• USD 27.9
  • EUR 33.9
  • GBP 39.4
Спецпроєкти

Ремісія - 83%. Які нові методи лікування раку схвалені в США

Ці методи ще не гарантують перемогу над хворобою. Але принаймні вони не руйнують здорові клітини, на відміну від променевої терапії
Реклама на dsnews.ua

Повідомлення про розробку нових способів боротьби з раком з'являються практично щотижня. Але найчастіше ці винаходи ще не пройшли клінічних випробувань на людях, а значить, будуть впроваджені не скоро. Ми розповімо про ті методи, які вже показали оптимістичні результати при використанні для лікування людей і почали впроваджуватися в медичну практику, оскільки отримали схвалення FDA - Адміністрації продовольства і медикаментів США.

Генна терапія для дітей

30 серпня FDA вперше схвалила метод лікування раку за допомогою генної терапії. Новий метод дозволено застосовувати дітям і молодим людям у віці до 25 років з гострим лімфобластним лейкозом - злоякісне захворювання кровотворної системи. Це найпоширеніше злоякісне захворювання в дитячому і юнацькому віці, воно протікає з ураженням кісткового мозку, лімфатичних вузлів, селезінки, вилочкової залози та інших органів. Пік захворюваності припадає на вік від одного року до шести років. У США щорічно діагностується більше 3 тис. нових випадків цього захворювання серед дітей та молодих людей.

"Ми вийшли на новий рубіж у медичних інновації, що дозволяє перепрограмувати власні клітини пацієнта, щоб атакувати смертельний рак, - заявив комісар FDA доктор медицини Скотт Готліб. - Нові технології, такі як генна та клітинна терапія, володіють потенціалом для підвищення нашої здатності лікувати і навіть виліковувати багато важковиліковні хвороби".

Процедура, названа Kymriah, розроблена фармацевтичною корпорацією Novartis. Вона навчилася використовувати для боротьби з лейкозом Т-лейкоцити, які розпізнають і знищують клітини, уражені внутрішньоклітинними паразитами (на лейкозні клітини ці лейкоцити не реагують). У ході процедури з крові пацієнта витягується деяку кількість Т-лейкоцитів і переноситься на виробниче підприємство Novartis в Нью-Джерсі. Там вони модифікуються, щоб включити в них новий ген, який направляє їх на злоякісні лейкозні клітини. Потім генетично модифіковані Т-лейкоцити повертаються в кров пацієнта і починають боротися із захворюванням. Одна перепрограммированная Т-клітина здатна знищити 100 тис. клітин раку.

"Kymriah надає пацієнтам не просто новий варіант лікування, а такий варіант, який показав багатообіцяючі показники ремісії і виживання в клінічних випробуваннях", - підкреслює директор Центру біологічних оцінок і досліджень FDA доктор медицини Пітер Маркс. В одному з досліджень, як зазначається в повідомленні FDA, процедура Kymriah була проведена 63 дітям і молодим людям, що страждають гострим лімфобластним лейкозом. Через три місяці спостерігався 83%-вий рівень ремісії.

Реклама на dsnews.ua

Сайт Business Insider, повідомляючи про новий метод, зазначає, що Kymriah - це не таблетка і навіть не біологічний препарат, такий як інсулін, який може проводитися для мільйонів пацієнтів. Оскільки Kymriah використовує клітини з власної імунної системи людини, весь процес займає близько трьох тижнів. Ціна такого лікування, як оголосила Novartis, складе $475 тис., і отримати його зможуть тільки близько 600 осіб за рік.

Тим не менш медики натхнені рішенням FDA. "Отримане схвалення відкриє шлюзи для використання цих видів терапії при різних лейкозах, лімфомах, солідних пухлинах, миеломах, - заявив педіатричний гематолог-онколог з медичного центру Колумбійського університету Пракаш Сатвани. - Я думаю, що це тільки початок нової ери генної терапії".

Ліки для всіх частин тіла

23 травня FDA вперше схвалила протираковий препарат, що націлений на певні біомаркери, а не на конкретні частини тіла або органи. Цей підхід теж може стати проривом в онкології.

Препарат, про який йде мова, отримав назву Keytruda і виготовлений компанією Merck. Він призначений для лікування метастатичних пухлин, пов'язаних з биомаркерами MSI-H або dMMR, у дітей і дорослих. Ці маркери найчастіше вказують на рак товстої кишки, матки або шлунка. Препарат Keytruda, як стверджується в повідомленні FDA, "допомагає імунній системі боротися з раковими клітинами".

Під час клінічних випробувань активна речовина препарату, пембролизумаб, впливало на рак, що виник в 15 різних частинах тіла. Всього у випробуваннях брали участь 149 пацієнтів та у 39% з них спостерігалося повне або часткове скорочення пухлини, а 78% прожили шість місяців і більше. Препарат не ідеальний і потребує подальших досліджень, але рішення FDA можна назвати знаковим, тому що це перше схвалене ліки такого роду. "Це важливо для онкологічного співтовариства, - підкреслив директор Онкологічного центру передового досвіду FDA доктор медицини Річард Паздур. - Досі FDA схвалювала лікування раку, засноване на тому, де в організмі почався рак. Наприклад, рак легенів або молочної залози. Ми тепер схвалили ліки, засноване на биомаркере пухлини, незалежно від вихідного місця пухлини".

Компанія Merck інтенсивно продовжує роботу над своїм препаратом. На початку червня на 53-му щорічному зібранні Американського товариства клінічної онкології (ASCO) вона представила результати 50 досліджень, в ході яких пембролизумаб тестувався на 16 різних ракових захворюваннях.

Вірус проти раку шкіри

Ще один дивовижний спосіб лікування онкологічних захворювань - направити проти злоякісних клітин віруси. Вперше такий метод був схвалений FDA в жовтні 2015 р. Для боротьби з меланомою, тобто раком шкіри, був використаний вірус герпесу - той самий, який викликає характерне висипання згрупованих пухирців на шкірі і слизових.

Ліки під назвою Imlygic знищує клітини раку шкіри, не зачіпаючи при цьому здорові клітини. Для створення ліків вірус герпесу був модифікований таким чином, щоб він не викликав герпесних висипань, а замість цього доставляв протеїн GM-CSF. Цей тип протеїну змушує імунну систему людини боротися з раковими клітинами. Imlygic вводиться безпосередньо в пухлину. В результаті ракові клітини вибухають. Ліки застосовуються протягом чотирьох тижнів.

У клінічних випробуваннях взяли участь 436 пацієнтів з меланомою. 16,3% з них відзначили зменшення пухлини. І хоча у більшості пацієнтів ніяких змін не відбулося, FDA визнала, що хворі мають право використовувати той шанс, який дає їм Imlygic. А вчені продовжили роботу над вдосконаленням методу.

На початку червня 2017 р. біотехнологічна компанія Amgen на 53-му щорічному зібранні ASCO представила результати клінічних випробувань спільної дії Imlygic та іншого відомого засобу проти меланоми - Yervoy (ипилимумаб). Випробування проводилися на пацієнтах з неоперабельною меланому IIIB-IV стадії. Пухлина зменшилася у 38,8% пацієнтів, які отримували одночасно обидва ліки, тоді як у тих, хто отримував тільки Yervoy, - тільки 18%.

За словами онколога Університету Юти Роберта Андтбака, який брав участь у розробці Imlygic, це ліки може боротися не тільки з меланомою. Вчені проводять клінічні випробування, щоб адаптувати його для боротьби з раком мозку, гортані, грудей і печінки.

Боротьбі з раком допомагає секвенування генома

Європейського товариства медичної онкології (ESMO) 8 вересня на своєму конгресі в Мадриді представило обнадійливі результати клінічного випробування методу повного секвенування генома для лікування окремих типів раку. Взагалі-то генне секвенування вже стає стандартною практикою для онкологічних центрів. Наприклад, відомо, що приблизно у половини всіх пацієнтів з меланомою є так звана мутація BRAF. Проте для окремих типів раку або рідкісних мутацій потрібно секвенувати сотні генів, щоб знайти специфічні відхилення, на які можна буде потім впливати медикаментозно. Тепер ця задача полегшилася, оскільки є можливість секвенувати повний геном, стверджує ESMO.

Центр персоналізованого лікування раку (CPCT), створений мережею з понад 40 лікарень в Нідерландах, систематично збирає проби, отримані шляхом біопсії у пацієнтів з метастазами. Ці проби потім відправляються на полногеномное секвенування і поповнюють базу даних онкологічних хворих з різними типами раку. Зараз вона складається з приблизно 2000 зразків.

"Секвенируя повний геном такого великого числа пацієнтів, ми виявили схожість між пухлинними тканинами і помилками в ДНК. Наприклад, ген ERBB2 зазвичай шукають у пацієнтів з раком молочної залози, але ми знаємо, що він представлений також у носіїв інших типів раку", - каже Еміль Воест з Нідерландського інституту раку, який очолює дослідження, проведене за замовленням CPCT. В ході цього дослідження, яке почалося в 2016 р., було вивчено понад 250 випадків. З них близько 70 пацієнтів із солідними пухлинами, гліобластомами, лімфоми та множинними миеломами без стандартних варіантів лікування - були визнані придатними для терапії і приступили до лікування.

    Реклама на dsnews.ua