• USD 29.3
  • EUR 30.8
  • GBP 35.9
Спецпроєкти

Киберпатриоты. Навіщо Штати оголосили полювання на російських хакерів

За останні кілька років в США екстрадували цілу низку кіберзлочинців
Реклама на dsnews.ua

Американський суд відправив на 46 місяців за ґрати Максима Сенаха, звинуваченого в киберпреступлении, - написав у минулий четвер американський портал The Hill, посилаючись на інформацію американського Мін'юсту.

Сенаха визнали винним в отриманні особистої вигоди від поширення шкідливої комп'ютерної програми Ebury, завдяки чому він незаконно привласнив мільйони доларів. Американці ловили Сенаха протягом декількох років. Два роки тому його затримали у Фінляндії, коли він мав намір перетнути кордон з Росією. На початку минулого року Сенаха екстрадували до США.

У липні суд в Атланті засудив до п'яти років ув'язнення Марка Вартаняна, іншого російського хакера. Американський суд визнав його винним у написанні та розповсюдженні вірусу Citadel Virus, який дозволяв нелегально отримувати дані клієнтів банків і шантажувати їх. За даними прокуратури вірус заразив як мінімум 11 млн комп'ютерів, а втрати склали близько $500 млн. У вересні 2015-го суд США засудив до 4,5 років ув'язнення росіянина Дмитра Белороссова, який зізнався в тому, що допомагав поширювати Citadel.

Рекордний вирок

І Вартанян, і Сенах зізналися у скоєнні злочину для того сподіваючись пом'якшити вирок. Роман Селезньов, син депутата Держдуми, теж розраховував на милосердя. Його затримали три роки тому під час відпочинку на Мальдівах і екстрадували до США. У квітні суд в Сіетлі засудив Селезньова до 27 років ув'язнення за те, що він викрав і продав іншим хакерам номера близько двох мільйонів банківських карт. За найскромнішими підрахунками на цій крадіжці російський хакер повинен був заробити $170 млн.

Представники прокуратури заявили, що Селезньов був головним постачальником даних банківських карт на чорний ринок. Суд Сіетла виніс Селезньову найсуворіший вирок в історії кіберзлочинності США. Однак на цьому проблеми не закінчилися. Три місяці тому суд штату Джорджія висунув проти російського хакера нові звинувачення - його підозрюють у спробі злому і крадіжки даних платіжної системи RBS WorldPay, штаб-квартира якої знаходиться в цьому штаті. Крім того, нові звинувачення проти Селезньова також висунули в Неваді. Адвокати хакера зараз працюють над тим, щоб можливі вироки за новим справах не приплюсували до рішенням суду в Сіетлі, як це часто практикується в США. Інакше Селезньов може залишитися за ґратами до кінця своїх днів.

Чергу на екстрадицію

Реклама на dsnews.ua

Вироку суду чекає і Юрій Мартишів, депортований навесні з Литви - там його затримали в потязі, едущем в Росію. Американські слідчі звинувачують його у створенні сервісу, який дозволяв тестувати, зможуть написані хакерами віруси подолати систему захисту комп'ютерних мереж фірм, які передбачалося зламати.
Повідомлення про суворі вироки американських судів повинні хвилювати російських хакерів, яких затримали в останні кілька місяців на вимогу США в різних країнах Європи та які в європейських судах воюють за те, щоб уникнути екстрадиції за океан.

У Чехії рішення про видачу США чекає Євген Нікулін, затриманий у Празі в листопаді минулого року. США звинувачують його в тому, що 2012-му він зламав комп'ютери багатьох фірм з Кремнієвої долини, в тому числі соціальну мережу Linkedln. Нікулін також відомий пристрастю до розкішних автомобілів Lamborghini і близькими связами з дітьми представників російське еліти, наприклад, дочкою міністра оборони Сергія Шойгу. Примітно, що відразу після США з вимогою екстрадувати Нікулін на її територію до Чехії звернулася і Росія.

На початку серпня суд в Іспанії дав згоду на видачу Сполученим штатам Станіслава Лісова, затриманого в січні в аеропорту Барселони. За рік до цього представники американського правосуддя оголосили його в розшук - Лісова звинуватили у причетності до створення вірусу NeverQuest і зараження комп'ютерних мереж у Франції та Німеччині. Вірус використовувався для проникнення в клієнтську базу даних фінансових установ. За даними слідства, за допомогою вірусу російський хакер вкрав у американців майже $1 млн.

Барони кіберзлочинності

Видачу американським органам правосуддя опирається також Петро Левашов, якого слідчі з США вважають одним з найактивніших у світі хакерів, використовують у злочинних цілях розсилку спаму. Левашова, здобув освіту в Радянському Союзі, іноді називають одним із батьків кіберзлочинності.

"Левашов - піонер, який почав свою кар'єру в часи, коли не існувало кіберзлочинності в звичному нам вигляді. Він значною мірою причетний до переходу кіберзлочинності на професійний рівень. У світі небагато извсетных кібепреступніков, які можуть позмагатися з ним впливом і репутацією", - говорить Тільман Вернер, представник фірми CrowdStrike, яка займається забезпеченням комп'ютерної безпеки.

Левашова вважають співавтором систем Storm, Waledec і Kelihos, які використовували мережу зинфицированных компьюетоьрв для розсилки мільйонів електронних листів спаму.
У 2007-му в США за нелегальне використання спаму був засуджений Алан Ральськи. Другим обвинуваченим у цій справі був хакер з псевдонімом Петер Півночі. Два роки потому американці з'ясували, що за цим псевдонімом ховається Левашов. Він перебував у Росії, тому і не потрапив у в'язницю разом з Ральськи та його американськими спільниками.

Ральськи називали в США королем спаму. Однак сам американець віддає цей титул Левашову. "Поруч з ним я виглядав аматором", - зізнався нещодавно Ральськи в одному з інтерв'ю.

Як стверджують американські слідчі, Левашов заробив на своїх системах ціле стан. Згідно з обвинувальним висновком, він отримав $500 тис. за створення системи Kelihos для розсилки спаму. Крім того, за допомогою Kelihos в атакованих комп'ютерах встановлювалася програма, яка крала дані електронних банківських рахунків.

Левашова затримали в січні в Барселоні - зараз він чекає рішення Іспанії щодо його екстрадиції в США.

В кінці липня у власному готелі у Греції затримали Олександра Винника. Американці звинувачують його у створенні величезного цифрового обмінника - гроші в ньому міняли на криптовалюту биткоин. На думку США, схема допомагала відмивати "злочинні доходи синдикатів з усього світу".

Злочинці на службі у Росії

Спецслужби США звинуватили Росію у втручанні в останні президентські вибори за допомогою кіберзлочинців і цифрових відділів цивільної ФСБ і військового ГУР. Агентство АР підкреслює, що формальних зв'язків між звинуваченнями у втручанні у вибори і масовим затриманням російських хакерів немає. Однак саме такий зв'язок каже російський фахівець спецслужб Олександр Солдатов. В інтерв'ю АР він зазначив, що хвиля затримань російських хакерів показує, що США намагаються зрозуміти, що ж відбувається в складному світі російських хакерів, а також досить складні відносинами між російськими хакерами і спецслужбами РФ".
На думку Солдатова, затриманий в Іспанії Петро Левашов - перший відомий російський хакер, який ввів в цей круг ФСБ. На спеціалізованих форумах Левашов підштовхував хакерів до співпраці з російськими спецслужбами та участі у блокуванні комп'ютерних мереж ісламських фундаменталістів, які розгорнули діяльність на півдні Росії. А пояснював це все патріотичними поглядами. +

Матеріал опублікований у виданні Gazeta Wyborcza

    Реклама на dsnews.ua