• USD 28.1
 • EUR 33.7
 • GBP 39.1
Спецпроєкти

Воробей сів на банк. Як білоруському партнеру Медчедчука дали купити банк в Україні

Наближений одночасно до Кремля і до Олександра Лукашенка білоруський олігарх купує український БТА Банк. Сама фінустанова збиткова, але дуже перспективна для того, чиї бізнес-інтереси зосереджені на пострадянському просторі

Микола Воробей/tut.by
Микола Воробей/tut.by
Реклама на dsnews.ua

Купівля БТА Банку білоруським бізнесменом

23 листопада Антимонопольний комітет України (АМКУ) видав дозвіл на покупку контрольного пакету акцій (50% + 1 акція) "дочки" казахського БТА Банку в Україні. Покупцем виступив білоруський бізнесмен Микола Воробей — це стало відомо після опублікування рішення на сайті відомства. Кінцевим бенефіціаром угоди є Кенес Ракішев, казахський підприємець.

Особа покупця цікава сама по собі: Микола Воробей народився в Україні і закінчив Київський національний університет ім. Шевченка. Залишився жити в Білорусі після служби в армії в 1985-1987 рр. Згодом став великим бізнесменом у Білорусі, де йому належить Абсолютбанк, підприємство «Нафтобітумний завод», нафтотрейдер «Інтерсервіс», експедиторська компанія «БелКазТранс», різні об'єкти нерухомості, третина компанії «Бреміно Груп» (великий логістичний оператор між РФ, ЄС, Білоруссю і Україною), мисливське господарство «Червоний Бор».

За даними білоруських ЗМІ, Микола Воробей поряд зі своїми партнерами по бізнесу Олексієм Олексиним і Олександром Зайцевим користується особливою прихильністю Олександра Лукашенка. Що, власне, і дозволяє йому займатися великим бізнесом у Білорусі — країні, де приватне підприємництво взагалі не заохочується.

В Україні у бізнесмена є цілий ряд бізнес-інтересів, завдяки яким він не раз потрапляв в ділові новини нашої країни. По-перше, вантажоперевезення. По-друге, в 2018 р. компанія Воробʼя «Нафтобітумний завод» намагалася приватизувати «Центренерго», однак заявку відхилив Фонд держмайна. Одна з названих причин відмови: «кінцевим бенефіціарним власником одного з претендентів є особа, яка також є засновником і контролером компаній, зареєстрованих на території РФ, про що учасник не повідомив у конкурсній документації».

На початку 2019 р. «Нафтобітумний завод» вийшов на український ринок з другої спроби, купивши контрольний пакет акцій у статутному капіталі української компанії «ПрикарпатЗахідтранс», імовірно пов'язаної з лідером ОПЗЖ Віктором Медведчуком. Тим самим білоруський бізнесмен на пару з українським отримав доступ до перекачування російського дизельного палива через Україну до Європейського Союзу.

Нарешті, рівно рік тому була гучна історія, коли естонська компанія, підконтрольна Миколі Воробʼю, отримала ексклюзивне дозвіл від Мінекономрозвитку Росії на поставку в Україну понад 600 тис. т теплового вугілля з Росії. Тут була ще задіяна транспортна компанія Миколи Воробʼя — «БелКазТранс Україна».

Реклама на dsnews.ua

І ось тепер українсько-білоруський бізнесмен Микола Воробей купує в Україні банк, з яким теж все дуже непросто.

«БТА Україна» банк з досвідом і з проблемами

БТА Банк спочатку — казахстанський банк з головним офісом в Алма-Аті, заснований в 1991 р. Банк уже колишній: в червні 2015 р. він здав ліцензію і вийшов з банківської системи Казахстану. Його головний акціонер з 2014 р. — казахський бізнесмен Кенес Ракішев, якому належить 100% статутного капіталу банка через БТА Банк Казахстан.

Колись один з найбільших банків Казахстану, він опинився в складній фінансовій ситуації через махінації колишніх власників. Після добровільної здачі банківської ліцензії він фактично є компанією з управління активами. В інтерв'ю «Forbes Казахстан» в 2018 р. Ракішев говорив, що на балансі БТА консолідована значна частина активів, які повертаються через суди, 80% з активів — російські.

Але у нього залишається ряд дочірніх банків та інших структур у різних країнах пострадянського простору:

 • ПАТ «БТА БАНК» (Україна);
 • ВАТ «НАСК "Оранта» (Україна);
 • ЗАТ «БТА Банк» (Білорусь);
 • АТ «БТА Банк» (Киргизстан);
 • АТ СК «Лізинг» (Казахстан);
 • ТОВ KAZKOM Realty (Казахстан);
 • значна кількість представництв у РФ.

Не так давно Кенес Ракішев заявив про рішення продати всі дочірні банки з ліцензіями: «У минулому році ми продали БТА Киргизія. До кінця цього року хочемо закінчити операцію з БТА Україна. І в наступному році, якщо все буде нормально, стабілізується ситуація в Білорусі, ми хочемо продати БТА Білорусь. Хоча зараз у нас по БТА Білорусь ще немає покупця, ведемо поки тільки переговори».

Український дочірній БТА Банк працює на ринку з 1992 р. (є правонаступником ВАТ «Український кредитно-торговий банк»). Це універсальна установа, що надає повний спектр банківських послуг юридичним та фізичним особам. Мережа банку складається з 16 відділень, розташованих у Києві, Донецьку, Дніпрі, Харкові, Львові, Одесі, Житомирі. Як зазначено на сайті банку, єдиним акціонером АТ «БТА БАНК» (Україна) є АТ «БТА Банк» (Казахстан), мажоритарний акціонер якого — Кенес Ракішев.

Справи у банку, схоже, йдуть не блискуче: за даними НБУ, станом на 1 жовтня нинішнього року БТА Банк займає 71-е місце за розміром активів (385,6 млн грн) серед 74 банків, що працюють в Україні. І він входить в число збиткових банків (станом на липень).

Сам Ракішев раніше так сказав з приводу продажу української «дочки» банку білоруському бізнесменові: «Ця угода йде ще з початку року. Просто процедури, отримання дозвільних документів в Україні дуже довгі. Через пандемію все дуже довго йшло. Але ми отримали від Антимонопольного комітету України дозвіл по фізособі — громадянину Білорусі на покупку 50% акцій + 1 акція українського БТА Банку. тепер чекаємо дозволу від Національного банку України. Нам обіцяють дати дозвіл до кінця року. Поки угода структурована частинами, але взагалі ми хочемо все продати».

Яка користь Медведчуку від Воробʼя і БТА Банку

Щоб зрозуміти суть інтриги, повернемося до досить тісних бізнес-зв'язків Миколи Воробʼя з Віктором Медведчуком. Про них писала не тільки «ДС», а й російське агентство РБК.

Нагадаємо суть, того, що було детально викладено в наших матеріалах. На початку 2019-го компанія «Нафтобітумний завод» Воробʼя подала документи на придбання в Україні — 50% і більше частки в компанії «ПрикарпатЗахідтранс», що експлуатує українську ділянку (1,1 тис. км) нафтопродуктопроводу Самара-Західний напрямок. Продавцем виступила швейцарська компанія International Trading Partners, що належить громадянину Німеччини Анатолію Шефферу, якого ЗМІ пов'язують з оточенням Віктора Медведчука. В кінці березня 2019 р. АМКУ дозволив білоруському підприємству придбати 51%-ну частку в «ПрикарпартЗахідтранс».

Суть тісних ділових відносин Миколи Воробʼя з українським проросійським політиком Віктором Медведчуком не зовсім зрозуміла. Відомо, що саме їх пов'язувало спочатку: той самий трубопровід «ПрикарпатЗахідтранс». Імовірно Медведчук продав «трубу» Миколі Воробʼю тільки про людське око, насправді зберігши свій контроль. А в якості подяки за послугу звів білоруського бізнесмена з «потрібними людьми» в уряді РФ — тими самими, які роздають квоти на експорт енергоресурсів.

Зауважимо, що з вересні 2019 р. Віктор Медведчук отримав 2,3 млн грн від білоруського Абсолютбанка — він належить Воробʼю. І незабаром після цього Микола Воробей став постачальником російського вугілля в Україну. Так що створюється враження, що Медведчук нарівні з кимось із керівництва РФ реалізував схему, головною дійовою особою якої став Воробей, про що білоруським Naviny.by заявив гендиректор Асоціації міжнародних експедиторів України (АМЕУ) Віктор Берестенко. За його інформацією, на рівні вищих посадових осіб є домовленість з організації транзитних перевезень через Миколу Воробʼя і його партнера Віктора Медведчука. «Монопольний контроль транзитних перевезень енергоресурсів з Російської Федерації отримав кум Володимира Путіна. Основна ідея цієї схеми — це політичний інструмент впливу на партнерів в Європі, залежних від цього енергоресурсу», — впевнений Берестенко.

Купівля українського БТА Банку відмінно укладається в схему розвитку бізнесу Воробʼя і Медведчука. Через свого білоруського візаві Медведчук отримає вихід на всю банківську мережу, що контролював Кенес Ракішев. Але при цьому дії самого Медведчука не будуть очевидні для влади України — фактично він зможе працювати з партнерами в ЄАЕС і РФ через свого ймовірного партнера Миколу Воробʼя.

  Реклама на dsnews.ua