• USD 27
  • EUR 32.8
  • GBP 38.2
Спецпроєкти

Газ подешевшає? Чому Вітренко не забере облгази у Фірташа

Новий голова НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко розповідає, що виб'є борги з газових компаній і доб'ється зниження цін для побутових споживачів

Голова "Нафтогазу" Юрій Вітренко анонсував передачу державі газозбутових компаній, що мають великі борги перед "Оператором газотранспортної системи України"
Голова "Нафтогазу" Юрій Вітренко анонсував передачу державі газозбутових компаній, що мають великі борги перед "Оператором газотранспортної системи України" / Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

Наступному — приготуватися

Влада почала посилено боротися з ворогами держави. У політиці, як бачимо, на роль цапа-відбувайла призначений один з лідерів ОПЗЖ Віктор Медведчук, а в бізнесі, схоже, вона дістанеться опальному олігархові Дмитру Фірташу. {Ходять чутки, що у нього збираються рейдернути газовий бізнес).

Новий голова правління НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко заявив, коментуючи великі борги газозбутових компаній перед держкомпанією "Оператор газотранспортної системи України" (ОГТСУ), що якщо вони не можуть погасити борги, то повинні в законний спосіб перейти у власність держави.

"Часто насправді це жорстка судова робота проти компаній того ж пана Фірташа, де у нього через суд потрібно ці компанії забирати. Якщо не може розрахуватися, значить, ця компанія повинна фактично перейти у власність держави по правильному законному способу", — заявив Вітренко в інтерв'ю "НВ".

За даними "Нафтогазу" на 5 травня, сумарна заборгованість газозбутових компаній за поставки газу склала 23,6 млрд грн, при цьому 12,8 млрд грн — це борги тих газзбутів, які, як вважається, належать саме Фірташу.

Величезні борги накопичилися і в облгазів (операторів газорозподільних мереж) — компаній, які управляють газопроводами, за якими подається ресурс споживачам. За даними ОГТСУ, на сьогодні загальні борги облгазів становлять 10 млрд грн, у тому числі борг підприємств, що працюють під брендом "Регіональна газова компанія", яка належить Фірташу, — 7,7 млрд грн.

Справа на кілька років

Реклама на dsnews.ua

Поки Вітренко загрожує газовим компаніям судами, влада може застосувати для розкуркулення газового бізнесу Фірташа важку артилерію — Рада національної безпеки і оборони (РНБО), орган, який вже показав свою активність у справі експропріації приватних активів. Нагадаємо, що 19 лютого цього року РНБО доручив повернути в держвласність частину нафтопроводу "Самара-Західний напрямок", яку контролював Віктор Медведчук. Крім того, як повідомляли ЗМІ, РНБО готувалося ввести санкції і проти облгазів Фірташа. Утім, за чутками, анонсоване "тарифне" засідання РНБО не відбулося, оскільки Фірташ "порішав" — домовився про збереження свого бізнесу. Нібито в цій справі не обійшлося без втручання Сергія Льовочкіна, про вплив якого на політику Банкової все частіше говорять останнім часом.

Утім, спроба відібрати газові компанії у приватних власників — рівняння з багатьма невідомими. Процес може виявитися складним і розтягнутися на багато років. Можна просто загрузнути в судах хоча б з тієї причини, що питання власності мереж дуже заплутане: є державні, є — комунальні. А є мережі, власників яких ще потрібно буде встановити, — багато хто з них, або їх ділянки, модернізувалися, в це вкладалися гроші, і тепер резонно виникне питання про те, у кого — власника і інвестора — яка частка власності в цих мережах.

Тому, вважає експерт з питань енергетики Українського інституту майбутнього Андріан Прокіп, якщо держава вплутається в судові війни з власниками газових компаній, процеси можуть розтягнутися на довгі роки. "Це не той вузол, який можна просто розрубати. Це буде дуже довга історія, суди тривають роками. Це не та проблема, яка буде моментально і однозначно вирішена", — сказав він.

Цінові війни: чи подешевшає газ

Ще один напрямок, яким вирішив зайнятися Юрій Вітренко (і це відповідає сподіванням нинішньої влади) — зниження цін на газ для населення. За його словами, газозбутові компанії Фірташа, які тримають значну частку ринку побутових споживачів, мають надприбутки, продаючи газ на 30-40% дорожче, ніж конкуренти. На думку Вітренка, ціни можуть знизитися, якщо буде створено прозорий ринок, на ньому встановиться чесна конкуренція і будуть виключені посередники.

Проте яким чином Вітренко хоче домогтися зниження цін, залишається неясним. Зокрема, ще в кінці березня НАК "Нафтогаз України" продав компанії "Йе Енергія" Фірташа газ, який газзбути будуть постачати населенню за річними контрактами з фіксованою ціною, введеним з 1 травня цього року. Однак Вітренко на питання про те, чи буде переглянута вартість газу з цього контракту (що дозволило б знизити ціну для кінцевих споживачів), відповів, що це питання ще аналізується.

Разом з тим, слід нагадати, що "Нафтогаз" і сам є великим продавцем газу для населення, і він встановив ціну за річними контрактами на рівні 7,96 грн за 1 куб. м, що не набагато нижче, ніж газ від газзбутів Фірташа — 7,99 грн. Здавалося б, сьогодні "Нафтогазу" ніщо не заважає самому значно знизити свою ціну на газ (зменшувати розцінки ніхто не забороняє) і переманити до себе масу побутових споживачів від тих компаній, які продають газ дорожче. Правда, тут слід зробити ремарку про слабку мобільність наших споживачів — як показав минулий опалювальний сезон, більшість абонентів не стали змінювати постачальника, навіть якщо він продавав газ за більш високим, ніж деякі конкуренти, прайсом.

Вагомим фактором для зниження ціни міг б стати продаж на біржі значних обсягів того газу, який сьогодні викачує з надр державна компанія "Укргазвидобування", що входить в "Нафтогаз". Запропонувавши на біржі великі обсяги малими лотами, НАК міг би забезпечити їм широке коло газзбутів і створити те конкурентне середовище, про яке говорив Вітренко. Розмови про необхідність продажу на біржі значних обсягів газу від ДК «Укргазвидобування» ведуться вже давно, але чи буде Вітренко підштовхувати цей процес — поки не зрозуміло.

Однак співзасновник Фонду енергетичних стратегій Юрій Корольчук вважає, що саме таким чином і вдасться знизити ціни на газ, заради чого Вітренка і поставили головою "Нафтогазу". На початковому етапі Вітренко укладе нові договори з газзбутами на продаж газу, а з осені — буде збільшувати частку продажу газу "Укргазвидобування" на біржі. На думку експерта, за рахунок цього можна буде знизити ціни на газ до 5-6 грн за кубометр з урахуванням транспортування.

    Реклама на dsnews.ua