• USD 28.3
  • EUR 33
  • GBP 36.5
Спецпроєкти

Тюремний розпродаж. Чи зможе Мін'юст заробити на місцях не настільки віддалених

Міністерство юстиції планує виставити на продаж непотрібні виправні установи і заробити на реконструкцію в'язниць і СІЗО

Денис Малюська під час заходу, присвяченого початку великого розпродажу в'язниць, Ірпінський виправний центр (№ 132) в смт Коцюбинське
Денис Малюська під час заходу, присвяченого початку великого розпродажу в'язниць, Ірпінський виправний центр (№ 132) в смт Коцюбинське
Реклама на dsnews.ua

Великі плани

«Ми розпочинаємо великий розпродаж в'язниць», — заявив міністр юстиції Денис Малюська у відеоролику, в якому він рекламує перший запланований для продажу об'єкт пенітенціарної системи. Говорив він про це давно, але тільки зараз вирішив виставити на торги Ірпінський виправний центр р. Коцюбинське (Київська обл). Денис Малюська розхвалює перевага виправного центру: від нього до межі Києва – всього 2,8 км, площа становить близько 8 га, на земельній ділянці є системи енергопостачання і комунікації.

а ось і наш перший об‘єкт на продаж

Gepostet von Denis Malyuska am Donnerstag, 6. August 2020

За словами міністра, після цього лота, який планується на аукціон в найближчі кілька тижнів, відбудеться масовий розпродаж нерухомості пенітенціарної системи – установ виконання покарань, слідчих ізоляторів, виправних центрів.

Малюська пояснив, що на балансі Мін'юсту сьогодні знаходиться 27 таких об'єктів, які заморожені і не використовуються за призначенням, але при цьому держава витрачає величезні кошти на їх утримання та охорону. Наприклад, Ірпінський виправний центр обходиться щорічно в «десятки мільйонів гривень».

Гроші від розпродажу тюремного «неліквіду» Мін'юст планує направити на перебудову і реконструкцію діючих закладів, будівництво нових, а також – у державний бюджет. Для того щоб виручити за тюремні майданчики як можна більше грошей, вони будуть виставлятися на аукціони – хто більше заплатить, той і купить. Поки що міністр не наважився спрогнозувати, скільки грошей Мінюст зможе виручити за Ірпінський виправний центр: «Яка буде вартість – покаже ринок».

Спроба знайти кошти для оптимізації та реконструкції закладів пенітенціарної системи робиться владою не вперше. Ще в червні цього року депутати внесли у Верховну Раду законопроект №3591, прийняття якого дозволило б Мін'юсту цілеспрямовано використовувати 70% коштів, виручених від продажу зайвої нерухомості, на будівництво нових і реконструкцію старої інфраструктури пенітенціарних установ. «У бюджеті коштів на тюремну реформу немає, тому джерела фінансування ми знаходимо самостійно, звідки і всі останні ініціативи: платні камери, приватні СІЗО та розпродажі в'язниць», — пояснив тоді міністр.

Реклама на dsnews.ua

Однак комітет з питань бюджету Верховної Ради вже наприкінці липня повернув цей законопроект назад його авторам. Головне науково-експертне управління парламенту відзначило тоді, що немає нічого поганого в тому, щоб направляти частину грошей, виручених від продажу установ, на реконструкцію. Але вказало, що надходження від продажу будуть несистематичными. До того ж депутати не навели жодних розрахунків – скільки коштів можна виручити від продажу і скільки їх необхідно для виконання задуманого.

Велике господарство

Але у Мін'юсту, тим не менш, великі плани по наведенню порядку і перебудови свого тюремного господарства. Згідно з затвердженим в 2017 р. переліком, тюремні активи налічують 183 об'єкти по всій Україні. У той же час, за даними Департаменту з питань виконання покарань, у мін'юсті вже простоюють 27 установ виконання покарань, ще девʼять планується закрити до 2020 р., а якщо Верховна Рада прийме законопроект «Про альтернативні заходи покарання», то це дозволить скоротити кількість правопорушників, яких потрібно утримувати за ґратами, і, отже, вивільнить ще 12 виправних центрів.

Однак сумнівно, що Мін'юсту вдасться заробити шалені гроші на розпродажі подібних об'єктів. Ірпінський виправний центр потенційно може принести добру виручку – він розташований в безпосередній близькості від столиці, і в містечку, де ведеться активне будівництво нових житлових комплексів і є попит на житлову нерухомість. Проте в тому ж Коцюбинському повно простоюють ділянок промислового призначення, які можуть скласти йому конкуренцію. До того ж забудовники, які спеціалізуються на зведенні житла, як правило, не купують землю у власність, а беруть її в оренду у місцевої влади.

Що до інших виправних центрів, які Мін'юст планує виставити на продаж, то вони розташовуються переважно в невеликих містечках, де слабкий попит на землю і, відповідно, низькі ціни на неї. Сумнівно, що інвестори будуть готові з руками-ногами відірвати на аукціонах колишню Дубенську виправну колонію в Рівненській області, де 2 га землі можна придбати за $80 тис. або Білозерську виправну колонію №105, що розташувалася в селі в 20 км від Херсона. До того ж будівлі цих закладів, побудованих ще в радянський час, якщо і придатні для подальшого використання, то напевно потребують серйозного ремонту.

Ще однією перлиною тюремного господарства Мін'юсту є Лук'янівський слідчий ізолятор (СІЗО), на нього у міністра також великі плани. Він дійсно розташований у дуже вдалому місці – всього в 4 км від Хрещатика. Розмови про «розселення» Лук'янівського СІЗО ведуться вже давно, але справа поки що не зрушила з мертвої точки. Денис Малюська вже пропонував зробити з ізолятора готель, стилізований під в'язницю. Однак сумнівно, що це – реалістичний план, оскільки приведення у житловий стан (як для туристів, а не підозрюваних) будівель, побудованих ще в позаминулому столітті, зажадає просто-таки астрономічних витрат. І напевно інвестиції, вкладені в готель «Дід Лук'ян», не окупляться ніколи.

Крім того, слідчі ізолятори тому і розташовуються, як правило, в центральній частині міст, оскільки звідти набагато простіше і швидше доставляти арештантів на судові засідання.

Тому Лук'янівське СІЗО для його нинішнього власника може виявитися валізою без ручки – викинути не можна, а використовувати на інші цілі, крім як містити підслідних, не на що. До того ж це СІЗО – архітектурна пам'ятка 1840 р., і для того, щоб його знести і побудувати на цьому місці щось нове, потрібно дозвіл влади.

    Реклама на dsnews.ua