• USD 27.3
  • EUR 32.6
  • GBP 38.2
Спецпроєкти

Тарифне цунамі. Який сюрприз українцям підготували Зеленський і Шмигаль на осінь

Уряд припинив регулювати ціни на газ, який отримують теплокомуненерго (ТКЕ). Тепер закупівлі газу і ціни на нього стануть головним болем місцевої влади, а населенню потрібно готуватися до підвищення тарифів

Ціни на газ
Уряд припинив регулювати ціни на газ / Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

Зеленський дотягнув до останнього

Після майже 5 місяців затримки президент України Володимир Зеленський нарешті підписав закон №1060 "Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань у сфері надання житлово-комунальних послуг", який Верховна Рада прийняла ще 3 грудня минулого року.

Чому президент чекав так довго? Тому що вступ його в силу призвів би до подорожчання опалення для населення ще в грудні минулого — січні цього року, в період, коли українці були страшно розлючені підвищенням тарифів на газ. І якщо по газу Кабміну довелося фіксувати ціну на рівні 6,99 грн за куб. м, то для стримування тарифів на тепло була обрана стратегія заморозки закону до закінчення опалювального сезону.

В цьому законі немає прямої директиви підвищити тарифи, але він дає таку можливість комунальним теплоенерго. Справа в тому, що ще в 2017 р. Верховна Рада прийняла закон "Про житлово-комунальні послуги", але для його стикування з іншою законодавчою базою потрібен був ще один акт. Підписаний президентом закон №1060 якраз і є цим "стикувальним" законом, який дозволяє ТКЕ підвищувати тарифи на послуги з теплопостачання відповідно до тарифу на тепло, який встановлює НКРЕКП.

Ганна Позднякова, директор комунального підприємства "Теплопостачання міста Одеси", пояснила "ДС", що в грудні 2020 р. НКРЕКП в зв'язку з підвищенням цін на газ, який займає основну частку витрат ТКЕ на виробництво тепла, підвищила тариф на теплову енергію. Однак комунальні компанії, що виробляють тепло, не могли застосувати цей тариф саме через відсутність "стикувального" закону. А голова НКРЕКП Валерій Тарасюк в інтерв'ю "Інтерфакс-Україна", нарікаючи на "колізію в законодавстві" (до підписання закону №1060), відзначав, що "ці кінцеві тарифи повинні бути встановлені після певних процедур, зокрема, після укладення всіх письмових договорів із споживачами на теплопостачання".

Тепер, уже в наступному опалювальному сезоні, ТКЕ отримають можливість скорегувати тарифи на послуги з постачання тепла відповідно до набраного чинності закону. Головну роль тут відіграють ціни на газ. Але якими вони будуть восени, передбачити складно.

Тарифи на тепло можуть злетіти

Реклама на dsnews.ua

Однак на ринку тепла тільки що відбулася ще одна грандіозна зміна — з 20 травня уряд припиняє регулювати ціни на газ для теплокомуненерго. До цього всі ТКЕ отримували його на умовах ПСО (спецзобовʼязання, або public service obligation), які передбачали, що "Нафтогаз України" продавав газ для ТКЕ за встановленою ціною. Тепер же теплокомуненерго повинні будуть самі подбати про те, щоб купити газ для забезпечення наступного опалювального сезону.

У яких компаній вони будуть купувати газ і за якою ціною — це тепер буде головним болем не уряду, а місцевої влади.

"Це крок, який нарешті дасть можливість місцевій владі взяти відповідальність перед людьми за тарифи на тепло і гарячу воду. Неефективність менеджерів комунальних підприємств більше не буде покриватися фіксованою ціною на газ. Тепер всі ТКЕ, більшість з яких належать місцевій владі, будуть укладати контракти з газопостачальними компаніями самостійно", — написав у своєму Telegram-каналі прем'єр-міністр.

У той же час Ганна Позднякова пояснила, що якщо підприємства ТКЕ до 1 травня могли купувати газ виключно у "Нафтогазу", то з цього дня можуть перейти до іншого постачальника, але — за умови повного погашення боргів перед "Нафтогазом". А з урахуванням того, що у багатьох ТКЕ мільярдні борги перед НАК, змінити постачальника вони не зможуть.

Голова Союзу споживачів комунальних послуг Олег Попенко вважає, що це рішення призведе до підвищення тарифів на тепло для населення. "Більшість ТКЕ стверджували свої тарифи в НКРЕКП ще при ціні газу в 4-4,5 тис. грн за 1 тис. куб. м, а зараз "Нафтогаз" пропонує їм газ по 8,2 тис. грн, а після скасування ПСО ціна буде близько 9,5 тис. грн. Це автоматично веде до того, що всі ТКЕ будуть погоджувати нові тарифи на тепло і гарячу воду вище існуючих від 30 до 60%", — сказав він, додавши, що платіжка за тепло для українця в квартирі площею 50 кв. м виросте з 1 до 2 тис. грн на місяць.

Борги і штрафи

Тепловики в свою чергу попередили прем'єр-міністра про катастрофічну ситуацію, що склалася в галузі, і заявили, що якщо не вжити термінових заходів, то наступний опалювальний сезон може просто не розпочатися. Асоціація "Укртеплокомуненерго" направила Денису Шмигалю лист, в якому вказала, що борги ТКЕ перед постачальниками газу через невідповідність тарифів на газ і тепло постійно зростають і на 1 травня вже досягли 50 млрд грн.

Крім того, фінансові претензії до підприємств ТКЕ за борги виставили також постачальники газу і оператори газорозподільних мереж (оператори ГРС або облгази) — штрафи досягли вже 10 млрд грн.

Також в асоціації вважають, що необхідно переглянути розміри штрафів, які виписують постачальники енергоресурсів підприємствам ТКЕ, — вони не можуть бути вище, ніж штрафи, які ТКЕ виставляють споживачам тепла на несплату рахунків. Наприклад, населення, якщо не розраховується вчасно, сплачує пеню в розмірі 0,01% від боргу, або всього 3 грн за кожну 1 тис. грн заборгованості. Тоді як ТКЕ за борг перед "Нафтогазом" в 1 тис. грн відраховує 380-520 грн штрафу, а оператору ГРС — 1,2 тис. грн.

Тому асоціація вважає, що борги ТКЕ потрібно реструктуризувати або просто списати, а для здешевлення тарифів на тепло слід забезпечити ТКЕ дешевим газом українського видобутку, ціна якого буде нижче, ніж пропонує сьогодні "Нафтогаз України".

    Реклама на dsnews.ua