• USD 27.6
  • EUR 32.7
  • GBP 36.2
Спецпроєкти

На автопілоті. Як змусити людей не боятися безпілотних автомобілів

Машини з автопілотом як ліфт - лякаюча інновація, до якої невдовзі звикнуть

Фото: automoblog.net
Фото: automoblog.net
Реклама на dsnews.ua

Автор Popular Science Роб Вергер у своїй статті звернув увагу на проблему недовіри людини до безпілотних транспортних засобів.

18 березня 2018 р. 49-річна Елейн Херцберг переходила дорогу в Темпи (штат Арізона), коли її смерть збив позашляховик Volvo, рухався зі швидкістю 39 миль в годину. І хоча вона лише одна з тисяч пішоходів у США, які гинуть під колесами кожен рік, її випадок особливий: за кермом Volvo нікого не було. Лише комп'ютер.

Смерть з-за аварій з машинами з автопілотом, можливо, не більш трагічні, ніж інші, але через них багато насторожено ставляться до технологій, які, по суті, приймають рішення, кому жити, а кому померти. Через 12 місяців AAA провело опитування, яке показало, що 71% американців дуже бояться повністю поїздок в безпілотних авто - на 8% більше, ніж у рамках аналогічного опитування, проведеного до смерті Херцберг.

Автомобілі з автопілотом вже їздять по нашим вулицям, їх лазери і інші датчики сканують навколишній світ. Деякі з них належать великим компаніям, таким як Waymo - "дочці" конгломерату Google Alphabet, або General Motors, в той час як інші - це продукт компаній, про які ви, ймовірно, навіть і не чули. Наприклад, Drive.ai або Aptiv. (автомобіль Volvo з тієї фатальної аварії в Арізоні - дітище Uber, який згодом на дев'ять місяців прибрав з доріг свої безпілотні авто). Але що змушує деяких з нас так боятися цих роботів-водіїв і як вони можуть заслужити нашу довіру?

Щоб відповісти на ці запитання, спершу необхідно звернутися до того, що психологи називають теорією розуму. Простіше кажучи, визнати, що в інших людей також є мізки, які працюють так само, як і у нас (найчастіше). Ця теорія застосовна і до дороги. Перш ніж переходити по пішохідному переходу, спочатку ми можемо зазирнути в очі водія, а після подумаємо: він мене бачить, значить я в безпеці; не бачить - я не в безпеці. Цей підхід ми, ймовірно, використовуємо частіше, ніж нам здається - як за кермом, так і будучи пішоходом. "Ми знаємо, як будуть діяти інші люди, тому що знаємо, як ми будемо діяти", - пояснив Азім Шаріф, доцент кафедри психології в Університеті Британської Колумбії, який писав про це в журналі Nature Human Behavior.

Але в очі алгоритмом заглянути не можна. В безпілотних авто, звичайно, сидять люди, які в разі необхідності готові взяти на себе управління, але коли автомобіль знаходиться в автономному режимі, за все відповідає комп'ютер. "Нам потрібно вивчити теорію машинного розуму", - говорить Шаріф. На практиці це означає, що автомобілі з автопілотом повинні будуть використовувати не тільки сигнали повороту, але й подавати більш зрозумілі сигнали, щоб люди розуміли, як авто надійде.

Одне з таких рішень є у Drive.ai, компанії, що займається фургонами з автопілотом в Техасі. У яскраво-оранжево-синіх автомобілів на всіх її сторонах є світлодіодні табло, інформують оточуючих. Вони можуть повідомити пішоходу, який хоче перейти дорогу: "Я чекаю", або попередити: "Переходьте/будь Ласка, зачекайте". Схожий підхід використовується для пасажирів, але не для пішоходів у машинах Waymo: монітори в салоні показують пасажирам просту, анімовану версію того, що бачить безпілотне наземний транспортний засіб. Ці дисплеї також можуть показувати, що робить машина, наприклад, якщо зупиняється, щоб дозволити людині перейти дорогу. "Довіра - це готовність бути уразливим для когось іншого, - каже Шаріф. - Ми йдемо на це, тому що можемо досить легко передбачити, що буде робити інша людина". А значить, якщо автомобілі передбачувані і роблять те, про що повідомляють, люди з більшою ймовірністю будуть довіряти їм. Звучить знайомо?

Реклама на dsnews.ua

Контакт з машинним розумом, безумовно, важливий, але це не означає, що ми хочемо, щоб він в точності імітував думки і дії людей, коли вони за кермом. Насправді концепція поїздок на безпілотному авто полягає в тому, що "мізки" з Кремнієвої долини не будуть робити дурниці на кшталт листування за кермом, їздити нетверезими чи летіти по шосе, засмучені розривом з коханою людиною (машини не ходять на побачення). "Я вважаю, у них є потенціал, щоб бути більш безпечними, ніж звичайні автомобілі", - вважає Марджорі С. Блюменталь, старший аналітик з політичних питань в аналітичному центрі RAND, яка займалася вивченням транспортних засобів. Але, за її словами, одні, нехай непогані факти, не можуть бути основою довіри.

Один з практичних способів переконати в безпеці - бути повільними. Пара безпілотного автобусів Мічиганського університету їздять зі швидкістю всього 12 миль в годину. Хуей Пен, професор машинобудування, який здійснює контроль над ними, говорить, що група вчених, що працює над проектом, вибудовує довіру до ТЗ, не вимагаючи від них занадто багато: довжина заздалегідь визначеного маршруту - близько милі, і автобуси точно не будуть гнати по засніженому шосе. "Ми намагаємося просувати ідею, але дуже обережно", - додав Пен. Як і інші експерти, Пен порівнює безпілотні з ліфтами - інновацією, яка лякала людей спочатку, але до якої вони після звикли.

У кінцевому рахунку, адже далеко не кожному доведеться відразу ж почати довіряти безпілотних авто. За словами Раджа Раджкумара, керівника "Metro21: Університету смарт-міст" в Університеті Карнегі-Меллона, насправді люди різні. Він виділяє три категорії потенційних користувачів: техно-скептики, які знають, що їхній комп'ютер може накритися, і їх турбує, що вони можуть керувати транспортним засобом; першопрохідці, яких захоплює нова технологія; і люди, у яких, в принципі, стрес із-за водіння і вони воліли б не бути за кермом, коли для того немає необхідності. Першими такі авто куплять першопрохідці, за ними підуть люди, яким просто не подобається водіння, а потім, нарешті, настане черга і скептиків, вважає учений. "Так що це довгий процес". Довіра зростає з тією ж швидкістю, з якою їздить вищезгаданий автобус - повільно.

    Реклама на dsnews.ua