• USD 26.7
  • EUR 31.2
  • GBP 36.5
Спецпроєкти

Страшна погроза бензином. Чи зможе Лукашенко поставити Україну на коліна

Навіть скоординовані дії Білорусі і Росії щодо обнулення поставок в Україну палива хоча і вдарять по нашому ринку, але не критично — ситуація нормалізується через кілька місяців

Сьогодні у трейдерів немає проблем з тим, щоб законтрактувати і привезти в Україну дизпаливо від найрізноманітніших постачальників
Сьогодні у трейдерів немає проблем з тим, щоб законтрактувати і привезти в Україну дизпаливо від найрізноманітніших постачальників / Shutterstock
Реклама на dsnews.ua

Через це погрожувати ми будемо...

Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко пригрозив, що, якби захотів, зміг би знищити Україну буквально за добу, зупинивши разом з Росією поставки паливно-мастильних матеріалів. "Якби ми хотіли вас (Україну — "ДС") поставити на коліна, будемо відверті, ми б це зробили протягом доби разом з нелюбим вами президентом Путіним. Ми б перестали вам постачати паливно-мастильні матеріали, і завтра на вилах повиносили б і Зеленського, і всіх інших", — заявив він.

Утім, погроза припинення поставок палива з Білорусі звучить не вперше. Ще в травні цього року, після того як Україна припинила авіасполучення з Білоруссю, були припущення, що в разі подальшого загострення відносин ми можемо залишитися без білоруського палива. Однак тоді найгірший сценарій не був розіграний. Тепер лунають вже не припущення, а прямі погрози з боку Лукашенка. Але скільки в них правди?

Постріл у ногу

Імовірність того, що Білорусь зважиться на припинення поставок палива в Україну, вкрай мала, стверджують опитані "ДС" експерти.

Експрезидент Об'єднання операторів ринку нафтопродуктів України Леонід Косянчук вважає цей вислів емоційним і вкрай неосмисленим і додає, що сам же Лукашенко вказав, що товарообіг Білорусі з Україною становить понад $8 млрд на рік і при цьому левова частка припадає на експорт нафтопродуктів у нашу країну. "Крім того, на сьогодні щодо білоруського нафтопереробного комплексу діють міжнародні санкції, що унеможливлює здійснення експорту нафтопродуктів в ЄС. Чи готовий президент Білорусі відмовитися від такої "валютної ін'єкції" в економіку країни? Сумніваюся", — сказав експерт.

Про те, що Білорусь в разі припинення поставок палива в Україну залишиться як без надійного покупця, так і без єдиного джерела валюти, говорить і Геннадій Рябцев, директор спеціальних проєктів науково-технічного центру "Психея". "А за поставлене в Росію паливо Білорусь зможе отримувати тільки рублі, що невигідно для неї", — сказав він.

Реклама на dsnews.ua

Проблеми з дизпаливом

Однак навіть якщо Олександр Лукашенко і піде на такий самогубний для білоруської економіки крок, то Україна, хоча і зіткнеться з дефіцитом палива, але зможе подолати його.

Геннадій Рябцев нагадав, що на поставки з Росії та Білорусі припадає щонайменше 60% споживання Україною дизельного палива і скрапленого нафтового газу. І якщо останній можна замінити, збільшивши споживання бензину (як саме — див. нижче), то з дизельним паливом, особливо в пікові періоди під час осінніх і весняних польових робіт, можуть виникнути дуже серйозні проблеми, оскільки запасів немає, а поповнити швидко не вдасться. При цьому дефіцит дизпалива — близько 4,4 млн т — не вийде заповнити повністю тільки за рахунок збільшення власного виробництва, а на налагодження каналів поставок по імпорту потрібен буде час.

Утім, сьогодні у трейдерів немає проблем з тим, щоб законтрактувати і привезти в Україну дизпаливо від найрізноманітніших постачальників. Зокрема, в липні воно надходило по морю з Греції, Іспанії і навіть Індії. Просто на укладання контрактів і на те, щоб танкер з паливом прийшов в український порт, розвантажився і потім ресурс доїхав до заправок, потрібен буде час. Тому, на думку Леоніда Косянчука, чисто теоретично такі спільні кроки з РФ могли б створити Україні істотні проблеми. "Але на місяць-півтора в кращому разі", — вважає він.

"Український ринок нафтопродуктів надзвичайно диверсифікований щодо можливих джерел надходження. Тому, хто більше втратить від такого демаршу — велике питання! І таким преміальним ринком, як Україна, свідомо ніхто не буде маніпулювати заради сумнівних політичних дивідендів", — говорить Косянчук.

Бензин гонимо самі

Директор консалтингової групи "А-95" Сергій Куют ще в травні висловлював сумнів, що Білорусь наважиться перекрити поставки палива в Україну. Тоді він підрахував, що в 2020 р. Україна імпортувала з Білорусі 0,85 млн т бензину (що становить понад 30% споживання), 2,2 млн т дизельного палива (також понад30% ринку), 0,38 млн т скрапленого газу (17%) і 0,58 млн т бітуму (50% ринку).

Щоб перекрити потребу в бензині, досить, щоб вітчизняний виробник "Укртатнафта" збільшив переробку нафти вдвічі — до 4 млн т на рік.

А вже в липні сама "Укртатнафта" заявила, що до серпня наростить переробку нафти до 14 тис. т на добу (або 5,1 млн т на рік), для цього збільшить обсяг закупівель сировини — в серпні очікується прибуття до Одеси п'яти танкерів з нафтою. І на самому початку поточного місяця компанія план з підвищення обсягів виробництва виконала. Всього ж "Укртатнафта" може теоретично наростити переробку нафти до 7,5 млн т, головне — щоб був збут для виробленого бензину.

Зазначимо також, що збільшення переробки нафти дозволяє не тільки наростити виробництво бензину, але й дизельного палива і скрапленого нафтового газу.

Таким чином, навіть скоординовані дії Білорусі і Росії щодо обнулення поставок в Україну палива хоча і вдарять по нашому ринку, але не критично — ситуація нормалізується через кілька місяців після такого кроку. Однак, повторимося, ймовірність реалізації погроз Лукашенка дуже мала.

    Реклама на dsnews.ua