• USD 27.9
  • EUR 34.1
  • GBP 39.5
Спецпроєкти

Цифрове золото. Биткоин-мільярдери відкладають вибух криптовалютного міхура

Після того як інвестиції в кріптовалюти перетворилися в перший мільярд, на ринок цифрових грошей виходять великі портфельні гравці і навіть цілі держави
Фото: bitcoininvestmentplans.weebly.com
Фото: bitcoininvestmentplans.weebly.com
Реклама на dsnews.ua

Близнюки Кемерон і Тайлер Уинкервоссы стали першими в світі легальними биткоин-мільярдерами. У 2013 р. брати інвестували в криптовалюту $10 млн, викупивши 1% биткоинов, який перебував у той час в глобальному обороті. З того моменту ціна биткоина зросла на 10 000%, якраз в акурат, щоб вартість биткоин-активів Уинкервоссов досягла позначки в $1 млрд.

Братам сьогодні по 36 років. У минулому вони професійні спортсмени: на Олімпіаді в Пекіні 2008-го виступали в американській команді веслярів. Популярність прийшла до неї завдяки спортивним перемогам, а судовим. У 2009 р. близнюки примудрилися відсудити у Марка Цукерберга $65 млн, звинувативши його в крадіжці ідеї створення соціальної мережі, яку Цукерберг нібито використовував для Facebook. Вперше Уинкервоссы почули про криптовалютах в 2012 р. під час відпочинку на Ібіці.

Через рік вони зважилися ризикнути і вкласти значну частину відсуджених у Цукерберга грошей в криптовалютную авантюру. А вже в 2015 р. запустили Gemini - першу в Сполучених Штатах електронну біржовий майданчик з торгівлі та обміну биткоинов і этеров.
"Ми хочемо створити біржу для цифрових грошей за прикладом Nasdaq і NYSE", - говорив раніше в інтерв'ю Financial Times Тейлор Уинкервосс, додавши, що "...ми ніби знімаємося в одному і тому ж фільмі, тільки з різними акторами: у свій час багато говорили, що Facebook - це забава-одноденка. Тепер ми чуємо те ж саме по відношенню до криптовалютам".

На думку братів, цифрові гроші - це "... найбільша соціальна мережа, створена коли-небудь".

Абрамович і биткоины

Сам факт, що інвестиції в цифрові гроші можуть принести мільярдні доходи, "...говорить про досягнення якоїсь риси довіри до неоднозначного валюті, що, в свою чергу, буде провокувати інтерес до неї з боку портфельних інвесторів", - прогнозує видання The Sunday Telegraph.

Реклама на dsnews.ua

На думку члена ради директорів Coinbase Браяна Армстронга, в найближчі тижні великі інвестиційні фонди сукупно увіллють в ринок криптовалют $10 млрд. У якості доказу Армстронг посилається на нещодавню заяву керівництва хедж-фонду Man Group, в управлінні якого знаходяться активи на суму в $95 млрд, про завершення підготовчого етапу інвестування в цифрові гроші.

Крім портфельних інвесторів на ринок виходять і великі приватні гравці.

Три російських мільярдера - Роман Абрамович, Олександр Фролов, і Олександр Абрамов - запустили в Британії спільний проект Blackmoon Crypto, який "...створить найкращі у світі інструменти з управління криптофондами". "Дочка" проекту - Blackmoon Financial - пройшла процедуру ICO, зібравши $30 млн.

Ще одні російський мільярдер Роман Троценко, намагається встигнути запустити найбільшу обмінну платформу в Росії. З січня 2018 р. у країні почнуть діяти закони, що регулюють ринок криптовалют, прихована мета яких прибрати з місцевого ринку всіх конкурентів крипторубля, запущеного Центробанком на початку листопада. Два тижні тому міністр зв'язку Микола Нікіфоров налякав великих інвесторів заявою, що биткоины "ніколи не будуть легалізовані в Росії".

Зачаття Петра

Поки Росія тільки вигадує національну криптовалюту, Венесуела вже впритул підійшла до її створення. Президент Мадуро в недільному телевізійному зверненні до народу оголосив про підготовку до емісії Petro - державної грошової цифровий одиниці, яка буде забезпечуватися нафтою, газом, золотом і діамантами. За задумом венесуельського керівництва за допомогою нової валюти можна буде обійти фінансову блокаду країни, посилену недавніми новими санкціями з боку США.
Ідея смілива, але які шанси, що вона спрацює? На думку Джона Виллара, венесуельського биткоин-підприємця і негласного радника уряду з криптовалютам, Petro в змозі вирішити деякі проблеми країни.

По-перше - знизити рівень корупції. Транзакції в криптовалюте анонімні, але блокчейн-технологія, на основі якої Венесуела буде створювати свою валюту, надає можливість відкритого доступу до інформації про операції. "Якщо транзакції можна відстежити і зрадити їх аудиту, то це стане відмінним інструментом у боротьбі з корупцією", - цитує Виллара видання Miami Herald.

По-друге - повернути довіру громадян до національної валюти як такої. Місцевий болівар продовжує знецінюватися, і в минулий уїкенд на чорному ринку за $1 давали вже 103 000 боліварів. Ще в червні курс чорного ринку дорівнював 10 000 боліварів за $1. З початку року венесуельська валюта втратила 3000% вартості. "Заява Мадуро, що Petro буде забезпечений національними природними багатствами, слід сприймати як символічний жест, - каже Віллар. - Уряд таким чином намагається сказати, що воно змінює своє ставлення до криптовалютам. Забезпечувати цифрові гроші матеріальними активами немає сенсу, тому що це призведе до створення ще одного болівара". Минулого тижня у Венесуелі заарештували 60 керівників вищої ланки нафтових компаній, які навмисне маніпулювали даними з видобутку.

У ситуації, коли немає чіткого розуміння, скільки нафти країна видобуває насправді , забезпечення кріптовалюти нафтою - це шлях в нікуди.

"Гіперінфляцію у Венесуелі не можна зупинити за допомогою введення нової валюти, - впевнений міністр фінансів Колумбії Маурісіо Карденас. - Проблеми країни носять фундаментальний характер і вирішити їх можна, тільки прийнявши жорсткі заходи по стабілізації сектора державних фінансів".

Тим не менш, якщо Венесуела все зробить грамотно, у громадян з'явиться ще один надійний спосіб заощаджень і повсякденних розрахунків. Для венесуельців кріптовалюти вже стали буденністю, і з кожним днем зростає обсяг міжособистісних операцій, номінованих в цифрових грошах. Більш того, дешева електроенергія робить майнінг дуже вигідним. За приблизними підрахунками, у Венесуелі активно майнят понад 100 тис. осіб.
"Нам в принципі не потрібна нова криптовалюта, - резюмує Віллар. - Було б чудово, якщо б уряд залишив все як є і не винаходило велосипед".

Цифрове золото

Наміри Венесуели прив'язати майбутню національну криптовалюту до цінних копалин інтуїтивно втілюють формуються уявлення про те, чим насправді є цифрові гроші, вважає Тому, інвестор з Уолл-Стріт. "Для молодих людей кріптовалюти - це альтернатива золота", - цитує CNBC Чи.
Паралелі з золотом вважає доречними і мільярдер Майк Новограц, що активно інвестує в криптовалюту. "Биткоины - це і є цифрове золото в тому відношенні, що їх цінність визначають самі люди, як і у випадку з благородним металом", - говорив Новограц у своєму виступі на нью-йоркській конференції, присвяченій криптовалютам. На думку мільярдера, абстрактне уявлення про ціну цифрових грошей неминуче призведе до вибуху криптовалютного міхура в осяжному майбутньому.

Однак у лопнув міхурі буде більше користі, ніж шкоди.

"Історично великі луснули бульбашки змінюють спосіб життя. Так сталося з залізничним міхуром або з інтернет-міхуром. Але наслідки тих обвалів якісно змінили наше життя", - заспокоює Новограц.
Згідно з його прогнозом, до кінця поточного року варто очікувати ще кілька цінових сплесків цифрових валют, але вартість биткоинов не перевищить $10 000. Вже по закінченні 2018 р. за один биткоин будуть давати $40 000, прогнозує Новограц.

Цифровий валюті є куди рости, вважає агентство Bloomberg, оскільки її загальна капіталізація все ще занадто мала: всього $186 млрд. Стільки ж на сьогоднішній день складає ринкова капіталізація однієї компанії Coca-Cola. Агентство нагадує, що, незважаючи на тисячі відсотків зростання вартості биткоинов в поточному році, існують 400 компаній, ціна акцій яких у 2017 р. зросла більш стрімко, ніж ціна биткоина. Сукупна вартість цифрових валют становить лише 2,3% вартості глобальних золотих активів ($7,7 трнл), або 0,033% капіталізації глобального ринку деривативів ($544 трлн). Так що, резюмує Bloomberg, можливий вибух криптовалютного міхура відкладається як мінімум в середньостроковій перспективі.

    Реклама на dsnews.ua