• USD 27.8
  • EUR 33.4
  • GBP 38.7
Спецпроєкти

Забрати Приват. Експерти про бажаннях і можливостях Гонтарєвої

"ДС" опитала експертів, наскільки великі шанси націоналізувати Приватбанк
Фото: УНІАН
Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Глава Національного банку Валерія Гонтарєва заявила, що до кінця року має бути завершена верифікація докапіталізації Приватбанку, в результаті якої буде прийнято рішення - чи виконав банк програму докапіталізації. Тим самим, до кінця року стане зрозуміло, чи піде держава на націоналізацію найбільшого банку країни.

"Перевірка триває, але до кінця цього року вона повинна бути закінчена і рішення (банк виконав програму докапіталізації - ред.) Повинно бути прийнято", - зазначила Гонтарєва.

"ДС" поспілкувалася з експертами, щоб зрозуміти наскільки великі шанси націоналізувати Приватбанк.

Економічний оглядач Андрій Блінов:

Фактично це буде політичне рішення, оскільки технічно НБУ вже все проаналізував. Переконаний, що воно стане наслідком телефонних переговорів особисто президента з штаб-квартирою МВФ, а також результатом нового раунду переговорів між Коломойським і Порошенка. Ймовірність - 40:60 на користь збереження банку у його колишніх власників. Ключова причина - необхідність найму іноземної компанії з високою репутацією (швидше за все, аудитора з Б4) для оперативного управління Приватбанком. За один-два дні такі справи не провернути, а інакше буде паніка на ринку.

Ринок готовий до обох варіантів, невипадково вартість євробондів Привату нещодавно обвалилася. Вважаю, що рішення буде прийматися в одну з п'ятниць - 23 або 30 грудня. Слід також врахувати, що в Приватбанку величезна кількість розробок власного програмного продукту, який контролюється топ-менеджментом (за IT-сферу в банку відповідає син голови правління) і власниками. Без угоди сторін у випадку націоналізації, впевнений, що палиці в колеса будуть вставлятися дуже ефективно.

Реклама на dsnews.ua

Керівник аналітичного департаменту Concorde Capital Олександр Паращій:

Думаю, що всі передумови для того, щоб націоналізувати Приватбанк, є. Очевидно, що він запізнюється з виконанням плану докапіталізації. Питання націоналізації - це питання, чи зможе уряд/НБУ "потягнути" такий проект за відсутності сприяння з боку акціонерів і менеджменту банку.

Тобто, якщо в уряді/НБУ/АП будуть на 100% впевнені, що вони зможуть взяти контроль над банком, не розваливши його, то з великою часткою ймовірності вони його будуть націоналізувати. Але якщо залишиться хоча б маленький шанс, що вони не зможуть це зробити безболісно для банку, то швидше за все, вони не наважаться. До кінця року, я думаю, ймовірність націоналізації нижче 50%. Але в наступному році - дуже висока.

Анатолій Дробязко, незалежний експерт:

Я не люблю брати участь у ворожіннях, тим більше, коли моя позиція може бути використана для дестабілізації ситуації.
Я дуже хочу, що б з "Приватом" було все добре. Сьогодні це ключовий розрахунковий банк в країні, який, у випадку зупинки на короткий час, завдасть більше шкоди, ніж Промінвест в 2008 році. Не можна громити банки на падаючому ринку. Те, що падає ціна на сировину на світових ринках та експортери не мають попередніх потоків, а їх власники вирішують, що їм дорожче - банк або промисловий актив - біда всієї країни. А наша біда ще наклалася на війну, яка забрала з ринку 20% підприємств, що приносили валютну виручку.

Питання до Ігорю Валерійовичу - він погодиться з результатами аналітичної записки НБУ чи ні. Погодиться внести в банк капітал чи ні? Що йому дорожче: власність на цій території і залишатися ключовим політичним гравцем, або власність і капітал за межами України з ярликом політично переслідуваного кримінального олігарха. Не правильно боротися з багатими, треба боротися, щоб не було бідних.

Незалежний експерт Денис Безлюдько:

Тему націоналізації Приватбанку, періодично спливаючу у пресі, краще всього розглядати в координатах "можливість/бажання". Як у фільмі "Кавказька полонянка": "Маю бажання купити будинок, але не маю можливості. Маю можливість купити козу, але не маю бажання". У влади, включаючи НБУ, є бажання прибрати Приватбанк з ринку. З можливостями гірше. У бажаючих немає ні досвіду, ні знань, ні вмінь, ні навичок керування такою великою і складною структурою. Ні адміністративних, ні фінансових, ні технічних (а Приватбанк все-таки найбільш технологічний банк цієї країни). Це не ICU: купив долари/облігації, продав долари/облігації. Плюс банально у влади немає грошей на таку транзакцію.

    Реклама на dsnews.ua