• USD 26.5
  • EUR 31.1
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Майбутнє морських перевезень. Норвегія спускає на воду перше автономне вантажне судно

Yara Birkeland буде не тільки обходитися без екіпажу, але й не буде забруднювати навколишнє середовище

Перший безекіпажний електричний вантажний корабель Yara Birkeland
Перший безекіпажний електричний вантажний корабель Yara Birkeland
Реклама на dsnews.ua

Журналістка CNN Рошель Бейтон у своєму матеріалі розповідає про вражаючу інновацію норвезьких суднобудівників.

Норвезька компанія створила те, що вона називає першим у світі автономним вантажним судном з нульовими викидами вуглеводнів.

Якщо нічого не завадить, то судно з невеликим екіпажем здійснить свою першу подорож між двома норвезькими містами з метою перевірити автономні системи. А потім всі переміщення судна будуть контролюватися з трьох центрів управління, які находяться на суші.

Насправді це перше автономне судно (у 2018 р. у Фінляндії на воду спустили автономний паром), але, за словами його творців, він — перший повністю електричний контейнеровоз. Yara Birkeland був розроблений компанією Yara International з метою скоротити викиди токсичних оксидів азоту і вуглекислого газу, а також для того, щоб перенести транспортування вантажів на море.

За даними Міжнародної морської організації, на судноплавну галузь у даний час припадає від 2,5% до 3% світових викидів парникових газів.

Майже вся електроенергія в Норвегії виробляється гідростанціями, які, як вважається, мають набагато більш низькі викиди вуглецю, ніж спалювання викопного палива, хоча, звичайно, парникові гази теж є.

Концепція була придумана в 2017 р., і створено судно було у співпраці з технологічною фірмою Kongsberg Maritime і суднобудівною компанією Vard. Судно може перевозити 103 контейнери і розвивати максимальну швидкість у 13 вузлів, використовуючи батарею на 7 МВт, що "приблизно в тисячу разів більше, ніж у електромобіля", за словами Йона Слеттена, керівника заводу Yara в Порсгрунні.

Реклама на dsnews.ua

Він також повідомив, що судно буде заряджатися в порту, перш ніж доставити контейнери в порти на узбережжі, "а потім назад, що еквівалентно 40 тис. поїздок вантажівок на рік".

Незвідана територія

За словами Слеттена, відсутність екіпажу не тільки забезпечує більш екологічний варіант у порівнянні зі звичайними вантажними судами, а й означає, що їх експлуатація буде більш рентабельною.

Спочатку для завантаження і розвантаження судна будуть потрібні люди, але, за словами Слеттена, всі операції з навантаження, розвантаження і швартування, включаючи швартування і відстикування судна, також у кінцевому підсумку будуть виконуватися з використанням автономних технологій. Що зажадає розробки автономних кранів і портальних контейнеровозів — транспортних засобів, які завантажують контейнери на судна.

Почати будувати Yara Birkeland планувалося в минулому році, але реалізації планів завадили пандемія Covid-19 і логістичні проблеми.

Слеттен сподівається, що після переключення проєкту з прискореного на більш поетапний підхід, судно зможе доставити перший контейнер з міста Херёйя в Бревік вже в цьому році.

Крім того, для реалізації проєкту необхідні були нові правила, розроблені разом з морськими регуляторами, які дозволили б автономному судну переміщатися по водних шляхах країни.

Від контейнерів до комерції

За словами Руді Негенборна, професора морських і транспортних технологій у Делфтському технологічному університеті в Нідерландах, майбутнє за повністю автономними кораблями, такими як Yara Birkeland. Але вважає, що існує маса проблем, які потрібно вирішити, перш ніж автономні судна можна буде використовувати для далеких комерційних морських перевезень.

Він також зазначив, що рух у великих портах (на відміну від відносно тихих портів, де буде ходити Yara Birkeland) може стати серйозною проблемою.

"Цим суднам доведеться почати взаємодіяти один з одним для обміну інформацією та формування маршрутів", — пояснив він.

Негенборн додав, що без екіпажу на борту для проведення перевірок технічного обслуговування автономним кораблям будуть потрібні вбудовані системи самодіагностики, що здатні виявляти і усувати проблеми або ж попросити допомогу людини.

За його словами, крім технічних проблем, кажучи про маршрути між країнами, тобто і юридичні нюанси.

"Yara Birkeland працює уздовж норвезького узбережжя, але якщо піде далі, то може увійти в інші регіони, можливо, зіткнеться з іншими правилами і положеннями, які необхідно дотримуватися, — зазначає Негенборн. — Хто буде нести відповідальність, якщо щось піде не так ?".

І хоча Yara International не планує будувати більше автономних кораблів, за словами Слеттена, в майбутньому ми будемо спостерігати все більше технологій ШІ на комерційних кораблях.

"Для суден за кордоном — це, можливо, занадто серйозний крок, але, я думаю, що такі елементи вже використовуються в судноплавстві сьогодні, коли справа стосується швартування і рейсу, — говорить він. — Гадаю, автономності буде більше".

    Реклама на dsnews.ua