• USD 27.9
  • EUR 33.8
  • GBP 38.9
Спецпроєкти

Вуха "Газпрому"? Вибух газового хаба в Австрії зміцнить "Північний потік"

На австрійському газовому хабі Баумгартен стався вибух на газокомпресорній станції. На споживанні газу в Україні аварія прямо не позначиться, але може мати геополітичні наслідки
Реклама на dsnews.ua

Для газового ринку Європи це серйозна подія: Баумгартен в однойменному австрійському містечку на кордоні зі Словаччиною входить в трійку найбільших європейських майданчиків по торгівлі і розподілу газу. Через події система перекачування газу на хабі відключена, транзит газу через Австрію на південь і південний схід припинений, також припинено потік газу зі Словаччини. Тимчасово припинений транзит газу через Австрію в Словаччину, Угорщину, Словенію і Хорватію.

Через Баумгартен щорічно перерозподіляється близько 40 млрд кубометрів газу, який приходить у цю точку з Росії і Норвегії. Через цей газовий вузол йде забезпечення південних районів Німеччини і північних - Італії. Італія може постраждати із-за аварії сильніше інших - через обмеження поставок газу Італія повинна готуватися до введення надзвичайного стану, вважає міністр економічного розвитку Італії Карло Календа.

Однак для України ця аварія поки що не має серйозних наслідків. Глава компанії "Нафтогаз України" Андрій Коболєв заявив, що вибух в Баумгартені не вплине на забезпечення українських споживачів. Поставки газу з Європи в нашу країну поки не зазнали змін - імпорт газу зі Словаччини здійснюється за планом (середньодобовий режим - 22 млн кубометрів на добу), але очікується незначне зниження надходження газу в Україну з боку Угорщини, повідомив оператор української ГТС компанія "Укртрансгаз". Навіть якщо імпорт газу їхньої країни ЄС буде обмежений або зовсім припинений, то українські споживачі будуть забезпечені за рахунок збільшення відбору газу з підземних сховищ (ПСГ). Україна накопичила достатньо газу у своїх ПСГ - станом на 10 грудня запаси склали 15,7 млрд кубометрів, що на 15% більше, ніж на аналогічну дату минулого року.

У той же час деякі зміни в роботі української ГТС у зв'язку з аварією в Австрії все ж таки будуть - за даними словацького газотранспортного оператора, компанії Eustream, транзит газу через Україну по ужгородському коридору може скоротитися у вівторок до 91 млн кубометрів порівняно з 139 млн кубометрів, які були прокачані в понеділок.

На думку експерта газового ринку, президента Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Михайла Гончара, невелике зниження транзиту російського газу через Україну - це найгірше, що може відчути Україна внаслідок цієї аварії. "Може бути обмеження транзиту через Україну - бо поки не визначений запасний шлях, то куди ж його качати? Тому на деякий обсяг транзит може бути зменшений", - зазначив він.

Непрокачаний через Україну газ піде для транспортування через "Північний потік" - газопровід, що з'єднує Росію і Німеччину.

На споживанні газу в Україні аварія в Баумгартені не відіб'ється. "З точки зору споживання газу - нічого не зміниться. Надходження газу з Європи можуть знизитися, але я б не перебільшував значення цих надходжень, тому що у нас є можливість взяти з підземних сховищ газу", - сказав він. За прогнозом Гончара, ліквідація аварії в Баумгартені може зайняти близько двох тижнів, якщо в результаті аварії пошкоджено лише газопровід. Якщо ж аварія зачепила турбокомпресори та інше складне устаткування, на ліквідацію може піти кілька тижнів.

Реклама на dsnews.ua

При цьому експерт зазначив, що українська газотранспортна система більше интерконнективна порівняно з західної - тобто у нас в подібних випадках більше варіантів перемикати потоки газу на інші напрями таким чином, щоб кінцевий споживач не відчув проблем.

Один з видатних російських експертів газового ринку, партнер компанії RusEnergy Михайло Крутіхін, відмовився коментувати подію в Баумгартені: "Мало інформації (розміри збитку, терміни відновлення тощо)". Але в той же час він їдко зауважив, що ця подія відкриває масу можливостей для коментаторів, причому з обох таборів: як прихильників "Газпрому", так і його супротивників. "Зате які можливості відкриваються для коментаторів! Чекаю, що в аварії швиденько звинуватять: а) українців; б) американців. Хоча, якщо подумати, чому не "Газпром"? Це ж він хоче, щоб європейці переключилися з українського транзиту газу на його "північні потоки", - сказав Крутіхін.

Насправді, аварія в Баумгартені (незважаючи на те що це сталося в Австрії, яка є прихильником будівництва "Північного потоку-2") цілком може бути використана "Газпромом" для обґрунтування необхідності будівництва газопроводів в обхід України. Обґрунтування може формально бути таким: "Дивіться - всього одна аварія і зниження поставок газу в Італію призвело до введення надзвичайного стану, тому потрібно побудувати "Північний потік-2", оскільки чим більше альтернативних газопроводів, тим надійніше постачання газу в Європу".

У всякому разі, вже після полудня в російських ЗМІ почали з'являтися коментарі від російських аналітиків про те, що вибух на газовому хабі в Австрії додасть проекту "Північний потік-2" прихильників у Європі. "Вибух змусить Європу, з одного боку, задуматися про те, що вона була неправа щодо "Північного потоку-2", а також в скептицизмі щодо поставок по "Турецькому потоку". Вважаємо, що Австрія і Угорщина посилять тиск на ЄС щодо будівництва нових газопроводів", - заявила в інтерв'ю "РИА Новости" заступник директора аналітичного департаменту "Альпарі" Наталя Мільчакова.

Так що на підході чергова інформаційна кампанії від "Газпрому" на тему: чому потрібні альтернативні українському маршрути поставок газу в Європу.

    Реклама на dsnews.ua