• USD 29.3
  • EUR 30.8
  • GBP 35.9
Спецпроєкти

Заліт на мільярд. Чи доведеться українцям погасити борг МАУ Коломойського

"Украерорух" запропонував авіакомпанії Ігоря Коломойського "Міжнародні авіалінії України" скласти свій графік погашення боргів майже на 1 млрд грн
Фото: Shutterstock
Фото: Shutterstock
Реклама на dsnews.ua

Держпідприємство "Украерорух" хоче отримати від "Міжнародних ліній України" (МАУ) пропозицію щодо реструктуризації боргів. Як заявив в інтерв'ю Центру транспортних стратегій (ЦТС) директор "Украероруха" Андрій Ярмак, після його призначення на цю посаду на початку жовтня сторони активізували діалог, МАУ відновила оплату послуг "Украероруха", але останній чекає пропозицій по реструктуризації боргів, сума яких становить близько 1 млрд грн, включаючи плату за надані послуги, штрафи і поточні платежі.

Борг неплатежем красний

"Украерорух" забезпечує управління повітряним рухом над територією України, авіакомпанії йому оплачують ці послуги відповідно до затвердженого Мінінфраструктури тарифами. Однак між "Украерорухом" і МАУ вже не перший рік триває конфлікт — авіакомпанія не хоче оплачувати виставлені рахунки за послуги.

Для держкомпанії погашення МАУ заборгованості архіважливо. Ці борги пробили істотну діру в бюджеті "Украероруха". Наприклад, відповідно до фінансового плану компанії на 2019 р., чистий дохід очікується на рівні 4 млрд грн, сплата податків у держбюджет, місцеві бюджети та цільові фонди — 1,2 млрд грн, а чистий прибуток за весь 2019-й повинна скласти 130 млн грн.

У той же час Ярмак в інтерв'ю ЦТС визнав, що за підсумками дев'яти місяців у підприємства негативні фінансові показники. Їх можна знайти у звітності, розміщеної на офіційному сайті компанії та завізованої самим Ярмаком. Згідно з цими даними чистий збиток компанії склав 569,5 млн грн, тоді як за дев'ять місяців 2018 р. "Украерорух" отримав прибуток 480 млн грн.

Висновок "Украероруха" в прибуток — один з KPI Ярмака, проте його можна досягти без справляння з МАУ майже 1 млрд грн, поки незрозуміло.

Примітно, що у фінансовому звіті "Украероруха" за 2018 р. зазначено: на кінець минулого року держпідприємство подало в суд на МАУ позовів на 479,4 млн грн (неоплачені послуги та пеня), а станом на квітень 2019 р., як порахували готували звіт незалежні аудитори, заборгованість МАУ зросла на 219,5 млн грн і склала 698,99 млн грн., включаючи 74,7 млн грн пені. Таким чином, на даний момент борг цілком може наближатися до 1 млрд грн.

Реклама на dsnews.ua

Однак і у МАУ дуже багато претензій до "Украероруху". Зокрема, авіакомпанія вважає, що тарифи на аеронавігації в Україні завищені. Президент МАУ Євген Дихне в кінці жовтня заявив, що тарифи на аеронавігацію не переглядалися 10 років і вони вище, ніж у сусідніх країнах, у кілька разів. Так що МАУ подала на "Украерорух" зустрічний позов, в якому вимагає відшкодувати їй 876,6 млн. грн.

Пам'ятай про Насирове

В той же час дуже сумнівно, що Ярмак може бути занадто прихильним до МАУ і реструктуризувати борги (вона, до речі, є єдиним серед авіакомпаній боржником). На думку глави авіаційного сектору міжнародної юридичної фірми Kinstellar адвоката Олексія Бурчевского, оскільки "Украерорух" є державним, його керівник може нести кримінальну відповідальність за дії, внаслідок яких підприємство недоотримає належить йому прибуток.

"Тому нещодавно призначений керівник повинен бути гранично акуратним, підписуючи будь-який договір про реструктуризацію боргів з МАУ. Ні в якому разі не може йти мова про списання боргів, так як це може бути розцінена ринком і відповідними органами як порушення правил конкуренції та надання державної допомоги", — зазначив Бурчевский.

Тут, до речі, можна згадати про кримінальну справу проти керівника Державної фіскальної служби Романа Насирова, яку було порушено за те, що він дав одній з компаній відстрочку у сплаті рентної плати за видобуток корисних копалин.

Бурчевский не виключив, що у "Украероруха" можуть бути неформальні домовленості з національним перевізником: МАУ платить, "Украерорух" дозволяє авіакомпанії літати. "У будь-якому випадку у МАУ завжди є в запасі такий дієвий інструмент, як нові судові позови, в рамках яких суд може зобов'язати провайдера продовжувати надання аеронавігаційних послуг, незважаючи на неплатежі, поки слухається справа", — сказав він.

Тим більше що у МАУ вже є такий досвід. "ДС" знайшла в судовому реєстрі згадка про рішення Господарського суду Київської області від 23 листопада 2018 р., яким задоволено заяву МАУ, і суд на забезпечення позову авіакомпанії заборонив "Украероруху" відмовляти в наданні послуг з аеронавігаційного обслуговування повітряних суден МАУ.

Правила зміняться

Однак з 2020 р. система розрахунків авіакомпаній за послуги аеронавігації повинна змінитися. Як пояснив Олексій Бурчевский, до кінця 2019 р. повинна закінчитися технічна інтеграція "Украероруха" в систему платежів Євроконтролю, членом якого держкомпанія є з 2004 р. "Національний провайдер буде отримувати гроші не безпосередньо від перевізників, а через європейську структуру. Тобто в 2020 році МАУ доведеться платити збори безпосередньо в Євроконтроль, який у випадку несплати може швидко закрити європейське небо для авіакомпанії", — сказав він.

З іншого боку, на думку експерта, європейців не особливо цікавить питання погашення "Міжнародними авіалініями України" боргів перед "Украерорухом", а значить, у них з'являється шанс затягнути повернення грошей держпідприємству з найменшим ризиком для себе. "Всі чудово розуміють, що Україна не може допустити банкрутства "Украероруха" і в разі потреби знайде кошти підтримати підприємство, незалежно від повернення чи неповернення мільярдного боргу МАУ", — пояснив адвокат.

Скинутися всім світом

Компенсувати недоотримані від МАУ кошти "Украерорух" може і з інших джерел. Зокрема, як зазначав Андрій Ярмак у своїй колонці, ставка за аеронавігаційне обслуговування в Україні найнижча на квадратний кілометр повітряного простору серед усіх країн — членів Євроконтролю, але сам рівень обслуговування та безпеки польотів при цьому ідентичний. Ярмак зазначив, що Україна планувала підвищити плату за аеронавігаційне обслуговування майже вдвічі ще у 2014-2015 роках, але не зважилася, не захотівши погіршувати фінансові показники авіакомпаній, особливо національних. При цьому Ярмак наводить приклади інших країн (Молдова, Туреччина, Португалія, Бельгія), де ставки або вже підвищені, або їх планується збільшити найближчим часом. Оскільки підвищення ставок за аеронавігаційне обслуговування практично не позначиться на вартості квитка (3-4% від ціни, на міжнародних рейсах — ще менше), то це хороший спосіб компенсувати за рахунок усіх авіакомпаній неоплачені борги одного.

    Реклама на dsnews.ua