• USD 36.7
  • EUR 39.6
  • GBP 46.2
Спецпроєкти

Не бажане біогелю? Навіщо вченим їстівні роботи

Інноваційний гель можна використовувати для лікування тварин і створення дитячих іграшок

Хобот слона зроблений з біорозкладаного гелю. Фото: Soft Materials Lab, JKU Linz
Хобот слона зроблений з біорозкладаного гелю. Фото: Soft Materials Lab, JKU Linz
Реклама на dsnews.ua

Автор New Scientist Гіг на підставі опублікованого в журналі Nature дослідження написав про нове покоління роботів, яких, серед іншого, зможуть їсти тварини.

М'яких їстівних роботів, які є імітацією справжніх організмів, які можна використовувати, щоб змусити тварину прийняти ліки. Це лише один з потенційних способів застосування нового матеріалу, виготовленого з біорозкладаного гелю.

"Питання було таким: А чи зможемо ми створити матеріал, який одночасно буде дуже надійним у використанні і в той же час повністю розкласти після?" - зазначив Мартін Кальтенбруннер з Університету імені Йоганна Кеплера в Лінці (Австрія).

Кальтенбруннер і його колеги створили гель з елементів, які безпечні при вживанні - зокрема, з желатину, який повністю розкладається в організмі, лимонної кислоти, яка зупиняє ріст бактерій, і гліцерину - як вологоутримуючого агента і щоб гель був м'яким.

Біогелем повинні харчуватися бактерії, що зазвичай зустрічаються в стічних водах, що означає, що він буде розкладатися природним шляхом, якщо, наприклад, виявиться в каналізації, а в інших умовах збереже цілісність. В ході лабораторних випробувань дослідники виявили, що гель не висихає і не втрачає своїх властивостей протягом року.

Вчені використали цей гель для створення робота - імітації хобота слона. І з'ясували, що він без висихання і розтріскування може пережити 330 тис. циклів рухів без зупинки.

Також в інший такий "хобот" з гелю вони інтегрували датчики забезпечення зворотного зв'язку і управління, додавши датчик тиску, що дозволило "слону" брати предмети цим хоботом.

Реклама на dsnews.ua

І оскільки желатин їстівний, зазначає Кальтенбруннер, біогель також можна використовувати для введення ліків в організм тварин - створити робота, що буде виглядати, як видобуток або їжа. Його також можна використовувати для виготовлення більш безпечних дитячих іграшок. Втім, електроніка і датчики поки для вживання в їжу непридатні.

"Желатин відрізняється універсальністю, простотою виробництва і низькою собівартістю порівняно з іншими біорозчинними еластомерами", - додав Даріо Флореано з Швейцарського федерального технологічного інституту в Лозанні.

"Ця робота вкрай важлива, тому що є кроком до переносних датчиків і обчислювальних пристроїв нового покоління", - сказав він.

    Реклама на dsnews.ua