогодні, за півроку не легалізується і 3% проблемних машин. Але не всі лінії прямі. Ще можливий сценарій, коли власники "евроблях" усвідомлюють, що великих поблажок в розмитненні їм вже не добитися, і масово кинуться оформляти свої машини, поки не закінчився пільговий період. Проте можна не сумніватися, що величезна кількість "блях" так і не стане на облік.

Проблема в тому, що багато оформляли авто на нерезидентів, придбавали через підставних фізичних осіб, не укладаючи договорів купівлі-продажу, а значить, не можуть підтвердити права власності на транспортний засіб (гендоручення не врятує). І тепер, аби легалізувати його, спочатку потрібно знайти того самого нерезидента і запитати у нього право власності. Це, до речі, аргумент, чому в перші дні переоформили за законом так мало автомобілів.

Ще важливіше, що на єврономерах багато машин "у віці". Наприклад, розмитнення Nissan Qashqai+2 у тому ж стані, але 2008 року випуску, якщо без знижки, обійдеться майже у 100 тис. грн (крім акцизу, потрібно заплатити мито і ПДВ, а при реєстрації ще й збір в Пенсійний фонд). Якщо ж мова йде про який-небудь бюджетної машині початку 2000-х - дивись, заплатити доведеться більше її вартості... В такому випадку є варіант - продати авто "на органи". Або утилізувати, хоча це складно, якщо авто не зареєстровано в Україні законним власником.

На жаль, знайдуться і такі, хто буде до останнього мітингувати, перекривати дороги, палити шини... Інтрига в тому, чи візьме ще хоч хтось приклад з лідера "Авто Євро Сили" Олега Ярошевича, який після затвердження парламентом механізму легалізації автомобілів з іноземною реєстрацією спалив свій позашляховик... А ось відповідь на головне питання - чи буде масове перетворення "евроблях" в легальних "іноземців" - ми дізнаємося ближче до лютого, до кінця періоду пільгового розмитнення.

Реклама на dsnews.ua
    Реклама на dsnews.ua