• USD 36.6
  • EUR 38.9
  • GBP 44.8
Спецпроєкти

Енциклопедія озброєння. Норвезько-американські системи ПРО/ППО NASAMS

27 червня низка американських видань, зокрема CNN та The New York Times, повідомили про намір Вашингтона закупити для України сучасні системи ПРО/ППО

NASAMS II
NASAMS II / Фото: Wikipedia
Реклама на dsnews.ua

Того ж дня радник президента США з питань нацбезпеки Джейк Салліван підтвердив журналістам інформацію ЗМІ про намір забезпечити Київ системою ПРО середньої та великої дальності. При цьому він не конкретизував модель ЗРК, про яку йдеться, однак знову ж таки, за даними преси, США мають намір задовольнити прохання президента Володимира Зеленського до Норвегії про передачу ЗРК NASAMS.

Мало того, журналіст Politico Пол МакЛірі пише, що українські військові вже навчаються поводженню з цією технікою.

NASAMS (Norwegian Advanced Surface to Air Missile System) – зенітно-ракетний комплекс середньої дальності, розроблений норвезьким концерном Kongsberg та американським оборонним гігантом Raytheon у 90-х роках. на замовлення Королівських ВПС Норвегії. Виробляється Kongsberg Defence & Aerospace. Комплекс став заміною ЗРК Hawk і надійшов на озброєння норвезьких ВПС вже 1994 року.

Батарея NASAMS включає 9 мобільних пускових установок (три вогневі взводи) по шість зенітних керованих ракет (всього 54 ракети), а також три 3D-радіолокаційних станції AN/TPQ-36A LASR (Low Altitude Surveillance RADAR) або AN/MPQ- 64F1 Sentinel та оптоелектронний комплекс наведення NTAS.

Існує кілька модифікацій ЗРК, крім першої варіації, а це, зокрема, NASAMS II, яка має підвищену мобільність за рахунок використання більш прохідного шасі типу Bv 206; батарея вже має 12 пускових установок та 6 РЛС.

Крім того, у 2019 р. було представлено NASAMS III — модернізований комплекс, здатний використовувати керовану ракету AIM-9X та ракету високої дальності AMRAAM-ER, а також здатний використовувати модифіковані під ЗРК ракети IRIS-T, які, до речі, також обіцяні Берліном Україні.

Стандартний комплекс NASAMS використовує ракети AMRAAM ER (змінена під потреби ЗРК ракета "повітря-повітря" AIM-120 AMRAAM) масою 150 кг (бойова частина — 22 кг), довжиною 3,66 м і діаметром 18 см. Максимальна швидкість ракети — понад 1000 м/с, тобто. вона може вразити величезну кількість ракет, які сьогодні випускають Росія по території України.

Реклама на dsnews.ua

Максимальна висота – від 30 м до 16 км, максимальна дальність – 2,5-40 км (ефективна – 30 км). Усі 54 ракети батарея NASAMS може випустити з різних цілей за 12 секунд.

Виявлення цілей, як вже зазначено, забезпечують РЛС AN/TPQ-36A LASR (Low Altitude Surveillance RADAR) або AN/MPQ-64F1 Sentinel. РЛС управляється з комп'ютера у командному пункті керування вогнем. Працює в діапазоні 8-10 ГГц (зона огляду — 360°, кут — 60°, швидкість огляду — 180° в секунду, точність визначення координат на відстані — 30 м, азимут — 0,2°, кут — 0,17°). РЛС AN/MPQ-64F1 Sentinel здатна побачити ціль на відстані 75 км. Час, необхідний на розгортання та підготовку до роботи, – 10 хвилин. Усе обладнання перевозиться на причепі.

Для ведення вогню у разі перешкод використовує оптико-електронну систему наведення NTAS (Norwegian Tracking Adjunct System).

ЗРК NASAMS стоїть на озброєнні Австралії, Бахрейну, Індонезії, Іспанії, Литви, Нідерландів, Норвегії, Оману, США, Угорщини та Фінляндії.

До речі, один із розробників комплексу – Kongsberg – наголошує, що NASAMS охороняє небо над Вашингтоном з 2005 р.

Яку саме модифікацію ЗРК, можливо, отримає Україна, наразі не повідомляється. Але враховуючи, що безпосередньо на східний фланг НАТО, а саме до Литви, в 2020 р. було доставлено останні варіанти (NASAMS III), не виключено, що через російську загрозу Київ отримає саме ці моделі.

    Реклама на dsnews.ua