• USD 26.7
  • EUR 31.4
  • GBP 36.5
Спецпроєкти

Віцепрем'єр Любченко придумав нові схеми для тиску на бізнес, — ЗМІ

Перший віцепрем'єр-міністр і міністр економіки Олексій Любченко має намір впровадити кілька потенційно корупційних схем під виглядом підтримки вітчизняного виробника і посилення контролю над ринком інтернет-торгівлі

Олексій Любченко
Олексій Любченко
Реклама на dsnews.ua

Схеми збільшать корупційні ризики і сприятимуть тінізації цілих секторів економіки, а також розквіту контрабанди, вважають журналісти.

Видання нагадує, що сьогодні в Україні вже діє програма компенсації вартості агротехніки вітчизняного виробництва — 25% можна отримати через банк-партнер Мінагрополітики. Однак, за даними джерел авторів у Мінекономіки, тепер ідеться про суттєве розширення програми, зокрема, на іншу продукцію машинобудування, за прикладом сусідньої Білорусі, яка продає свої трактори і вантажні автомобілі також із компенсацією 15-25% із бюджету.

Журналісти вказують на кілька коруптогенних факторів цієї ініціативи. По-перше, це тіньові схеми включення в програму виробників такої "потрібної" продукції. По-друге, корупційною може виявитися схема включення в процес банків-партнерів. По-третє, навряд чи обійдеться без корупції і на боці покупця, який напевно повинен буде пройти безліч бюрократичних процедур, щоб отримати свою компенсацію в повному обсязі і в обіцяні терміни, а за прискорення — заплатити.

Ще одна нова ініціатива Мінекономіки спрямована на посилення контролю над ринком інтернет-торгівлі. Мінекономіки ініціювало проєкт закону "Про захист прав споживачів", який має впровадити нові "дієві механізми" з регулювання інтернет-торгівлі. Згідно з документом, підприємці, які здійснюють електронні продажі, обов'язково повинні будуть розміщувати інформацію про себе як підприємстві і встановлений перелік інформації про продукцію. У законопроєкті дається визначення "електронний торговельний майданчик (маркетплейс)" і "електронний сервіс порівняння продукції (прайс-агрегатор)"; встановлюється відповідальність за ненадання повної інформації суб'єктом господарювання для його ідентифікації.

"Чи варто говорити, що в таких формулюваннях ініціатива виглядає, як спроба наділити держорган (Держспоживслужбу) неабиякими коруптогенними повноваженнями: можливостями призначати штрафи, залякувати і просто закривати неугодні інтернет-магазини — як дрібні, так і великі. До роботи над регулюванням онлайн-торгівлі підключать Мінцифри: вже кипить робота над створенням платформи "Е-споживач" для продавців, які здійснюють господарську діяльність в інтернет-магазинах, зокрема, маркетплейсах, прайс-агрегаторах, класіфайдах. Такий сервіс дозволить ідентифікувати продавця шляхом надання йому статусу Держспоживслужбою "Перевірений продавець". А де "спеціальний статус" і "білі списки" "обраних компаній" — там обов'язково є місце корупційний інтерес чиновника, котрий приймає рішення", — йдеться в матеріалі.

У Мінекономіки кажуть, що після прийняття закону Держспоживслужба отримає право звертатися до провайдера сайту і обмежувати доступ госпсуб'єктів, які використовують "нечесну підприємницьку практику", порушують законодавство про захист прав споживачів і яких неможливо ідентифікувати.

    Реклама на dsnews.ua