• USD 27.9
  • EUR 33.9
  • GBP 39.4
Спецпроєкти

У відповідь удар. Навіщо Коломойський подав до суду на США і до чого тут Зеленський

Колишні власники Приватбанку Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов через свої американські компанії хочуть стягнути з мін'юсту США $23 млн

Ігор Коломойський
Ігор Коломойський / Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

Отже, Коломойський і Боголюбов подали позов проти США з вимогою відшкодувати їм $23 млн збитків, які вони понесли від двох цивільних позовів міністерства юстиції США щодо комерційної нерухомості, що належить їм в Луїсвіллі (Кентуккі) і Далласі (Техас). Точніше в Міжнародний центр по врегулюванню інвестиційних суперечок (ICSID) звернулись американська компанія Optima Ventures, що зареєстрована в штаті Делавер, і її дочірня компанія, що належать їм.

Історія суперечок

Конфлікт у Коломойського і Боголюбова з американською владою почався весною 2019 р., коли націоналізований в Україні Приватбанк подав позов проти колишніх власників у Канцлерський суд штату Делавер. Тоді Приватбанк заявив, що колишні власники привласнили майже $623 млн, які вони шахрайським шляхом вивели з фінустанови в США, де на ці кошти придбали нерухомість і металургійні заводи в штатах Огайо, Мічиган, Західна Вірджинія, Кентуккі та інших. Нібито завдяки виведенню коштів і скупці активів Коломойський і Боголюбов стали найбільшими власниками нерухомості в Клівленді (штат Огайо). Після цього позову почало розслідування і ФБР.

А в серпні минулого року міністерство юстиції США подало в Окружний суд Південного округу Флориди два цивільних позови про конфіскацію майна, що належить Ігорю Коломойському і Геннадію Боголюбову. Стверджувалося, що ці активи — комерційна нерухомість в Луїсвіллі (Кентуккі) і Далласі (Техас) — дійсно були придбані на незаконно виведені з Приватбанку і привласнені кошти. Ну а сама нерухомість підлягає конфіскації, оскільки при зазначених операціях було порушено федеральне законодавство про відмивання грошей.

У числі іншого мін'юст США просив суд конфіскувати такі незаконно придбані об'єкти, як офісна будівля PNC Plaza в Луїсвіллі, а також офісний центр у Далласі — колишню штаб штаб-квартиру компанії CompuCom. Загальна вартість цих об'єктів становила понад $60 млн.

Коломойський завдає удар у відповідь

Ось після такого наступу американської Феміди Коломойський та Боголюбов і вирішили піти ва-банк і подали позов на мін'юст США в ICSID. А це, до речі, одна з автономних міжнародних установ, яка входить до Групи організацій Світового банку. Примітно, що інформації про те, що суди за позовом мін'юсту США щось вже конфіскували у Коломойського і Боголюбова, поки немає.

Реклама на dsnews.ua

Правда, сам позов на сайті ICSID також поки що відсутній, однак про нього повідомляє Global Аrbitration Review — ресурс, який присвячений новинам з області міжнародного арбітражу. Цікаво, що чекає цю справу в суді?

Ігор Чудовський, керуючий партнер АО "Чудовський і партнери", пояснив "ДС", що ICSID — це міжнародна інституція, арбітраж, який вирішує суперечки держав з приватними інвесторами інших держав. Він зазначив, що на даний момент рано чітко говорити з приводу перспектив цієї справи для Коломойського і Боголюбова, так як у відкритому доступі немає докладної інформації про правову позицію і доказах, що викладені в позові.

"Але варто сказати, що дана міжнародна інституція входить в структуру Світового банку, що само собою вселяє якусь упевненість у справедливому і неупередженому розгляді даної справи. І в разі, якщо позиція і докази Коломойського будуть досить переконливі, навіть тісні відносини Світового банку і США навряд чи вплинуть на результат даного розгляду ", — сказав юрист.

Він також зазначив, що терміни розгляду справи за правилами даного арбітражу встановлюються по конкретній домовленості сторін. "Але, наприклад, одну зі справ, в якій відповідачем була Україна, розглядалася рівно два роки і завершилася не на користь України", — сказав Ігор Чудовський.

Як бачимо, чисто з правової точки зору — повна невизначеність. Однак у справи є, умовно кажучи, фінансова і політична сторони.

Бізнес і політика: навіщо Коломойському атакувати США

Отже, в цьому позові, звичайно, може бути і фінансова логіка — постаратися "побити" американських правоохоронців на їх же території — за допомогою незалежного суду. Якщо колишні співвласники Приватбанку виграють хоча б один такий суд, то це буде величезний резонанс, оскільки дозволить Коломойському заявити про політичні переслідування. Крім того, поки йдуть судові тяжби (а потім можливо і розгляд справи в апеляції), майно Коломойського і Боголюбова хоча і залишиться замороженим, але буде недоторканим, по суті, його не можна буде конфіскувати.

Крім того, можливий і політичний підтекст у цьому позові. Як відомо, колишній радник президента Володимира Зеленського Ігор Новіков передав виданню Time запис 40-хвилинної телефонної розмови, яка відбулася в липні 2019 р. між ним, Новіковим, у той час також помічником президента Андрієм Єрмаком і Руді Джуліані, адвокатом тодішнього президента США Дональда Трампа. Оприлюднення цієї розмови — бомба на голову Трампа і Джуліані, особливо — на тлі того, що 9 лютого Сенат США підтримав конституційність процедури імпічменту щодо експрезидента Дональда Трампа.

Іншими словами, команда Зеленського тепер намагається налагодити відносини з новим президентом США Джо Байденом. А позов Коломойського в ICSID — це ні що інше, як спроба насолити Зеленському в справі налагодження зв'язків з новим главою Білого дому. Тут також доречно відзначити, що і Зеленський може фігурувати в розслідуваннях ФБР, оскільки у його компаній і компаній "сокварталовцев" були рахунки в Приватбанку, через які також могли виводитися сумнівні кошти. Тобто популяризацію цієї справи в інформаційному просторі можна також розцінювати як тиск на Банкову ...

    Реклама на dsnews.ua