• USD 29.3
  • EUR 30.7
  • GBP 36.3
Спецпроєкти

Коли телепатія замінить мобільні телефони

Зв'язок майбутнього — це не тільки оригінальні апарати і 5G, але також віртуальна реальність, голограми і читання думок на відстані
Фото: psychologytoday.com
Фото: psychologytoday.com
Реклама на dsnews.ua

В еру новітніх технологій зв'язок розвивається особливо швидко. Всього за 30 років комунікації зробили стрибок від аналогових телефонів до високошвидкісних систем передачі даних. Згідно зі статистикою вже половина жителів планети використовує мобільні сім-карти, хоча всього десять років тому таку можливість мав лише кожен п'ятий.
Сьогодні дивитися відео в YouTube на смартфоні, перебуваючи за містом і використовуючи для цього мобільну мережу, цілком нормально, тоді як зовсім недавно таку можливість забезпечував лише дротовий домашній інтернет. Зараз середня швидкість зв'язку становить 5-10 Мбіт/с, а 10 років тому - всього 256-512 Кбіт, тобто в 20 разів менше. Якщо за такий короткий термін кошти комунікації так швидко прогресували, то в майбутньому явно можна очікувати ще більш вражаючих змін.

Ароматні трубочки

Перш за все, зміняться стільникові апарати. З появою гнучких OLED дисплеїв і мікросхем, які легко переносять будь-яку деформацію, компанії почали створювати гнучкі телефони. Стільникові апарати, які можна згорнути в трубочку або перетворити в браслет на руку, вже у розробці провідних світових виробників. Передбачається, що вони з'являться на ринку в цьому році.

Швидше за все, у телефонів нового покоління не буде екрану і клавіатури. Вся необхідна інформація, наприклад, кнопки набору або дані абонента, будуть відображатися за допомогою проектора на будь-яку поверхню, навіть на долоню. Зворотна скануюча зв'язок розпізнає маніпуляції пальців на зображенні і перетворює їх в команди. Ця розробка з часом замінить тачскріни. Скоро з'являться апарати, керовані виключно голосовими командами. Причому вони будуть реагувати тільки на голос господаря.

Є також ідея створення прозорого телефону. Зокрема, її просуває тайванська компанія Polytron Technologies, що розробила перший у світі прозорий смартфон під однойменною назвою. В його конструкції використовується фірмова технологія Switchable Glass (переключна скло) з застосуванням OLED-проводять молекул рідких кристалів. В активному стані апарату ці нанокомпоненти розсіюються і відповідають за відтворення зображення на дисплеї. Таким чином на прозорому телефоні з'являється повноцінний сенсорний інтерфейс. Коли телефон вимкнений або знаходиться на блокуванні, молекули перебудовуються і з'єднуються між собою, утворюючи прозоро-матову структуру. Завдяки технології рідких кристалів прозорий Polytron Technologies у своєму кінцевому варіанті буде мати двосторонній сенсорний дисплей. На основі технології планується також створити планшети, вся поверхня яких буде одночасно екраном і сенсорною клавіатурою.

Привертає розробників також можливість впровадження в телефони різноманітних сенсорів. Так, вже придумали технологію передачі запаху. Професор Гарвардського університету Девід Едвардс, який є одночасно директором паризької лабораторії науки і мистецтв Le Laboratoire, створив oPhone - циліндричний гаджет, який передає запахи на відстані. Потрібно просто завантажити додаток для смартфона, зробити фото страви і додати відповідний запах. Аромати можна скомбінувати в більш ніж 300 тис. різних варіантів. Едвардс каже, що запахи - нова еволюційна щабель людського спілкування. Аромати дуже сильно пов'язані з нашою пам'яттю, тому "пахне повідомлення" викличе у людини більше емоцій, ніж просто текст з картинкою.

Всього через пару років не доведеться носити з собою кредитні картки, флешки, ключі та інші дрібниці, без якої зараз не обійтися. Все це замінять смартфони з підтримкою NFC.
Реклама на dsnews.ua

Досить буде докласти гаджет до зчитувача - і можна відкрити двері у власний будинок, розплатитися за покупки в магазині, або передавати файли на інший пристрій.

Світ переходить на 5G

Тоді як в Україні лише готуються перейти на формат 4G, цивілізований світ вже на порозі впровадження чергового потужного телекомунікаційного стандарту - 5G. В першу чергу це забезпечить на порядок більшу швидкість обміну даними, ніж при 4G. Крім того, знизяться затримки при обробці запитів і значно збільшиться ємність Мережі.

Зараз 5G розвивають багато компаній. Так, Samsung Electronics працює над власним стандартом 5G, в рамках якого вдалося досягти швидкості передачі даних в 7,5 Гбіт/с (940 МБ/с) при стаціонарному з'єднанні і 1,2 Гбіт/с (150 МБ/с) в автомобілі, пересувається зі швидкістю 150 км/год. А всього три роки тому Samsung показав результат бездротової передачі даних в мережі 5G на рівні 1 Гбіт/с, тоді це був рекорд.

Компанія Ericsson розробила технологію 5G Multipoint Connectivity, яка дозволяє підключати пристрій одночасно до двох базових станцій і підвищувати швидкість передачі за рахунок скачування даних в декілька потоків. Передбачається, що 5G Multipoint Connectivity може стати ключовою технологією для підвищення швидкості обміну даними.

Формат 5G особливо важливий у зв'язку з тим, що з кожним днем ростуть обсяги передачі даних, розвиваються інтернет-сервіси, з'являється все більше підключаються до інтернету речей, впроваджуються технології "розумного" будинку, віртуальної реальності та ін. Для всього цього необхідно більш швидкісний і ефективне бездротове підключення до Мережі, тому 5G - це не банальна гонитва за швидкістю, а нагальна потреба часу.

Глобальний інтернет

Зовсім скоро світ перейде на глобальний бездротовий інтернет. Голова компанії Virgin Galactic Річард Бренсон найближчим часом запустить проект OneWeb вартістю $2 млрд, що передбачає виведення на низьку орбіту (1200 км) 700 супутників для забезпечення зв'язком важкодоступних місць на планеті. Мова йде про глобальний доступ у Мережу, який можна буде використовувати і в дрімучих джунглях Амазонки, на висоті декількох тисяч метрів над рівнем моря в горах, на борту літаків. Якщо проект стартує вдало, кількість супутників збільшиться до 2400.

Огорнути планету мережею з перебувають на низькій орбіті супутників збирається також засновник компаній Tesla і SpaceX Ілон Маск. На відміну від OneWeb мова йде про глобальне інтернеті, а не про покриття мережею важкодоступних місць. Основна ж мета проекту, бюджет якого становить $10 млрд, - забезпечення зв'язком майбутнього марсіанського міста і заробіток грошей на його розвиток. Передбачається, що в супутниках Маска, які вийдуть на орбіту в 2020 р., будуть використані новітні телекомунікаційні технології. Зв'язок буде бездротової: варто включити телефон або комп'ютер, і автоматично потрапиш в інтернет з величезною швидкістю підключення незалежно від місця, в якому перебуваєш.

Віртуальна реальність замість телефону

Експерти впевнені, що через 10 років на зміну мобільних апаратів прийде віртуальна реальність. Ті ж Google Glass можуть не тільки стати альтернативою стільниковому, але і значно розширити його функціонал. В окуляри вбудована камера і інформаційний дисплей, що виводить власнику інформацію про оточуючі його предмети в реальному часі. Дивлячись на афішу, користувач зможе замовити квиток у кіно, підійшовши до зупинки, дізнатися про розклад руху автобуса, по дорозі додому переглядати пошту або читати новини в соціальних мережах і навіть отримувати консультації лікаря та інших фахівців. Google Glass дозволяє дзвонити, приймати sms і робити фото. Але головна їхня перевага - це створення ефекту присутності. Тобто з'являється можливість максимально розділяти кожну мить життя з близькими людьми незалежно від відстані, на якій вони знаходяться. Звичайно, окуляри віртуальної реальності поки мають безліч недоліків, але Google має намір найближчим часом їх усунути. Точно так само можуть використовуватися як засоби зв'язку і шоломи віртуальної реальності типу Oculus Rift. Дуже скоро технології віртуальної і доповненої реальності повністю змінять звичний спосіб комунікації, а мобільні телефони значною мірою втратять свою актуальність: принаймні ними будуть набагато менше користуватися.

Не так давно з'явилася інформація, що Apple збирається замінити iPhone пристроями змішаної реальності. Вони будуть обладнані спеціальними камерами і датчиками, що дозволяють проектувати голографічні зображення в реальному просторі. Подібні розробки також в активі Microsoft і Google, але вони з'являться через кілька років. Натомість, за прогнозами, вже в наступному році на ринок вийдуть інші компанії з пристроями доповненої та/або віртуальної реальності, сумісні з iPhone і iPad.

Розвиваються також і кардинально нові напрямки, які зроблять спілкування на відстані максимально живим. Приміром, японські фахівці з Токійського університету представили апарат під назвою Haptoclone, дозволяє доторкнутися і відчути голографічний об'єкт. Суть технології в тому, що дві людини, які користуються однаковим апаратом, можуть надсилати один одному голографічні зображення, що імітують дотику.

Робота Haptoclone заснована на технології Kinect для захоплення рухів в реальному часі і чотирьох ультразвукових матрицях, що створюють сверхзвуковое променеве тиск. Завдяки цьому створюється відчуття віртуального дотику. У перспективі планується досягти повної віртуалізації за рахунок тривимірної голографії - проектування зображення безпосередньо в повітрі.
Існує кілька перспективних концепцій віртуалізації мобільного зв'язку. Одна з них - проектувати перед очима користувача необхідні дані: контактну інформацію, фотографію абонента та іншу службову інформацію. Більш складний варіант передбачає проектування зображення абонента в реальному часі.

У Пентагоні розробляють так званий кортикальний модем. Пристрій, яке вбудовується в кортекс, здатна не тільки вирішити проблему сліпоти або слабкого зору, але і генерує вбудований HUD-дисплей, який розташовується прямо перед очима людини. Тобто імплантат створює проекцію доповненої реальності, яка накладається на природне зір і не вимагає спеціальних шоломів і очок. Кортикальний модем передає інформацію безпосередньо на кору мозку, минаючи інші елементи зорової системи.

Насправді технології віртуальної і доповненої реальності лише починають розвиватися. Згідно з дослідженнями CCS Insight обсяг ринку віртуальної і доповненої реальності складе до 2018 р. $4 млрд, а кількість продаваних пристроїв досягне 20 млн, тоді як зараз їх реалізується не більше 3 млн.

Спілкування через мозок

Ну а у віддаленому майбутньому ніяких пристроїв для спілкування взагалі не знадобиться. Так, глава Facebook Марк Цукерберг вважає, що одного разу з'явиться технологія, за допомогою якої люди зможуть ділитися думками один з одним на відстані, тобто використовувати телепатію. Причому наука поступово рухається в цьому напрямку. Наприклад, дослідники компанії Starlab в Барселоні і фахівці Axilum Robotics у Страсбурзі досягли певних успіхів у спробах встановити прямий контакт між мозком двох різних людей: чоловік з Індії подумки привітався і попрощався з співрозмовником з Франції.

Для початку повідомлення кодували двійковим кодом, перетворивши його з буквеного слова в послідовність нулів і одиниць. Потім людина в Індії, передає послання, перекладав послідовність в сигнали рухової активності головного мозку, кожну одиницю позначаючи рухом рук, а кожен нуль - рухом ніг. Сигнали головного мозку "передавача" фіксувалися энцефалографом і вирушали одержувачу по електронній пошті. У Франції отримане повідомлення транслювалося в мозок адресата з допомогою транскраніальної магнітної стимуляції (ТМС) - методу, що дозволяє неінвазивно стимулювати кору головного мозку магнітними імпульсами. Людина з гарнітурою ТМС на голові сприймав нулі і одиниці коду як послідовність світлових спалахів, які міг перевести назад в текст.

І таких експериментів вже багато. У Каліфорнійському університеті в Берклі фахівці з когнітивної нейробіології реконструювали уривки фільмів, переглянуті учасниками експерименту, лише на основі вимірювань мозкових імпульсів - энцефалограмм і томограм. А нейрофізіологи з лабораторії Університету Дьюка об'єднали мозок трьох мавп в один живий комп'ютер, що дозволяє вирішувати певні завдання. Те ж саме можна зробити і з мозком колективу, що працює над спільним проектом, щоб його учасники обмінювалися думками на відстані.

Насправді цілком реально втілити будь-які технології, які не порушують закон збереження енергії і інші закони термодинаміки. Телепатія якраз їх і не порушує. Будь-яка наша думка - це електричний струм відразу в багатьох ділянках мозку. І теоретично, якби мозок людини посилав більш сильні імпульси, а мозок одержувача був би більш чутливий, люди з легкістю обмінювалися б думками у формі образів. Осцилографи та апарати для ЕКГ вже ловлять такі сигнали. Не за горами створення пристроїв, що підсилюють випромінювання мозку і передають його на зразок радіохвиль. При цьому в іншої людини буде приймач вловлює це випромінювання і передає в потрібні відділи мозку. І це лише один з варіантів обміну думками на відстані.

Опубликовно в журналі "Власть денег" №3 (440) за березень 2016

    Реклама на dsnews.ua