• USD 27.6
  • EUR 33.5
  • GBP 38.9
Спецпроєкти

Долар росте. Що тисне на курс і чи варто бігти в обмінники

Всього за місяць українська валюта впала в ціні майже на одну гривню

Курс долара поповз вгору
Курс долара поповз вгору / Shutterstock
Реклама на dsnews.ua

На валютному ринку знову штормить: курс долара поповз вгору, і гривня стала активно дешевшати. Всього за місяць українська валюта впала в ціні майже на одну гривню. Якщо 20 серпня офіційний курс долара був 27,31 грн за долар, то вже на 17 вересня Національний банк України встановив курс на позначці 28,11 грн за долар.

Ослаблення національної валюти змусило НБУ діяти — 15 вересня, щоб стримати негативний тренд, він почав продавати валюту на міжбанківському ринку, чого не робив з 23 липня, весь цей період НБУ тільки скуповував долари. Всього в цей день НБУ запропонував на продаж близько $20 млн, а на наступний день — 16 вересня — продовжив інтервенції.

Ще місяць тому прем'єр-міністр Денис Шмигаль, намагаючись розвіяти побоювання інвесторів і бізнесу, які очікують зростання курсу долара в найближчі чотири місяці, заявляв, що до кінця року він буде коливатися в районі 27-28 грн за долар і навряд чи вийде за межі 29. При цьому прем'єр зазначив, що країні зараз дуже потрібен більш високий рівень інфляції, що допоможе експорту, розвитку промисловості і створенню робочих місць.

Однак коли курс нацвалюти став просідати на 10 коп. у день, ринок занепокоївся і змусив НБУ вжити заходів.

НБУ хоче девальвації

"ДС" попросила експертів пояснити причини девальвації і спрогнозувати, яким буде курс долара до кінця року і чи слід за старою українською традицією "бігти купувати долари" вже сьогодні.

Засновник і президент групи "Універ" Тарас Козак вважає, що НБУ зацікавлений в певному зростанні курсу долара до гривні. Він поділився своїми спостереженнями поведінки Нацбанку на валютному ринку. Коли курс гривні посилювався і намагався подолати позначку 27,3 регулятор виходив на ринок і викуповував валюту. А коли гривня рухалася в бік девальвації, НБУ інтервенцій не проводив і валюту не продавав. Але як тільки курс на міжбанку перескочив через 28,15 грн за долар, він зрозумів, що ситуація може вийти з під контролю і вийшов з інтервенціями. "Явно видно певна зміна політики НБУ на валютному ринку: він чітко не хоче посилення гривні і не проти плавного її ослаблення.

Реклама на dsnews.ua

На думку Тарас Козака, для внесення суттєвих змін до курсу нацвалюти сьогодні немає фундаментальних причин. Такі показники, як зовнішня торгівля, обсяг перерахованих в Україну коштів заробітчанами, вивід доходів від цінних паперів нерезидентами, обсяг врожаю і впала ціна на нафту — все в рамках попередніх місяців. "Тобто не було підстав реальних для знецінення гривні. А якщо вона знецінюється, значить, у цьому хтось зацікавлений. Я думаю, що це НБУ", — сказав він.

Експерт припустив, що регулятор дозволяє гривні девальвувати на підставі певних домовленостей, можливо, з президентом і урядом, які критикували попередній керівництва Нацбанку за дуже міцну національну валюту. "Можливо, не бажаючи почути таку ж критику, нове керівництво НБУ і йде на ослаблення гривні. Може, це відбувається і на догоду великим експортерам і фінансово-промисловим групам, які зацікавлені в посиленні долара", — сказав він.

У свою чергу, експерт з Економічної експертної платформи Ілля Несходовський вважає, що в подальшому на гривню може значно натиснути падіння цін на зовнішніх ринках на основні українські експортні товари і зростання цін на імпорт, але ці фактори він назвав малоймовірними. З іншого боку, вплив можуть надати внутрішні проблеми — затримка з відшкодуванням ПДВ експортерам може привести до нестачі вільних коштів у бізнесу, і, як результат, падіння попиту на валюту. "Ще один фактор — як поведуть себе НБУ і банки. Якщо для виконання бюджету через НБУ буде здійснюватися емісія грошей через механізм рефінансування, а потім ці гроші підуть на ОВДП, це призведе до того, що обсяг нацвалюти виросте, і спричинить девальвацію", — сказав він.

Прогноз курсу долара на сьогоднішній день неможливо передбачити
Прогноз курсу долара на сьогоднішній день неможливо передбачити / УНІАН

Включили верстат?

У економічного експерта Олексія Куща більш радикальне пояснення того, що відбувається. На його думку, нинішній уряд останні кілька місяців залучав для фінансування дефіциту бюджету гроші з непродуктивних джерел. Зокрема, Національний банк перерахував до бюджету майже 43 млрд грн прибутку, кредит МВФ у розмірі $2 млрд був використаний на покриття дефіциту бюджету, "Нафтогаз України" в червні направив до бюджету майже 40 млрд грн дивідендів, а також у червні Приватбанк направив до бюджету 24 млрд грн дивідендів. "Я підрахував, що з шести місяців перебування при владі нинішнього уряду, з таких непродуктивних джерел було залучено 240 млрд грн з 480 млрд, які були потрібні бюджету", — сказав він.

За словами Олексія Куща, поки гроші з цих джерел були, в уряду була можливість вирішувати проблему дефіциту бюджету без особливого впливу на курс та інфляцію. "Влітку в уряду було кого" розкуркулити " і не включати при цьому друкарський верстат. Але джерела цих грошей закінчилися, єдиний, який залишився, — це друкарський верстат, і він починає працювати все більш активно", — сказав експерт.

Ворожіння на курсі: чи варто купувати долари

На думку Тараса Козака, прогноз курсу гривні до кінця року сьогодні неможливо передбачити. "Домовленості НБУ з президентом, урядом, іншими гравцями, можуть ламати фундамент. Ми розуміємо, що у нас гривня — поки ще не ринкова валюта, і певні інтереси можуть на неї впливати, щоб рухати курс туди-сюди.

Ілля Несходовський вважає, що основний сценарій курсу з імовірністю 80% — незначна девальвація до кінця року до 28-29 грн. "А зараз він буде триматися навколо позначки 28 гривень за долар плюс-мінус 20-30 копійок", — сказав експерт. При цьому він додав, що політика НБУ і Мінфіну в ситуації з курсом буде визначальним фактором, але складно передбачити, як буде діяти Нацбанк в умовах суттєвого невиконання бюджету.

Олексій Кущ поки не бачить ситуації, яка могла б привести до катастрофи з курсом. "Я думаю, що курс буде коливатися + -5% від точки 28 гривень за долар, тобто — знаходиться в коридорі 27-29. І поки не бачу передумов, що може бути катастрофічне падіння до 30, і потрібно бігти купувати долари", — сказав він.

    Реклама на dsnews.ua