• USD 28.3
  • EUR 33.1
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Вагони, які ввезли в Україну з РФ, могли стати причиною низки аварій, - ЗМІ

Кілька днів тому в соцмережах розгорілося обговорення низки питань, пов'язаних з імпортом в Україну списаних вантажних вагонів з РФ. Дискусія перейшла в ЗМІ і телеграм-канали та розкрила багато цікавих деталей, пишуть «Контракти»

Реклама на dsnews.ua

В процесі було висловлено принципово важливу тезу: щоб уникнути аварій на залізниці необхідно припинити практику продовження термінів експлуатації вогнів, що відслужили свій термін.

Під час обговорення згадали лист, спрямований ТОВ «Альфара» на адресу АТ «Укрзалізниця» з проханням допустити ввезення 1901 вагона-зерновоза з території Росії. Воно було направлене після прийняття Кабміном постанови, яким з 15.07.2020 взагалі заборонений імпорт вагонів з РФ незалежно від їх походження. ТОВ фактично просить порушити чинне законодавство в догоду своїм бізнес-інтересам.

Двома місяцями раніше згадане ТОВ заявляло про ввезення в Україну 539 списаних зерновозів, тобто всього обсяг двох угод компанії становив 2440 вагонів. Всього ж в Україні працює кілька таких компаній, які займаються ввезенням в Україну старих вагонів з РФ, а рахунок увезених одиниць йде на десятки тисяч.

Раніше постановою КМУ №535 заборонив з 1.03.2020 ввезення на митну територію України вживаних вантажних вагонів походженням з РФ. Всі звинувачення ТОВ «Альфара» (та інші імпортери б/у вагонів) парирує: ввезені вагони не були вироблені державою-агресором, а мають українське або румунське походження.

Деякі ЗМІ припустили, що українська компанія або закуповувала вагони на підконтрольних територіях, або підробляла документи на вагони, придбані в РФ. У публікаціях описані схеми операцій, в т. ч. з реєстрацією фіктивних компаній в РФ, які, втім, відсутність належної оцінки з боку правоохоронних органів є не більше ніж припущенням.

Блогер Дмитро Івко перераховує деякі з аварій за останні кілька місяців, причиною яких став випуск аварійних вантажних вагонів на залізничну мережу: аварія в Києві через вихід з ладу колісної пари, сходження з рейок у Кременчуці через руйнування візка, перекидання вагонів у Львівській обл., викиди сірки в порту в Одеській обл. через руйнування вагона з хімікатами, сходження з рейок поїздів у Дніпропетровській обл. через руйнування вагонів.

 

Коментуючи останній інцидент в Дніпропетровській області, засновниця холдингу «Аурум Груп» Олена Лебедєва уточнює: причиною став вагон, що разрушившся, якому вже 33 роки (при нормативі 22 роки). Він якраз з тих 18 тис. одиниць, що були списані у РФ та завезені в Україну в останні роки.

«В 2019 році з 76 транспортних пригод найбільшу кількість сталося через несправність роликових букс (27), на другому місці – несправність гальмівної системи (24), на третьому – несправність автозчеплень (12)», – уточнює один з джерел.

Як пише ІА «Українські новини», причина такого становища в тому, що «приватні компанії імпортують вагони з продовженим терміном служби, експлуатація яких заборонена в РФ, проводять «фіктивні» ремонти. З участю корупційної складової вагони з сумнівним минулим «легалізуються» і працюють в Україні. УЗ здійснює приймання вагонів на вагоноремонтних підприємствах після виконання робіт в мінімальних обсягах, які не відповідають нормативній документації, тим самим ставлячи під загрозу безпеку руху на залізниці».

Дмитро Івко переконаний: причина того, що відбувається криється саме в практиці продовження нормативних строків експлуатації вантажних вагонів з сумнівним минулим.

Глава Федерації роботодавців України Дмитро Олійник наголошує: постанови КМУ і кримінальні справи не надають належного ефекту. І списані вагони, ввезені з РФ, продовжують провокувати нові аварії.

В цих умовах експерти ринку бачать лише одне рішення: щоб уникнути аварій необхідно припинити практику продовження термінів експлуатації відслужили свій термін вагонів.

 

«Укрзалізниця» каже, що не може заборонити продовження термінів експлуатації вагонів – тому доведеться списати всі свої вагони. Але якщо з Росії завезуть 10 тис. одиниць металобрухту (а все виглядає так, що незважаючи на всі заборони Кабміну, брухт продовжує заїжджати до нас), то вагони «Укрзалізниці» все одно будуть простоювати… Так може, прийшла пора радикальних дій?» – Звертається СЕО компанії «ТАС-Логістик» Володимир Іващенко до міністра інфраструктури Владиславу Кріклія під час дискусії в Facebook.

    Реклама на dsnews.ua