• USD 28
  • EUR 33.7
  • GBP 39
Спецпроєкти

"Рецесія десятиліття". Навіщо ООН залякує українців

Незважаючи на катастрофічні прогнози ООН про найгіршу рецесію в Україні за останній десяток років, просте порівняння базових макроекономічних показників доводить: усе не так погано

За прогнозами ООН, в Україні цього року через пандемію COVID-19 очікується найбільший за останні 10 років спад в економіці
За прогнозами ООН, в Україні цього року через пандемію COVID-19 очікується найбільший за останні 10 років спад в економіці / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

ООН попереджає, що в Україні цього року через пандемію COVID-19 очікується найбільший за останні 10 років спад в економіці, в результаті якого за межею бідності нібито виявляться ще плюс 9 млн чоловік.

Там підрахували, що з початку епідемії понад 80% українських домогосподарств втратили доходи, а в більш ніж 40% сімей залишився без роботи хоча б хтось один. Також погіршується ситуація з боргами — якщо на початку пандемії тільки 11% домогосподарств заявляли, що мають борги, то тепер таких вже 15%.

Однак чи так все погано чи ООН згущує фарби?

Не зовсім бідність в Україні

Ці прогнози про 9 млн бідних в Україні, які розтиражували всі ЗМІ, не повинні бентежити. Справа в тому, що ООН оцінює бідність за різними метриками. Але в даному разі — за рівнем фактичного прожиткового мінімуму (для України зараз — близько 4 тис. грн на людину), причому на даних офіційної статистики. Так, за весняними підрахунками ЮНІСЕФ, навіть в 2019 р. за межею бідності вже були 37,8% домогосподарств (а це понад 15 млн чоловік). Потім, після початку коронакризи, в травні експерти провели хитрі маніпуляції: вони порівняли прогнозований на той момент рівень бідності в 2020 р. з тим, який міг бути без фактора пандемії (27,2% домогосподарств), і прийшли до висновку, що малозабезпечених українців прибуде ще на 6,3 млн осіб. Трохи пізніше, мабуть, прогноз скорегували до 9 млн. Нагадаємо, це плюс до тих 27,2% бідних домогосподарств. Але навіть при таких розкладах, враховуючи середню кількість осіб на домогосподарство 2,6, рівень бідності не повинен перевищити 50%. А, як бачимо, в 2015 і 2016 рр. цей показник був помітно вищий.

Рівень бідності в Україні
Джерело: ЮНІСЕФ

Звичайно, такі високі показники бідності щодо фактичного прожиткового мінімуму пояснюються ще й тим, що враховуються лише офіційні доходи громадян. Але головний висновок зі сказаного: в ООН підбирають дуже страхітливі формулювання для відображення дійсної ситуації. Навіть за запропонованою метрикою бідність в Україні не буде більшою, ніж в 2015–2016 рр.

Реклама на dsnews.ua

А чи буде рецесія в економіці: звіримо цифри

Можемо перевірити на цифрах, порівняємо один з найгірших для української економіки років — 2015 р. і рік нинішній.

Почнемо з інфляції. Державна служба статистики повідомляла, що за результатами 2015 р. вона досягала показника 43,3% в порівнянні з 24,9% в 2014 р., і це був максимальний показник за останні 20 років. Після катастрофічного 2015 р. ситуація стала вирівнюватися, і вже цього року — з початку року по жовтень — ми бачимо показник 3,4%.

Розглянемо ВВП. За 2015 р. показник номінального ВВП становив 1979,5 млрд грн, а за I-II квартали поточного року номінальний ВВП —1713,6 млрд грн. Ще більш показові порівняльні дані по ВВП в доларах розглянемо нижче.

Наступний показник, який можна порівняти, — рівень безробіття. За дослідженнями Держстату, в Україні за результатами 2015 р. безробіття, виміряне за методикою МОП, становило 9,1% від чисельності працездатного населення. За підсумками ж першого півріччя поточного року цей показник підвищився до 9,2%.

Про те, що немає ніякої катастрофи, що насувається, говорить і головний економіст Ukraine Economic Outlook Михайло Кухар на своїй сторінці в Facebook. За його словами, найгірша рецесія за десятиліття, про яку заявила ООН, вже була — в 2015 р. "Тоді ВВП України впав до $91 млрд. На початку 2020 р. ВВП України становив $154 млрд. За результатами безумовно важких для нашої економіки перших 10 місяців ми виходимо на траєкторію його падіння до $146 млрд. І тут я буквально не бачу, що такого повинно статися з нашою країною за решту листопад–грудень, щоб ми втратили ще $55 млрд в своїй економіці, щоб перевершити рецесію 2015 р.!" — зазначив він.

Михайло Кухар зазначив, що ніякий апокаліпсис нас до кінця цього року не чекає. "Навпаки, економіка вже відновлюється і, згідно з жовтневим прогнозом Ukraine Economic Outlook, загальний спад ВВП України в 2020 р. становитиме 5,2%. Нагадаємо, що, за даними Держслужби статистики, ВВП в II кварталі цього року в порівнянні з I кварталом (з урахуванням сезонного фактора) знизився на 9,9%, а в порівнянні з II кварталом 2019 р. — на 11,4%.

"Так, це спад. Але він менший, ніж очікується за прогнозами в таких країнах, як США, Англія і Евросоз", — констатував Михайло Кухар.

Також за словами економічного експерта, в Україні поліпшується і ситуація з зайнятістю, що побічно підтверджується зростанням середніх офіційних зарплат як в національній валюті (з 10,5 тис. грн до 12,1 тис. грн на місяць), так і в доларовому еквіваленті (з $395 до $427 на місяць).

Таким чином, не варто купуватися на гучні заголовки про "найгіршу рецесію" десятиліття. Дані поки що говорять про інше. Якщо тільки правильно їх інтерпретувати.

    Реклама на dsnews.ua