• USD 28.2
  • EUR 34
  • GBP 38.2
Спецпроєкти

Земля необітована. Скільки років в'язниці загрожує Коломойському в Ізраїлі

Приватбанк намагається витягнути з ізраїльського банку $600 млн, які в 2007–2011 рр. нібито незаконно вивели його колишні власники — Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов. Чим може закінчитися ця справа?

Ігор Коломойський
Ігор Коломойський / Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

Справа Приватбанку проти Коломойського в Ізраїлі

Приватбанк повідомив про черговий успіх у справі боротьби зі своїм колишнім власником — Ігорем Коломойським — за повернення незаконно виведених з банку грошей. Тепер невелику перемогу вдалося здобути в Ізраїлі. За даними банку, ще рік тому він подав до Окружного суду Тель-Авіва позов проти своїх колишніх власників і інших відповідачів у зв'язку зі схемою привласнення щонайменше $600 млн. Гроші нібито були виведені з Приватбанку в період з 2007 по 2011 рр. і розміщені на рахунку в одному з найбільших банків Ізраїлю — ізраїльському банку "Дисконт" (Israel Discount Bank).

Приватбанк звернувся до цього банку з позовом як до одного із співвідповідачів, оскільки той імовірно сприяв незаконному привласненню коштів і порушив свої зобов'язання перед Приватбанком, "дозволивши очевидно шахрайські перекази грошей на банківський рахунок Israel Discount Bank в Ізраїлі" і при цьому "не вжив жодних заходів, щоб заблокувати ці операції, не дивлячись на безліч очевидних критичних показників, які свідчили про шахрайські дії і відмивання коштів".

У відповідь Israel Discount Bank звернувся до суду з клопотанням відхилити позов Приватбанку або зупинити його розгляд до того, як буде прийняте рішення за позовами, які український банк подавав в Англії і США. Однак Окружний суд Тель-Авіва 7 грудня виніс рішення, в якому відмовив Israel Discount Bank у задоволенні клопотання і постановив, що позов Приватбанку повинен стати предметом повноцінного судового розгляду.

"Тепер Israel Discount Bank зобов'язаний дати заперечення проти позову Приватбанку, чого він досі намагався уникнути, і надати пояснення щодо подій і обставин, які привели до незаконного виведення з Приватбанку більш ніж $600 млн шляхом їх перерахування на банківський рахунок, відкритий в Israel Discount Bank", — йдеться в повідомленні Приватбанку.

Чи повернуться Приватбанку $600 млн

Чи дійсно незаконно ці гроші виводилися з Приватбанку, ще потрібно буде встановити і довести в суді в Ізраїлі. Можливо, безпосередньо за банківськими клерками Israel Discount Bank ніякої провини і не було — вони просто виконували волю клієнта, перераховуючи гроші на рахунки.

Реклама на dsnews.ua

Тут доречне порівняння з іншою історією виведення грошей Коломойським з Приватбанку — в США. Як показало розслідування, з 2006 по 2016 рр. Ігор Коломойський нібито вивів у Сполучені Штати приблизно таку ж суму, що і в Ізраїль, — $622 млн, і там на ці гроші придбав з партнерами велику кількість нерухомості і металургійні підприємства. Гроші виводилися і крутилися протягом 10 років, але тільки в квітні минулого року в пресу просочилася інформація, що ФБР вже деякий час розслідує проти нього справу, підозрюючи у фінансових злочинах. А обшуки в фірмі, якою управляють представники Коломойського, пройшли тільки в квітні поточного року. Розслідування при цьому стосується значною мірою різних компаній, через які прокачувалися гроші, але самі банки під підозру не потрапили.

Що примітно, правоохоронні органи США тривалий час не помічали, що з грошима, на які український олігарх придбав активи в США, що щось не так. З цього приводу шведсько-американський економіст і дипломат Андерс Ослунд навіть заявив: "Здається дивно легким відмивати величезні суми грошей в Сполучених Штатах навіть для любителів. Схема Приватбанку була настільки проста, наскільки це можливо. На жаль, правоохоронні органи США не можуть проникнути в сотні тисяч анонімних компаній в Сполучених Штатах, у кожної є хороший шанс бути непоміченою, поки на ці компанії хтось не вкаже — як це зробили юристи Приватбанку".

Тому цілком можливо, що і Israel Discount Bank нічого не знав про не зовсім законну природу $600 млн, поки на це не вказав Приватбанк.

Чи повернуться ці $600 млн назад в Україну, залежатиме від рішення ізраїльської Феміди. А ще від того, наскільки наполегливим у справі повернення коштів буде і сама українська сторона. "Це багато в чому залежить від ситуації в Україні — як поведе себе оновлене керівництво Національного банку і чи вдасться Коломойському і Ко змінити керівництво Приватбанку", — повідомив "ДС" один з фінансових експертів, який попросив не називати його імені.

Ігор Коломойський і ізраїльська Феміда

Відзначимо ще один важливий момент в заяві Приватбанку: він подав зазначений позов до суду не тільки на Israel Discount Bank, а й на своїх колишніх власників. Чи виллється розгляд в кримінальне переслідування Ігоря Коломойського на другій батьківщині (в 2014 р. він підтверджував "Схемам", що має громадянство Ізраїлю), поки незрозуміло. Але якщо так, строгість покарання вже можна припустити.

Адвокат юридичної фірми "Семенова і Партнери" Марина Семенова пояснила "ДС", що законодавство Ізраїлю в частині зобов'язання громадян дотримуватися законів значно відрізняється від поширеного в більшості країн світу. Громадяни Ізраїлю при перебуванні на території іншої держави зобов'язані дотримуватися не тільки місцевого законодавства, а й неухильно дотримуватися вимог законів Ізраїлю. "Тому, на мій погляд, наявність у Ігоря Коломойського громадянства Держави Ізраїль не просто полегшує ізраїльській Феміді притягнення його до відповідальності, а є збільшуючим фактором при розгляді питання про притягнення Ігоря Коломойського до відповідальності відповідно до законодавства Ізраїлю", — сказала вона.

Нагадаємо, що Приватбанк заявив про шахрайство і незаконне привласнення $600 млн колишніми акціонерами, маючи на увазі Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова. Марина Семенова пояснила, що, відповідно до Закону про кримінальне право Ізраїлю, що є основоположним кримінальним законом в цій країні, такі дії можуть бути кваліфіковані як шахрайство відносно кредитора (ст. 439 Закону про кримінальне право Ізраїлю) і вступ у змову для вчинення шахрайства (ст. 440). "За вчинення злочину, передбаченого зазначеними статтями, встановлено покарання у вигляді тюремного ув'язнення на термін до трьох років", — повідомила вона.

Також, за словами Марини Семенової, дії Ігоря Коломойського можуть бути кваліфіковані як вступ у змову з метою інших діянь (ст. 500 Закону про кримінальне право Ізраїлю), за вчинення якого передбачена відповідальність у вигляді тюремного ув'язнення на термін до двох років. "Але аналіз судової практики Держави Ізраїль дозволяє зробити висновок про те, що суди Ізраїлю не особливо люблять застосовувати цю статтю", — сказала адвокат.

Також Марина Семенова зазначила, що Коломойський може піти на угоду з правосуддям, а в цьому разі тюремне ув'язнення може бути замінене штрафом у певному розмірі, який традиційно в середньому становить близько 30% від суми коштів, отриманих шахрайським способом.

    Реклама на dsnews.ua