• USD 28
  • EUR 33.7
  • GBP 39
Спецпроєкти

TikTok не пройде. Чому Італія оголосила війну підлітковій соцмережі

Три італійських регулятори, що займаються соціальними медіа, дуже часто порівнюють з Цербером

Італійські TikTok інфлюенсери
Італійські TikTok інфлюенсери
Реклама на dsnews.ua

Журналісти Politico Europe Ханна Робертс і Джорджіо Леалі на прикладі смерті 10-річної дівчинки під час флешмобу в TikTok показали як італійські регулятори намагаються змусити соцмережі бути більш соціально відповідальними.

Смерть 10-річного користувача популярного додатка TikTok змусила регулюючий орган Італії вжити заходів.

Поки прокуратура з'ясовує, чи брала участь Антонелла Сікомеро в вірусному челенджі Blackout, коли померла від задухи, регулятор, що відповідає за захист конфіденційних даних, регулятор розпорядився, щоб TikTok припинив обробку персональних даних користувачів, вік яких не підтверджений, фактично зобов'язавши TikTok заблокувати всіх користувачів в Італії.

Ця ситуація стала ілюстрацією агресивних підходів Італії щодо цифрових компаній і її готовності втрутитися заради захисту даних своїх громадян, особливо, коли вважає, що компанії і інші країни для цього роблять недостатньо.

Відповідно до закону ЄС про захист даних регулювати діяльність TikTok повинна Ірландія, оскільки там розташована європейська штаб-квартира компанії. Однак італійський регулятор Garante (держорганізація щодо захисту персональних даних) вдався до надзвичайного стану, який використовував лише вдруге з моменту вступу в силу регламенту про захист персональних даних в ЄС в 2018 р. Що дозволило регулятору безпосередньо контактувати з TikTok.

TikTok потрапив в поле зору італійського регулятора ще в січні 2020 р., коли закликав ЄС усунути ризики для дітей-користувачів соцмережі.

У грудні Garante ініціювала офіційний розгляд щодо застосування в зв'язку з порушенням правил захисту даних: як заявило відомство, механізм реєстрації в TikTok не забезпечував захист неповнолітніх, і діти могли з легкістю зареєструватися в додатку; використання даних було непрозорим і в налаштуваннях профілю цей пункт був вказаний як "загальнодоступний". Згідно з італійським законодавством діти до 14 років повинні отримати згоду батьків на створення облікового запису в соцмережі. У правилах же TikTok йдеться, що додатком можуть користуватися діти від 13 років і старше.

Реклама на dsnews.ua

Ще до смерті Сікомеро 21 січня, у Garante був бекграунд для подальших дій.

Вікові обмеження

Гвідо Скорца, чиновник, який відповідає за захист даних в Garante, визнав, що смерть Сікомеро, обставини якої поки повністю не відомі, змусила їх бути наполегливішими. "Ми усвідомили, що ризики, про які ми застерігали місяцем раніше, цілком реальні", — сказав він.

Він додав, що TikTok поки не виконав розпорядження про припинення обробки даних. "Ми й не очікували миттєвої реакції, враховуючи проблеми технічного характеру, що виникають при блокуванні мільйонів користувачів у країні, і глобальний характер платформи", — зазначив він. Але також підкреслив, що час уже майже вийшов.

У TikTok повідомили, що компанія вже призупиняє дію облікових записів дітей віком до 13 років, які їй вдається виявити; і що модератори зараз перевіряють контент для ідентифікації акаунтів неповнолітніх.

Представник компанії зазначив: "Ми запропонували Управлінню [Garante] заходи щодо вирішення проблем, до яких ми ставимося дуже серйозно". Компанія також заявила, що її інструменти безпеки "надійні".

За словами Скорца, цей відеосервіс не гірше інших соцмереж, коли мова заходить про перевірку віку користувачів.

"Але те, що вона орієнтована на більш молоду аудиторію — на дітей і підлітків, значить і те, що відсутність перевірки віку може призвести до більш серйозних наслідків", — сказав він.

Насправді перевірити вік нелегко. Влада не чекає, що TikTok буде запитувати в користувачів документи, що засвідчують особу, які, за словами Скорца, створюють ризик появи "бази даних про мільйони людей, включаючи дітей, адреси яких є в їх документах. Нам не потрібні ліки, які можуть бути гірше хвороби".

На його думку, TikTok може встановлювати вік користувачів, вивчаючи їх контент, друзів і те, як вони спілкуються зі своїми однолітками. "Може 9-річного від 10-річного і неможливо відрізнити один від одного, але можна ж розрізнити, де 9-річний і 13-річний".

У компанії підкреслили, в свою чергу, що на початку січня ввели нові обмеження для дітей, зробивши профілі 13-15-річних за замовчуванням особистими, і дозволивши коментувати їх відео лише друзям.

Утім будь-які користувачі, які випадково зареєструвалися як дорослі, з ніякими змінами не зіткнуться.

Проблема для Garante в тому, що у неї не так багато часу: застосування надзвичайних норм мають тимчасовий характер, і якщо TikTok не виконає вимоги, Італії, то потрібно буде передати скаргу до Ірландії.

Держава на передовій

Garante — входить до трійки італійських регулюючих органів, які дуже жорстко борються з Big Tech (техногігант). Зокрема, крім нього, ще є Управління із захисту конкуренції (AGCM) і Управління по забезпеченню зв'язку (AGCOM).

"Італійська влада дуже активна й агресивна, особливо коли мови йде про технологічні гіганти. Вона в цьому плані не соромиться", — сказав юрист з питань конкуренції в юридичній фірмі Portolano Cavallo Енцо Марас.

"У першу чергу це стосується AGCM, — додав він. — Воно неймовірно активне. Воно успішно зарекомендувало себе лідером в порівнянні з іншими регуляторами в ЄС".

У минулому році AGCM оштрафувало Apple на 10 млн євро за введення споживачів в оману щодо водонепроникності iPhone і ще на 10 млн євро в 2018 р. за те, що їх телефони з часом стали працювати гірше. Цей метод відомий як "заплановане старіння".

Також у нього є ще дві поки незакриті справи щодо Google: одна — через зловживання монопольним становищем на ринку медійної реклами. Інша — щодо Apple і Dropbox в зв'язку з відсутністю запиту на отримання згоди користувачів хмарних сервісів використовувати їх дані.

AGCM також було одним з перших регуляторів, що зайнявся з порушеннями гігантів-рітейлерів Amazon і eBay на початку пандемії коронавірусу, коли невелика пляшка Amuchina, популярного дезинфікуючого засобу для рук, що зазвичай коштує 7,5 євро, на eBay продавалася за 50 євро.

"У цьому плані AGCM було піонером. Європейська комісія переважно просто скопіювала його розслідування", — сказав Марас, маючи на увазі ще одну справу відносно Amazon. AGCM підозрює, що техногігант віддає перевагу продавцям, які користуються його логістичними послугами.

У середу вже Garante, реагуючи на смерть Сікомеро, також зажадала від Facebook дати пояснення тому, що у10-річної дівчинки були акаунти в цій соцмережі, а також в Instagram, яким володіє Facebook. Відповідно до політики обох соцмереж, створювати аккаунт на цих платформах можна лише особам у віці від 13 років.

Тріо італійських регуляторів, які деякі порівнюють з міфічним триголовим псом Цербером, в минулому році виступили зі спільним закликом до влади розширити їх повноваження в питаннях регулювання цифрового ринку.

Однак законодавство ЄС про захист даних це забороняє. Тому Ірландія і раніше є головним регулятором для більшості техногігантів. Однак вона не відчуває ентузіазму, коли потрібно зайнятися соцмережами.

Скорца пишається досягненнями своєї країни в забезпеченні дотримання правил захисту даних: "Ми критикували більшість країн і присудили найбільшу кількість штрафів, — сказав він. — Але в порівнянні з доходами компаній штрафи, накладені Італією, дуже низькі".

Наприклад, цей регулятор оштрафував Facebook на 1 млн євро через скандал з Cambridge Analytica, в той же час США оштрафували соцмережу на $5 млрд. З моменту введення в дії нового регламенту захисту даних, у 2018 р., Італія виписала штрафів на 69 млн євро.

Хоча регулюючі органи могли б, наприклад, переглянути свої підходи — замість штрафів заборонити компаніям обробляти персональні дані, що куди негативніше відбилося б на їх прибутках.

У будь-якому випадку італійські регулятори зуміли досить ефективно використовувати так звані тимчасові заходи, що дозволяють їм зобов'язати компанії до завершення розслідування негайно припинити збір даних.

"У нашій культурі право на недоторканність приватного життя має основоположне значення", — сказав Скорца, за словами якого, випадків втручання регуляторів стане більше. "Це тільки початок".

    Реклама на dsnews.ua