• USD 36.7
  • EUR 39.6
  • GBP 46.2
Спецпроєкти

Легітимна руїна. Виступ Януковича очима психолога

Колишній президент використовує чітку установку на позицію Жертви
Фото: УНІАН
Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Якщо ви хочете дізнатися як насправді почуває себе людина - не питайте, як його здоров'я. Просто зверніть увагу, як він входить в кімнату і як її покидає.
Енергійність - головна ознака привабливості політика. Джордж Буш-молодший навіть спеціально виробив особливу манеру ходьби і своєрідні махи руками, щоб здаватися більш енергійним. Дональд Трамп регулярно демонструє своїм співрозмовникам і опонентам силу свого рукостискання. Невисокий Ніколя Саркозі часто ходив піднімаючи лікті вище, щоб здаватися трохи більш збудженим і життєрадісним.

Жалюгідні руїни, повільно шаркающие ногами, у світовій політиці практично не трапляються. Винятки зустрічаються вкрай рідко. Мабуть, тільки Франклін Рузвельт може претендувати на винятковість. Але і він став президентом ще в стані життєвого тонусу - інвалідне крісло наздогнало його вже під час президентської каденції.

Віктор Федорович Янукович за п'ять років пройшов шлях від жвавого енергійного втікача, обурено кричить своє знамените "АСТАНАВИТЕСЬ", до повільно пересувається і не здатного потрапити з першого разу в крісло політичного пенсіонера. Якщо вже людина не може ні ввійти, ні вийти з приміщення самостійно, про яку ініціативу в зборі представників провідних телеканалів можна говорити?
Вміння висловлювати свої або чужі) думки завжди була слабкою стороною четвертого президента. І в цей раз ніяких змін не відбулося.

Янукович каже "Зробити наголос на цих питаннях...", маючи на увазі, очевидно "акцентувати". Він інтонаційно виділяє слово "анонсуючи", як би показуючи всім свою здатність запам'ятати і вимовити таке складне слово.

Янукович практично миттєво скочується до приблатненному жаргону своєї юності, немов роки в політиці не залишили на ньому жодного відбитка. "Кинула як лоха", "отримуйте відповіді", "гоп-компанія", ".. поламати їм хребти" - все це не тільки ознаки низької культури. Це демонстрація прагнення опинитися в рідному середовищі - чіткої, простої і зрозумілої. Де немає хитромудрих планів і багатоходівок, де не тебе використовують як підставну ляльку, а ти "нагинаєш" конкурента, де можна простими і навіть підлими методами домогтися конкретного результату, а не спостерігати за чужою грою, правил і винятків якої ти вже давно не розумієш.

Поведінка Януковича було цілком очевидним і гармонійним для подібної ситуації. Найкраще вийшов психологічний розклад описує психодраматическая модель Карпмана.

Реклама на dsnews.ua

Психодраматический трикутник Карпмана в даній ситуації дозволяє нам розподілити ролі наступним чином. В позиціонуванні колишній президент використовує чітку установку на позицію Жертви. Це цілком очевидна реакція. Жертва має психологічне право на отримання допомоги і ресурсів захисника (Рятувальника). Жертва звинувачує Агресора і обставини. Жертва шукає захист і розуміння. Відповідно і демонструє всі ознаки Жертви: беззахисність, чистоту своїх намірів, свій високий морально-етичний рівень, свою націленість на духовну близькість з іншими людьми (адже крім духовної складової, у Жертви зазвичай нічого немає, все забрав Агресор). Маса словесних пасажів ("мене обдурили і зрадили", "я пишу листи і мені ніхто не відповідає" тощо) є ілюстраціями, які жертва створює навколо свого образу, щоб підсилити ефект.

Агресором є Порошенко і вся "київська хунта". В команду Агресорів разом з нині чинним президентом попав і Парубій, і Пашинський з автоматом (очевидно, все-таки Кошулинський).

Ну і в ув'язненні - святе воїнство Рятувальників. Янукович позначив Медведчука, Вілкула в зеленці, але головного свого бенефіціара вважав за краще залишити в тіні. Ім'я Володимира Путіна, як ім'я Волдеморта певною магічною сазі, не повинно згадуватися. Без згадки імені весь психодраматический трикутник виглядає незавершеним, як гештальт провалився в передвиборних перегонах кандидата мажоритарника.

В іншому Віктор Федорович залишився тим же самим Януковичем, якого ми знали п'ять чи 10 років тому. Недорікуватість, труднощі з проголошенням складних слів і мовних конструкцій, скочування в просторіччя і відвертий жаргонізм, розгублено-сумне вираз обличчя. Час проходить повз колишнього Президента. І це - добре!

Оригінал матеріалу розміщений на PsyFi

    Реклама на dsnews.ua