• USD 36.6
  • EUR 37.9
  • GBP 43.9
Спецпроєкти

"Атомна війна" з морозами. Чи загрожують українцям віялові відключення світла

Запаси вугілля на теплоелектростанціях (ТЕС) значно знизилися, а "Укренерго" приготувалася до збільшення імпорту електроенергії з Білорусі. Але чи зможе вітчизняна атомна генерація наростити обсяги виробництва?

Лінія електропередач
Лінія електропередач / Shutterstock
Реклама на dsnews.ua

Проблеми з вугіллям

На Україну насуваються холоди — метеорологи передбачають, що наприкінці цього — на початку наступного тижня температура опуститься майже до 20 градусів морозу. Однак напередодні таких водохресних морозів українські теплові електростанції (ТЕС) залишилися з мінімальними запасами вугілля.

Як повідомив перший заступник голови Всеукраїнської енергетичної асамблеї (ЗЕА) Юрій Саква, в порівнянні з 1 січня запаси вугілля на ТЕС знизилися до 643 тис. т, при тому що склади можуть прийняти 4,3 млн т. Найгірша ситуація із забезпеченням вугіллям на ТЕС державної компанії "Центренерго" — Вуглегірській, Трипільській та Зміївській, де вони становлять 15–25 тис. т.

А колишній глава Нацкомісії, що здійснює держрегулювання в сферах енергетики і комунальних послуг, (НКРЕКУ) Дмитро Вовк зазначив, що станом на 12 січня запаси вугілля вичерпалися вже до 621 тис. т, що на 30% нижче необхідних, зокрема, на "Центренерго" їх всього 40 тис. т замість 216 тис. т.

Боротьба генерацій

За словами експерта ринку електроенергії Ольги Кошарної, причина кризи була закладена ще раніше, коли найбільший виробник електроенергії — НАЕК "Енергоатом" — не зміг виконати графіки ремонтів атомних блоків. Через це зросло навантаження на теплові станції, які і спалили запаси вугілля. Вона зазначила, що сьогодні АЕС виробляють щодоби близько 230 млн кВт·год електроенергії і займають частку у виробленні близько 49%, тоді як ще наприкінці минулого — на початку цього року були дні, коли АЕС генерували трохи більше 200 млн кВт·год, а їх частка у виробленні електроенергії падала до 42%. "Якби АЕС нормально працювали, вугілля вистачило б до весни", — сказала вона.

Крім того, осінньо-зимовий період — це традиційні "жнива" для "Енергоатому": виробництво електроенергії сонячними і вітровими станціями знижується, частка атомних станцій зростає природним чином. З приходом весни, навпаки, генерація на сонячних і вітрових станціях збільшиться, і вони заберуть частку у "Енергоатома".

Реклама на dsnews.ua

Водночас Олександр Харченко, директор Центру дослідження енергетики, не вірить в природність плачевної ситуації з вугіллям на теплоелектростанціях. За його словами, ДТЕК, як найбільший оператор ТЕС, щорічно штучно знижує запаси вугілля. Оскільки ДТЕК в тому числі управляє і шахтами, то вугілля може бути на складах вугледобувних підприємств. На думку експерта, за рахунок створення штучного дефіциту вугілля холдинг домагається преференцій. Наприклад, при колишній моделі ринку електроенергії це могла бути вимога термінового погашення боргів, за які і буде закуплено вугілля. Цього разу, як припускає Харченко, ситуація може бути викликана тим, що ДТЕК хоче отримати ще більше завантаження ТЕС, щоб більше заробити на виробництві електроенергії, відкусивши частину заробітку у "Енергоатома". На цьому тлі не дивними є меседжі, що просочилися в інформаційне поле, про те, що саме скорочення операційного прибутку на початку січня (через падіння цін на ринку на добу вперед) нібито заважає тепловій генерації закупити вугілля.

Згідно з даними "Укренерго" за підсумками 4–10 січня частки основних виробників електроенергії виглядають наступним чином: на АЕС припало 49%, на ТЕС — 30%, на ТЕЦ — 12%, ГЕС і ГАЕС виробили 5%, а сонячні і вітрові — 4% від всієї генерації.

Чи відключать світло

Прогнозоване сильне похолодання призведе до значного зростання споживання електроенергії. Однак до якого рівня — зрозуміти складно. Втім, на думку Олександра Харченка, у "Енергоатома" є запас міцності, щоб покрити збільшену потребу.

За даними НАЕК, 9 січня був підключений до мережі блок №4 Рівненської АЕС потужністю 1000 МВт, в планах введення в роботу ще одного блоку-мільйонника на Запорізькій АЕС, але поки він знаходиться в ремонті. Загалом на даний момент в Україні працюють 11 з 15 енергоблоків.

Водночас екскерівник Міністерства енергетики Ольга Буславец вважає, що, якщо холоди протримаються кілька тижнів, через дефіцит потужності можна чекати віялових відключень або ж стрімкого імпорту електроенергії для покриття дефіциту.

Тут варто уточнити, що з 1 січня НКРЕКУ втратила право обмежувати імпорт електроенергії з Білорусі, Росії та Молдови, й одразу ж цією можливістю скористалися ряд українських компаній, взявшись купувати більш дешеву білоруську енергію, — кілька великих компаній імпортували щодня від 0,8 до 4 млн кВт·год. Утім, білоруським цей ресурс можна назвати лише умовно — країна отримала можливість нарощувати експорт електроенергії після того, як ввела в дію побудовану росіянами і за російські ж кредити Білоруську АЕС.

Тим часом "Укренерго" вже, певно, підготувалася до прийдешніх холодів, які можуть викликати необхідність закупівлі електроенергії в Білорусі. Компанія оприлюднила прогноз граничного імпорту 14–18 січня. Він, зокрема, передбачає, що потужність перетікання електроенергії в українську енергосистему може підвищитися до 1500 МВт.

    Реклама на dsnews.ua