• USD 28.2
  • EUR 34
  • GBP 38.2
Спецпроєкти

Фірташ "у заручниках". Чи зможуть росіяни прихопити ринок українських добрив

Кіпрські і українські компанії групи Дмитра Фірташа Ostchem знаходяться в заставі у російського Фонду промислових активів. Що це означає для олігарха і українського ринку, особливо сегмента міндобрив, від яких залежить наш агросектор?

Дмитро Фірташ
Дмитро Фірташ
Реклама на dsnews.ua

Бізнес Фірташа в заставі

Активи українського бізнесмена Дмитра Фірташа, повʼязані з виробництвом і дистрибуцією мінеральних добрив, теоретично можуть потрапити під контроль російських державних структур. Як повідомив російський інформаційний ресурс РБК, в заставі у некомерційній організації "Фонд промислових активів" знаходяться акції кіпрських компаній Alandero Investments (володіє портом "Ніка-Тера"), Ostchem Distribution, Ostchem Enterprises, Ostchem Holding Limited, Ostchem International, Ostchem Investments, Ostchem Resources, Ostchem Ventures, PLG UA Limited, Spodola Ventures.

Але крім цього, в заставі у російської держструктури є і акції українських підприємств, які займаються виробництвом добрив: Сєвєродонецьке обʼєднання «Азот», ПАТ «Азот», «Рівнеазот», «Стирол» і естонський виробник добрив Nitrofert AS. Також мова йде про трейдингові компанії, що займаються поставками добрив з заводів Ostchem: швейцарської NF Trading AG і української «Украгро НПК». На додаток до цього, стверджує РБК, в заставі виявився і газ, що належить компаніям Фірташа, вартістю майже 100 млрд руб. ($1,3 млрд).

Фонд промислових активів був заснований російською держкорпорацією ВЕБ.РФ, після став незалежним. У нього передавалися, зокрема, проблемні кредити, які ВЕБ видавав до 2014 р. для покупки акцій і фінансування українських металургійних підприємств, у тому числі — на Донбасі. Мова, можливо, йде про холдинг "Індустріальний союз Донбасу", основні активи якого залишилися на непідконтрольній Україні території.

РБК повідомляє, що в 2016 р. ВЕБ і Газпромбанк продали Фонду промислових активів права вимоги за українськими кредитами, але покупка була профінансована за рахунок кредитів тих же ЗЕБа і Газпромбанку. У 2019 р. фонд практично не обслуговував ці кредити, в звʼязку з чим російські ЗМІ допускають, що він теоретично може звернутися в суди з метою стягнути застави по кредитах, в якості яких виступають перераховані акції кіпрських і українських компаній, а також газ.

Поки що тільки шум

Наскільки правда те, що активи українських виробників добрив виявилися в заставі у російських структур, сказати складно. «Група не коментує комерційні умови кредитування наших бізнесів», — зазначили у Group DF, в яку входить холдингова компанія Ostchem. 

Реклама на dsnews.ua

Юристи, до яких "ДС" звернулася за коментарем про ймовірність переходу активів Фірташа російським структурам, вагалися з відповіддю. Однак виконавчий директор Союзу виробників, імпортерів і трейдерів агрохімії Марія Беззубова зазначила, що питання про можливий перехід прав на активи, які вказані в кредитній документації, дуже складне. "А з огляду на те, що управління власністю можна здійснювати і без прямого переходу прав на активи, інформаційний шум навколо цього питання є скоріше ознакою відсутності планів на прямий перехід активів групи під інше управління", — сказала вона.

Ризики для аграріїв

Великої загрози для українського хімпрому поки що не бачить і власник спеціалізованого інформагентства "Інфоіндустрія" Дмитро Гордійчук, навіть незважаючи на те, що, за його словами, український агробізнес в останні два роки став дуже залежити від групи Ostchem — її частка збільшилася до 75-80% у всіх видах добрив. "Якщо заводи перейдуть у формальну власність російської НКО (тобто Фонду промислових активів. — "ДС"), це не стане на заваді для їх роботи, так як в Україні успішно працюють структури, які опосередковано повʼязані з великим російським бізнесом, і це не заважає їм заробляти", — сказав він.

Тут, до речі, варто нагадати, що не тільки заводи Фірташа, а й "Дніпроазот" Ігоря Коломойського, ОПЗ і деякі інші підприємства в Україні випускають міндобрива.

Ні, на думку Дмитра Гордійчука, і загрози для українського агробізнесу. "Український агробізнес нічого не втратить, якщо заводи будуть стабільно працювати. Я впевнений, що цінова політика може змінитися лише в бік зближення з експортними цінами, плюс якась міжсезонна стабільність", — сказав він.

Але це якщо розглядати економіку як таку. Але ж є дуже важливий нюанс: Росія — це не звичайний торговий партнер. За словами Гордійчука, якщо зазначені активи перейдуть у власність росіян, участь їх менеджменту в роботі підприємств і постачання російської сировини на підприємства (для виробництва добрив використовується природний газ) приховати не вдасться.

"Можна очікувати санкції з боку Верховної Ради України, які будуть більше спрямовані проти виведення грошей за кордон, на блокування зовнішнього управління і на персональні санкції до менеджерів. І в Україні ще є Антимонопольний комітет. Він, звичайно, може і куплений з потрохами, але тут починається політика, і цей інструмент може вистрілити, як палиця стріляє раз на рік ", — сказав експерт.

А можна припустити, що політика дійсно "почнеться", оскільки залежність від росіян в такому найважливішому сегменті дуже небезпечна для українського АПК і економіки в цілому.

Розділити поки не вийшло

До речі, про Антимонопольний комітет України (АМКУ) — у вересні 2019 р. він прийняв рішення примусово розділити групу компаній Ostchem в частині виробників азотних мінеральних добрив і оштрафувати одну з компаній групи на 107 млн грн. Однак підприємства Ostchem звернулися до суду і поки що виграють справу — в грудні 2020 р. Північний апеляційний господарський суд визнав це рішення АМКУ незаконним.

Слід нагадати, що питання про поділ Ostchem ініціював колишній голова АМКУ — Юрій Терентьєв. Після приходу до влади президент Володимир Зеленський і його більшість у Верховній Раді змінили керівництво комітету.

Оночасно Марія Беззубова зазначила, що як мінімум 2020 р. група компаній Ostchem відпрацювала стабільно, спостерігаються ознаки її серйозної внутрішньої перебудови і оптимізації. А той факт, що група домінує на українському ринку азотних добрив навіть без адміністративного лобізму по квотуванню імпорту, говорить про потенціал подальшого її розширення.

Але якщо росіяни таки увійдуть до управління "азотним" бізнесом, який зараз належить Ostchem, то може початися переформатування ринку добрив, критично важливого для українського агросектору.

    Реклама на dsnews.ua