• USD 27.6
  • EUR 33.5
  • GBP 38.9
Спецпроєкти

Всього не заробиш. Чи впаде гривня через трудових мігрантів

Через карантин грошові перекази від українців, що працюють за кордоном, знизилися. Чого чекати до кінця року і як трансферти заробітчан вплинуть на курс?

Фото: УНІАН
Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Скільки перераховують трудові мігранти

Національний банк України опублікував нову статистику грошових переказів в Україну, яка відображає активність перерахування в країну грошей від трудових мігрантів. Так, в червні цього року обсяг переказів у порівнянні з червнем минулого впав на 8,5% — до $856 млн. Причина – наслідки пандемії коронавіруса, введення карантинних обмежень та закриття бізнесу в Європі навесні. Як наслідок, у квітні перекази трудових мігрантів впали порівняно з квітнем минулого року майже на 16% — до $794 млн.

Однак після цього ситуація стала покращуватися – у травні обсяг грошових переказів зріс до $805 млн, у червні – вже до $856 млн. Всього ж за перше півріччя трудові мігранти переказали в країну $5 365 млн. Це на 3,2% менше, ніж за першу половину минулого року.

Нагадаємо, що ще у травні експерти прогнозували падіння обсягу грошових переказів в Україну мало не на третину. Але, схоже, негативні прогнози не збулися – обсяг грошових вливань потроху починає відновлюватися.

Джерело: НБУ
Джерело: НБУ

Опитані «ДС» експерти по-різному оцінили ступінь впливу грошових переказів трудових мігрантів на українську економіку і курс гривні, зокрема. Але зійшлися в одному: скорочення припливу валюти від заробітчан якщо і відбудеться, то не матиме катастрофічного впливу на гривню.

За гроші не хвилюйтеся

Реклама на dsnews.ua

Засновник і президент інвестиційної групи «Універ» Тарас Козак зазначив, що фактор грошових переказів українських трудових мігрантів для курсу гривні – один з визначальних, він дає не менше 10% від загального обсягу припливу валюти в країну. «Ці перекази підтримують гривню на високому і сталому рівні, і якщо уявити, що в якийсь момент гроші перестануть приходити, то ситуація серйозно зміниться», — сказав він.

Однак, за словами Козака, поки що ситуація виглядає позитивною. Він пояснив, що зниження обсягу переказів за півріччя всього лише на 3,2% на тлі падіння на 12% європейської економіки – це дрібниця. Саме тому є підстави вважати, що за підсумками року картина буде не настільки гнітючою. «Ми не знаємо, що буде восени, але поки що ситуація виглядає так, що обсяг переказів трудових мігрантів в цьому році не буде сильно відрізнятися від 2019 р.», — сказав він.

Більш того, Тарас Козак нагадав, що карантин у Європі був масово введений в квітні, а вже в червні пішло його послаблення. І якщо з урахуванням провального квітня обсяг грошових переказів знизився не так сильно, то за друге півріччя він може бути близьким до минулорічного показника. «Цього року обсяг грошових переказів буде більший за $10 млрд точно», — сказав експерт, при цьому не виключивши, що наші трудові мігранти перерахують на батьківщину навіть більше грошей, ніж минулого року. Нагадаємо, що в 2019 р., за даними НБУ, вони переказали в країну $11,9 млрд, в 2018 – $11,1 млрд.

Краса підрахунків

У свою чергу експерт Growford Institute Олексій Кущ вважає, що публікована НБУ статистика грошових переказів українських трудових мігрантів є дуже умовною, оскільки регулятор збирає статистику з різних джерел, зокрема, – опосередкованих та неформальних, а похибка при цьому може бути дуже великою. «Я пам'ятаю, що у нас в попередні роки був зведений платіжний баланс з профіцитом у $2,5 млрд, і це було показано, як досягнення. Але при цьому похибка підрахунків становила $2 млрд», — сказав він.

На думку Олексія Куща, з $12 млрд грошових переказів в Україну, про які заявлялося раніше, від справжніх трудових мігрантів надходить $7-8 млрд. Він пояснив, що грошові перекази використовуються, зокрема, для різних схем заведення в Україну валюти, наприклад – під виглядом оплати за виконані роботи. Реально ці роботи ніхто не виконував, але заведені в країну гроші потрапляють до статистики грошових переказів трудових мігрантів.

Але навіть від $7-8 млрд, на думку Куща, потрібно відняти ще кілька мільярдів доларів, які надходять у країну від внутрішніх мігрантів – українців, які працюють вдома, але отримують оплату за виконану для зарубіжних контрагентів роботу чи продані за кордон товари. «Це можуть бути IT-спеціалісти, або люди, які продають за кордон щось зроблене своїми руками. І таких внутрішніх мігрантів у нас близько 250 тис. осіб», — пояснив він.

На підтвердження свого припущення про недостовірність статистики грошових переказів трудових мігрантів від НБУ Олексій Кущ навів і оприлюднену Нацбанком точну цифру постійних трудових мігрантів, які працюють за кордоном понад 10 місяців. Таких налічується 3 млн осіб, але за рік вони перераховують в Україну близько $1 млрд, або всього лише $300 на людину. Що аномально мало.

Експерт Growford Institute вважає, що реальний масштаб вкладу трудових перекладів дуже перебільшений і міфологізований. «Цифра в $12 млрд грошових переказів всім подобається: критики підняли цю цифру на щит, тому що за її допомоги звинувачують владу у видавлюванні українців за кордон, а прихильникам влади вона вигідна, оскільки показує, що лібералізація візового режиму дозволила українцям добре заробляти за кордоном», — сказав він.

На думку Олексія Куща, реальна цифра грошових переказів трудових мігрантів в цьому році, природно, знизиться. Однак зменшення припливу валюти не позначиться істотно на українській економіці, зокрема – на курсі гривні. За його словами, на користь підтримки курсу більшою мірою грають інші фактори, пов'язані з карантином. Наприклад, бізнес щороку виводить з України $5-6 млрд, але в 2020-му цей процес пригальмувався – бізнес залишив дивіденди та нерозподілений прибуток всередині країни для підтримки своєї стабільності.

Другий фактор – туристичний. Щороку іноземні туристи привозять в Україну близько $1,5 млрд, у той же час українські вивозять за кордон $8 млрд. – суму, зіставну з обсягом припливу валюти від трудових мігрантів. «Через карантин бізнес перестав виводити гроші за кордон і туристи не поїхали за кордон. І ці цифри набагато більше вплинуть на курс, ніж динаміка так званих трудових трансфертів, яка, як ми бачимо, від карантину практично не залежить, і, отже, підтверджує наше припущення про міфологізованість цього показника», — сказав він. Таким чином, якщо мігранти стануть перераховувати в Україну менше валюти, то їм з лишком допоможуть наші туристи — багато з яких, через зрозумілі причини, із зовнішніх перетворилися на внутрішніх.

    Реклама на dsnews.ua