• USD 27.7
  • EUR 32.9
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Владі варто було б повернути формулу "Роттердам+", - експерт

Реклама на dsnews.ua
Повернення до формули "Роттердам+" дозволить стабілізувати ситуацію в енергогалузі

Про це написав співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич у блозі інтернет-видання "Кореспондент".

"Влада в змозі набратися сміливості і прийняти рішення повернути формулу "Роттердамм+". Як тимчасову міру. Як показала практика, це був дієвий механізм зрозумілого і прозорого ціноутворення на енергетичному ринку України. Затверджений НКРЭКУ Порядок дозволяв утримувати ціну на вугілля для українських споживачів на рівні 1700 грн. за тонну. Після його скасування, з другого півріччя минулого року вартість вугілля підскочила до 1900 грн. за тонну", - написав Марунич.

Він підкреслив, після скасування дії формули тільки за друге півріччя 2019 року споживачам було завдано збитків на суму понад 4,4 млрд грн.

"Повернення до формульного ціноутворення в даний час дозволив би стабілізувати ситуацію в галузі", - вважає Марунич.

Нагадаємо, формула "Роттердам+" діяла для розрахунку вартості вугілля для встановлення прогнозної вартості електроенергії виключно для промислових споживачів в період 2016-2019 рр. Вона передбачала включення вартості доставки вугілля від хабів Амстердам-Роттердам-Антверпен для всього вугілля. Формула була скасована 1 липня 2019 з введенням ринку електроенергії. Після цього ціна вугілля та електроенергії для промисловості зросла.

Уряд Олексія Гончарука запровадило, а уряд Дениса Шмигаля затвердив у меморандумі з МВФ аналогічний підхід для визначення ціни газу для населення - т. зв. "Амстердам +". Він також передбачає включення вартості доставки газу з Нідерландів - біржа TTF.

    Реклама на dsnews.ua