• USD 36.6
  • EUR 38.3
  • GBP 44.2
Спецпроєкти

Свинарчуки Зеленського чекають на своє. Як на Банковій будуть керувати "Енергоатомом" в ручному режимі

Президент наказав передати Кабміну "Енергоатом" в управління і добудувати блоки ХАЕС. Питання, кому це потрібно? Експерти вважають, що явно не державі і кінцевим споживачам

Президент розпорядився передати "Енергоатом" в підпорядкування Кабміну/delo.ua
Президент розпорядився передати "Енергоатом" в підпорядкування Кабміну/delo.ua
Реклама на dsnews.ua

Скандал з "Енергоатомом": знову на ті ж граблі

Президент України Володимир Зеленський взявся за ручне регулювання ядерної енергетики: з-під його пера з'явився Указ про невідкладні заходи щодо стабілізації ситуації в енергетичній сфері і подальший розвиток ядерної енергетики. Однак в тому, що даний документ щось стабілізує, дуже великі сумніви. Зокрема, він передбачає передачу держпідприємства "Енергоатом", керуючого українськими атомними електростанціями, з підпорядкування Міністерства енергетики безпосередньо у ведення Кабінету Міністрів.

Цю норму експерти тут же розкритикували як актиконституційну. Згідно із заявою "Ліги антітраста" Зеленський вийшов за рамки своїх повноважень і його рішення суперечить чинному законодавству. Так, згідно зі статтею 21 закону "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку", "державне управління у сфері використання ядерної енергії здійснюється міністерством, іншим центральним органом виконавчої влади, визначеним президентом". У Законі України "Про Кабінет Міністрів України" записано, що КМУ (уряд) "є вищим органом у системі органів виконавчої влади". З чого можна при бажанні зробити висновок, що Кабмін — не центральний орган виконавчої влади.

Експерт у сфері ядерної енергетики Ольга Кошарна також говорить про порушення цим указом норм закону. І додає, що рішення передати "Енергоатом" в підпорядкування Кабміну зачіпає багато питань, що стосуються ядерної безпеки, а також підписані Україною в цій сфері міжнародні угоди. "Ми — члени Конвенції про оперативне оповіщення про ядерну аварію, Конвенції про безпечне поводження з відпрацьованим ядерним паливом і безпечному поводженні з радіоактивними відходами, але головне — Конвенції про фізичний захист ядерного матеріалу і ядерних установок. Це — дуже серйозний момент, особливо в умовах війни, коли особливо гостро стоїть питання безпеки та фізичного захисту АЕС ", — сказала вона.

Ольга Кошарна прогнозує, що далі слід чекати і негативної реакції на цей указ з боку міжнародних інституцій, що регулюють питання ядерної енергетики і безпеки в ній.

Можлива і негативна реакція на рішення Зеленського з боку кредиторів: "Енергоатом" в 2014-15 рр. отримав від Європейського співтовариства з атомної енергії (Євроатом) і ЄБРР 600 млн євро кредитів на реалізацію програми підвищення безпеки енергоблоків українських АЕС, і ще незрозуміло, як вони поставляться до ігор з підпорядкуванням держорганам їх позичальника.

Дайте покерувати АЕС

Реклама на dsnews.ua

Слід нагадати, що це вже не перша спроба перевести "Енергоатом" в підпорядкування Кабміну. Першу зробило в 2017 р. Міністерство економічного розвитку і торгівлі, очолюване тоді віце-прем'єром Степаном Кубівим. Міністерство енергетики було категорично проти, і проти цього виступали експерти Кабміну — в документі департаменту з питань розвитку паливно-енергетичного комплексу та житлово-комунального господарства Секретаріату Кабміну було зазначено, що уряд не зможе управляти "Енергоатомом", оскільки він — колегіальний орган і складається з посадових осіб, які не є фахівцями в сфері використання ядерної енергетики.

Однак прожекти щодо перепідпорядкування відомств, що відповідають за ядерну енергетику, були і у нової влади. Наприклад, в жовтні минулого року Кабмін вивів зі свого підпорядкування Держатомрегулювання (Державну інспекцію ядерного регулювання, ДІЯРУ) — відомство, яке відповідає за безпеку ядерних об'єктів. Це рішення, яке порушувало українське законодавство і міжнародні зобов'язання, викликало шквал критики і в результаті було скасовано.

Керівництво "Енергоатому" хоче не тільки добудувати блоки на ХАЕС, але також почати зведення нових блоків на всіх українських АЕС
Керівництво "Енергоатому" хоче не тільки добудувати блоки на ХАЕС, але також почати зведення нових блоків на всіх українських АЕС

ХАЕС: добудувати за всяку ціну

Зеленський своїм указом також доручив Кабміну протягом двох місяців внести на розгляд Верховної Ради законопроект про добудову енергоблоків №№3 і 4 Хмельницької АЕС. Цій історії багато років, але після того, як Польща відмовилася від проекту Енергоміст в Європу (передбачалося за рахунок продажу електроенергії в Польщу накопичити кошти для добудови блоків), він втратив свою актуальність.

Однак нинішнє керівництво "Енергоатому" хоче не тільки добудувати блоки на ХАЕС, але також почати зведення нових блоків на всіх українських АЕС. "Вони будуть вводитися не тільки на заміну тим, які з часом доведеться вивести з експлуатації, але і в якості основи для реалізації інших проектів, над якими зараз працює НАЕК", — заявив т. в. о. президента "Енергоатому" Петро Котин.

На думку Ольги Кошарної, у "Енергоатома" немає грошей для добудови блоків №3№ і 4, а не те що для подібного масштабного будівництва. "Цей проект — гламурна неміч. Звідки гроші? У кращі часи, в 2015 р., коли економіка починала оживати, всередині країни на це не знайшли кредитних грошей. А по ТЕО від 2017 р. добудова двох блоків оцінюється в 72 млрд грн. Для порівняння: сьогодні діра в бюджеті — близько 300 млрд. Це все розмови, що не враховують реальності ", — сказала вона. Тим більше, додала Ольга Кошарна, в країні споживання електроенергії падає, і нові потужності на АЕС просто не потрібні.

Піти з-під контролю

Експерти "Ліги антітраста" відзначають, що якщо норма указу про передачу управління "Енергоатомом" буде реалізована, може скластися ситуація, коли держкомпанія з-під підпорядкування Міненерго вийде, але в управління Кабміну не потрапить. А Ольга Кошарна впевнена, що указ, який був ініційований нинішнім керівництвом "Енергоатому", якраз і націлений на те, щоб над "Енергоатомом" не було ніякого контролю.

До слова, у Кабінету Міністрів немає і відповідних фахівців для управління "Енергоатомом", тоді як в штатному розкладі Міністерства енергетики за сферу ядерної енергетики і безпеки відповідають 30 осіб. "Міністерство має погоджувати плани фізичного захисту АЕС і є розпорядником бюджетних коштів, які виділяються на це. Міністерство погоджує фінплан "Енергоатому" і програму розвитку ядерної енергетики в рамках Енергостратегії, і ще багато чого робить саме міністерство, тому що воно володіє ситуацією. А хто це робитиме в Кабміні? Там же немає нікого ", — сказала вона.

Однак для чого ж тоді перепідпорядкувати "Енергоатом" і затівати грандіозні будівництва?

Відповідь може міститися в розслідуванні "Української правди" про корупцію в оточенні президента Зеленського — видання повідомило, що перший помічник президента Сергій Шефір нібито опікується деякими державними підприємствами, серед яких — і "Енергоатом". У компанії у Шефіра нібито своя людина — віце президент з розвитку компанії Герман Галущенко.

Можна припустити, що "Енергоатом" хочуть зробити черговою дійною коровою, як це сьогодні відбувається з проектом "Велике будівництво", коли на будівництво доріг виділяються мільярди гривень з бюджету, проте у багатьох експертів є сумніви в прозорості розподілу цих засіб між підрядниками.

"Енергоатом" для цієї ролі може прекрасно підійти: грошові потоки, що проходять через компанію, просто величезні, а якщо буде розгорнута "Велике атомне будівництво", вони стануть ще більше. Проконтролювати прозорість використання коштів в такому випадку, як показують українські реалії, стає практично неможливо.

Однак єдине джерело грошей, за яким можна було б оплатити грандіозні плани щодо добудови блоків, — це підвищення тарифу на електроенергію, що виробляється "Енергоатомом". А враховуючи, що його частка у виробництві всієї електрики в країні становить приблизно 50%, це істотно погіршить платіжки кінцевого споживача.

    Реклама на dsnews.ua