• USD 36.6
  • EUR 38.5
  • GBP 44.6
Спецпроєкти

Вірус паніки. Чи загрожує українцям дефіцит продуктів і стрибок цін

Українці пішли на карантин і кинулися скуповувати продукти харчування і туалетний папір
Фото: УНІАН
Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Побіжний моніторинг торговельних мереж показав, що українці злякалися карантину набагато більше, ніж належало б - полиці магазинів, на яких раніше були крупи, макарони, і серветки з туалетним папером, швидко спорожніли. І така ситуація спостерігається не тільки в столиці, але і в регіонах. "У нас клієнти масово скуповують навіть молочку, хоча цей товар не відрізняється тривалим терміном зберігання", - розповіла "ДС" менеджер одного з магазинів в Донецькій області.

У нас все вистачить

Деякі торговельні мережі були змушені відреагувати на ажіотажний попит обмеженням продажу продукції в одні руки. 18 березня мережа магазинів "АТБ" повідомила, що вводить обмеження на продаж деяких товарів: пиво, вода і напої - до 12 одиниць, інший товар до 5 одиниць/кг в одні руки.

Інші мережі кинулися заспокоювати покупців, запевняючи, що товарів на їх складах достатньо. "Продукти в "Сільпо" є: гречка, сіль, улюблені ласощі і все інше на полицях. Якщо ви чогось не знайшли, не хвилюйтеся. На складах всього в достатку, просто ми ще не встигли розставити все по місцях. Трохи терпіння і розуміння! Вже займаємося цим у режимі турбо", - повідомила мережа магазинів "Сільпо".

А мережа магазинів NOVUS ще напередодні введення карантину повідомила, що збільшує запаси товарів на полицях магазинів, щоб покупці змогли придбати їх у достатній кількості.

Інші магазини також запевняють, що запасів достатньо. "Ми в "МЕТРО Кеш енд Кері Україна" зараз спостерігаємо підвищений попит серед наших покупців", - повідомила комерційний директор компанії Олена Вдовиченко. - Однак ситуація з товарним запасом і поставками в торговельні центри METRO на сьогоднішній день цілком контрольована. Наша оптова бізнес-модель допомагає нам забезпечувати постійний рівень товарного запасу на 30 днів регулярних продажів". Враховуючи посилений попит, компанія зробила додатковий замовлення товару, постачання якого надійдуть в торгові центри протягом тижня. "Зокрема, це такі категорії товарів, як крупи, рис, цукор, рослинна олія, питна вода, маски і дезінфікуючі кошти", - попередила Олена Вдовиченко.

При цьому вона зазначила, що у зв'язку з чергами на митно-прикордонних пунктах з-за додаткової перевірки всіх водіїв вантажного транспорту є ймовірність невеликих затримок поставок імпортного товару.

Реклама на dsnews.ua

Однак на тлі підвищеного попиту з боку відвідувачів торгових центрів і магазинів, які зараз роблять закупівлі відразу на один-два місяці вперед, виробничі потужності постачальників мають обмеження. Так що рітейлерам доводиться шукати альтернативні джерела поставок.

Митниця дає добро

Державна митна служба заспокоює, що перебоїв з постачанням продуктів на полицях магазинів не буде - фури з товарами курсують між країнами без перешкод. Держмитслужба нагадала, що кордони закриті тільки для пасажирських перевезень, але не для вантажних. "Щоб українці не боялися, що завтра не буде чого їсти, Митниця щоденно інформуватиме про товарообіг", - йдеться в повідомленні служби.

При цьому в митниці відзначили, що 90% товарів, які споживають українці - вітчизняного виробництва, а значить країна не критично залежить від імпортованих продуктів харчування.

Контроль та облік

У свою чергу Мінекономіки з метою контролю за забезпеченням населення продуктами буде моніторити їх наявність у магазинах, повідомив на своїй сторінці в Facebook заступник міністра економіки Тарас Висоцький. "Кожні два дні Мінекономіки робить зріз по торговим мережам і опитує рітейлерів щодо наявності продуктів харчування та товарів першої необхідності", - сказав він і розмістив список продуктів, які буде відслідковувати міністерства, всього 21 найменування. Серед них, зокрема, хліб, борошно, макарони, гречка, рис, яловичина, сало, птиця, свинина, ковбаса, молоко і сметана, сир, яйця, масло вершкове та олію, цукор, сіль і картоплю. Висоцький наголосив, що, згідно із Законом "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання появи і поширення коронавирусной хвороби (COVID-19)", на уряд покладено контроль за цінами на ліки та соціально значущі товари. Однак тут важливо пам'ятати, що у випадку підвищеного попиту на той чи інший товар, утримання ціни на нього неминуче призводить до дефіциту.

Дефіциту не чекайте, але стежте за цінами

Втім, в Асоціації рітейлерів України (АРУ)вважають, що стійкого дефіциту ключових товарів з-за коронавіруса і ажіотажного попиту з боку покупців на сьогодні немає і не передбачається в майбутньому. "Торговельні мережі сформували і продовжують поповнювати товарні запаси соціально значущих продуктів. Тимчасова нестача певних категорій товару пов'язана з панічною реакцією споживачів, і рітейлери роблять все можливе для виправлення ситуації", - йдеться в повідомленні АРУ.

Разом з тим в АРУ вважають, що можливе скорочення представлених на полицях магазинів імпортної продукції, але мережі оперативно замінюють товари, постачання яких виникли проблеми, на аналоги інших виробників.

Голова Національної ради економічного розвитку Олексій Дорошенко вважає, що ніякого дефіциту товарів в магазинах немає. "Якщо говорити про дефіцит, то лише в конкретному магазині в конкретний час. Але якщо переглянути на ситуацію протягом дня, то товари першої необхідності як були, так і є", - сказав він.

На його думку, немає жодних підстав побоюватися нестачі продуктів у майбутньому. "Якщо говорити про соціальні продукти харчування, то їх більш ніж достатньо", - сказав він. В якості підтвердження експерт нагадав, що в січні 2019 р. ціни на овочі борщового набору зростали, а в січні 2020 р. цього не було. "Ми завжди виробляли достатньо продуктів харчування, і на внутрішньому ринку їх було продавати вигідніше, ніж за кордон. Але оскільки ми не завжди знали, скільки ми споживали, могло таке статися, що чогось багато експортували, а потім були змушені імпортувати, і з-за цього коливалися ціни. Але в цьому році такого не сталося. Взагалі цей рік значно спокійніше, ніж інші", - сказав він.

За словами Дорошенка, невелике зростання цін може бути тільки на імпортні товари, і він буде пов'язаний з нерозумінням, яким буде курс долара. Він пояснив, що коли курс був 24,5-25 грн за $1, то товар все в основному підраховували за курсом 26. А коли американська валюта подорожчала до 26 грн за $1, то підстав для підвищення цін ні в кого не було. Але коли курс став вже 27 грн за $1, рітейлери переоцінили товари на 1 гривню у бік підвищення і стали навіть закладати курс до 28 грн за $1.

При цьому, за словами Дорошенка, була створена спільна група з представників Мінекономрозвитку, Антимонопольного комітету, Госпродпотребслужбы і рітейлерів, яка буде стежити за ситуацією і не допускати зловживань.

    Реклама на dsnews.ua