• USD 26.9
  • EUR 31.8
  • GBP 37.2
Спецпроєкти

"Нацкорпус" Білецького підставив Авакова

Ситуація навколо міністра МВС Арсена Авакова погіршується з кожним днем: вбивство п'яними поліцейськими дитини, численні мітинги та петиція з вимогою відставки
Фото: cont.ws
Фото: cont.ws
Реклама на dsnews.ua

7 червня до цього додалася і масова бійка "Національного корпусу" з підприємцями-ветеранами АТО в Харкові із застосуванням зброї — дев'ять постраждалих і один побитий журналіст, який до цих пір знаходиться в реанімації.

Вбивство хлопчика

Як зазначає у своєму блозі в газеті "День" поет Андрій Любка, вбивство п'яними поліцейськими маленького хлопчика на Київщині чимало збурило суспільство. Після такого ганебного і трагічної події в європейських країнах міністр внутрішніх справ миттєво подав би у відставку. Саме цього і вимагає українська громадськість, підписуючи петиції і організовуючи мітинги по всій країні. Але для Арсена Авакова європейський політичний етикет і думка українського суспільства, по всій видимості, порожній звук. У нього тільки одна мета — втриматися у своєму кріслі... І саме тому він повинен піти, вважає Любка.

Звичайно, підстав для звільнення міністра внутрішніх справ дуже багато. Як зазначає поет, фактично очищення правоохоронних органів так і не відбулося. Реформи МВС розпочато, але загальмовані... Міністр повинен був піти вже давно, як тільки вибухнув скандал з так званими "рюкзаками Авакова", в якому фігурував його син. При цьому вбивство хлопчика в Київській області повинно було стати останньою крапкою в кар'єрі Арсена Авакова, адже в Україні, ймовірно, залишилося всього три людини, які вважають, що міністр повинен залишитися на посаді, — сам Аваков, його протеже Антон Геращенко і олігарх Ігор Коломойський.

Як зазначає Любка, сьогодні в Україні є загроза створення поліцейської держави. "Разом з приватними батальйонами і всілякими "Нацдружинами" все це може дуже швидко перерости в поліцейську державу і диктатуру. Саме тому на посади міністра внутрішніх справ не може бути політик, який не буде мати власної партії в парламенті і підтримки суспільства", — зазначає він.

"Напівфабрикат" від Авакова

Говорячи про ситуацію з вбивством п'ятирічного хлопчика в Переяславі-Хмельницькому, колишня керівниця Нацполиции, яка допомагала Авакову її реформувати, Хатія Деканоїдзе сказала, що на місці чинного глави відомства подала б у відставку.

Реклама на dsnews.ua

"Якщо б я була начальником Нацполиции або міністром, я б дивилася на це з точки зору моральної і політичної відповідальності — я б пішла", — сказала Деканоїдзе у коментарі BBC News Україна.

Коментуючи критику реформи поліції, в останні дні звучить з усіх боків, Хатія Деканоїдзе зазначила, що не вважає зміни, яких зазнали правоохоронні органи, повноцінної реформою. "Це напівфабрикат, а не реформа", — говорить колишня керівниця Нацполиции.

Стрілянина у Харкові

Політична і суспільна ситуація з "Нацдружинами", "Національним корпусом" дійсно складна. Один зі свіжих прикладів, коли бійці Андрія Білецького перейшли межу дозволеного, — масова бійка в Харкові. 7 червня стався збройний конфлікт на території ТЦ "Барабашово", в ході якого постраждали дев'ять осіб і був сильно побитий журналіст місцевого телеканалу Вадим Макарюк. Він у важкому стані (у нього крововилив у мозок) знаходиться у відділенні інтенсивної терапії лікарні невідкладної допомоги.

Як повідомила адміністрація ТЦ "Барабашово", силовий конфлікт стався між представниками "Національного корпусу", що захопили магазин, і підприємцями-ветеранами АТО. При цьому, за даними адміністрації, представники "Нацкорпуса" не реагували на документи орендаря і блокували вхід. Пізніше вони почали провокувати силовий конфлікт з ветеранами АТО з застосуванням арматури, тупих і колючих предметів, а також вогнепальної зброї. "Відвертий бандитизм з боку "Національного корпусу", адже це не політична чи суспільна діяльність, це рейдерство і криміналітет під політичними гаслами", — нарікають на "Барабашово".

Як відомо, публічно Білецький заперечує зв'язок з Аваковим, але факти говорять про зворотне. "Національний корпус" — партія, яка виросла з полку Нацгвардії "Азов" (Нацгвардія входить в систему МВС. — "ДС") і яка, крім політичного крила, має і парамілітарні "Нацдружины", функціонування яких без схвалення МВС неможливо. Крім того, у вузьких колах "Азов" часто називали "особистою гвардією" міністра внутрішніх справ Авакова. Не без причини: глава МВС, який є одним з керівників партії "Народний фронт", виразно відчуває симпатію до "Азова", хоча якісь особливі стосунки з полком він відкидає. Однак саме Аваков проанонсував плани Білецького піти в політику.

Гарант чесності може бути тільки один

Чесність виборів ледь не посварила Авакова і Білецького на минулих виборах президента. Аваков і "Народний фронт" не брали активну участь у виборчій кампанії, адже ще перед виборами було зрозуміло, що НФ, за квотою якого і призначений міністр МВС, реанімувати не вийде і для збереження впливовості Авакову довелося придумати собі легенду. Так, на минулих виборах президента Арсен Аваков обрав для себе образ "гаранта чесних виборів", презентований в ЗМІ його протеже, членом колегії МВС Антоном Геращенко.

"На сьогоднішній день Арсен Аваков став де-факто гарантом Конституції України (за Конституцією, це функція президента. — "ДС"). Як міністр внутрішніх справ гарантує те, що вибори другого туру повинні пройти чесно і перемогу отримає той, хто набрав більше голосів, а не той, хто дуже хоче залишитися президентом. Тому Арсен Аваков сьогодні і є головна гарантія Конституції і ті люди, які будуть разом з ним забезпечувати результат захисту виборів президента", — заявив тоді Геращенко, ніж ви-кликав шквал критики за свою адресу.

Їх плани трохи не порушив Андрій Білецький зі своїми дружинами і партією "Нацкорпус". Він теж захотів бути спостерігачем за виборами. Так, на з'їзді партії було заявлено, що "Нацкорпус" на виборах бере на себе функцію "незалежних українських спостерігачів". "Ми вже підготували 5 тис. спостерігачів, мається на увазі "національних дружин". Ми будемо стежити за тим, щоб ці вибори не привели до розвалу країни", — пояснив соратник Білецького, екс-командир розвідроти полку "Азов" Сергій Коротких.

Аваков відреагував на цю ініціативу досить швидко. Журналістам він заявив, що "ніхто не зможе підміняти ні поліцейські сили, ні сили МВС в їх ключових функціях". "Ні парамілітарні освіти, ні національні дружини, ні дружини Києва, ні дружини там якихось моїх бойових побратимів, активістів та т. д. Поліція буде застосовувати жорстку силу до будь-яких людей, які будуть намагатися позиціонувати себе як додаткові розвідні на дільницях. Такого не буде", — заявив тоді Аваков, вказавши Білецькому його місце.

    Реклама на dsnews.ua