• USD 36.6
  • EUR 40
  • GBP 44.8
Спецпроєкти

Боргові долари. Навіщо НБУ дозволив купувати валюту в кредит

Купівля валюти про запас може згладити коливання на валютному ринку, але деякі експерти бачать в цьому і корупційні ризики
Реклама на dsnews.ua

Національний банк України (НБУ) скасував обмеження для підприємств, яке забороняло бізнесу купувати валюту за кредитні кошти, повідомив НБУ на своєму сайті. "Зазначене ослаблення дозволить підприємствам більш ефективно управляти ліквідністю і купувати необхідні обсяги валюти для виконання власних зобов'язань у зручний для себе час", - йдеться в повідомленні Нацбанку.

Опитані "ДС" експерти та представники бізнесу в більшості своїй схвалили цю міру НБУ щодо лібералізації валютного ринку. "На мою думку, це повинно допомогти чесному бізнесу. Бувають ситуації, коли потрібно заплатити за контрактом за імпортне обладнання та комплектуючі, особливо в аварійних випадках (наприклад, вийшов з ладу компресор холодильного агрегату), або компоненти для виготовлення продукції, а власної валюти або гривневої виручки на цей момент недостатньо", - пояснив наочно перевага скасування обмеження Сергій Вовченко, голова наглядової ради АТ "Молочний альянс". Однак він зазначив, що дуже важливо, щоб банки контролювали правдивість подібних контрактів, оскільки покупка валюти за кредитні кошти може бути і механізмом отримання додаткового доходу: взяв кредит, порахував витрати на оплату відсотків, купив валюту в момент, коли вона подешевшала, а коли курс виріс - продав.

Хорошим кроком з боку НБУ назвала скасування цього обмеження і Марія Репко, заступник директора Центру економічної стратегії. "Це означає, що бізнес зможе вільніше планувати свою ліквідність: йому не доведеться одномоментно виводити кошти з обороту для купівлі валюти, а можна буде скористатися кредитними і погасити позику в слушний час", - сказала вона. Марія Репко також зазначила, що НБУ на хвилі зміцнення гривні робить правильні кроки, пом'якшуючи валютні обмеження, однак ряд з них - наприклад, скасування обмеження строку виконання контрактів або обмежень щодо інвестування закордон - Нацбанк прив'язує до прийняття пакету законів про протидію розмивання податкової бази і виведення прибутків в офшори - так званого BEPS. "Чим швидше Верховна Рада прийме цей пакет, тим швидше рух капіталу стане вільним", - вважає експерт.

Експерт Економічної експертної платформи Ілля Несходовский також схвалив міру НБУ: "Це дасть можливість підприємствам купувати валюту завчасно за більш вигідним курсом, а розплачуватися з контрагентом - коли це буде потрібно. Тому це послаблення допоможе бізнесу, а також згладить валютні коливання".

Сергій Рубан, голова Спілки виробників, імпортерів і трейдерів агрохімії та агротехнологій, зазначив, що будь-яка лібералізація, яка розширює поле для оптимізації діяльності компаній - це позитивне явище. "А контроль і попередження зловживань повинні бути чітко продумані ще на етапі обговорення або скасування таких рішень", - сказав він.

"Це добре. Наскільки сильно потребував бізнес саме в цьому - не знаю. Але в рамках постійної лібералізації - це хороший крок", - зазначив фахівець відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital Сергій Фурса.

Проте голова ради Федерації роботодавців України, голова наглядової ради компанії "Ветропак Гостомельський склозавод" Дмитро Олійник сумнівається, що цей захід дійсно допоможе бізнесу. Підстава для сумнівів в тому, що сьогодні склалася ситуація, коли, на його думку, гривню штучно роблять сильною, банківська система не фінансує реальний сектор, а "підсіла" на ОВДП, оскільки облікова ставка НБУ і агресивні виходи на ринок Мінфіну роблять такі операції прибутковими для банків. "Більше того, у нас є припущення, що таке рішення може стимулювати висновок інсайдерських та корупційних капіталів за межі країни, перед обвалом гривні. І якщо це трапиться, то це привід для ДБР таким рішенням зацікавитися - хто ж ці щасливчики", - сказав він, і додав, що в цивілізованих країнах практики купівлі валюти за кредитні кошти є.

Реклама на dsnews.ua

НБУ почав валютну лібералізацію в лютому цього року, за цей час було скасовано понад 30 обмежень на валютному ринку, більшість з яких було спрямоване на полегшення життя бізнесу. Зокрема, було скасовано обов'язковий продаж валютної виручки, попереднє резервування гривні для купівлі валюти. За даними НБУ, після скасування обмеження на репатріацію дивідендів за кордон іноземні інвестори перерахували за кордон близько $1,7 млрд.

У той же час українці отримали можливість купувати валюту онлайн через інтернет-банкінг, щодня населення купує і продає валюти на $3-4 млн.

При цьому НБУ зазначив, що валютна лібералізація не привела до істотного відтоку капіталу і тиску на валютний ринок. Проте вона має велике значення для поліпшення бізнес-клімату, створює стимули для посилення довіри до національної валюти та умови для припливу капіталу в країну.

    Реклама на dsnews.ua