• USD 27.9
  • EUR 33.3
  • GBP 38.4
Спецпроєкти

Прокол або зрада. Чому Скабеева змогла скористатися Зеленським

Російська пропагандистка Ольга Скабеева додзвонилася до Володимиру Зеленському та запропонувала "поговорити" — вдала провокація говорить про нікудишню безпеки зв'язку президента і відповідної роботи відповідальних за неї служб
Реклама на dsnews.ua

Мила розмова

Російська пропагандистка Ольга Скабеева в ефірі свого пропагандистського ток-шоу "60 хвилин" заявила, що додзвонилася до президента Зеленському і коротко поспілкувалася з ним, пропонуючи забути, що Росія — агресор, і акцентувавши увагу на тому, що Зеленський спілкувався з нею його рідною мовою — російською. Провокація вдалася, показавши слабкість президентських служб безпеки, але це лише одна з версій.

Спілкування Зеленського та Скабеевой милим не назвеш — президент, по суті, відмовився від спілкування, однак обірвав він пропагандистку досить коректно, можна навіть сказати чемно, але суть події, звичайно ж, не в цьому.

Імовірно, багато хто пам'ятає, як в 2016 р. пранкери Володимир Кузнєцов і Олексій Столяров, в Росії відомі як Вован і Лексус, розіграли Петра Порошенка, зв'язавшись з ним від імені президента Киргизстану Алмазбека Атамбаєва, — на сайті президента з'явилося повідомлення про телефонній розмові Порошенка з Атамбаєвим. Втім, майже відразу офіційний Бішкек спростував цей розмову, додавши, що "можливо, українського лідера хтось розіграв". Пізніше в Києві схилялися до версії, що пранкери явно мали ресурсами російських спецслужб, інакше у них нічого б не вийшло.

У підсумку пранкер Вован оголосив, що це вони з Лексусом записали пранк з Порошенком і згодом виклали в інтернет відео розмови. Тоді президент України показав себе досвідченим дипломатом, який не обговорює по телефону стратегічні рішення, а в АП серйозніше підійшли до безпеки — більше таких випадків з главою держави не було. Що стосується нинішньої ситуації з дзвінком Скабеевой, то є кілька версій, як це могло статися.

Навмисний слив або помилка чиновників?

Особистий президентський номер телефону на дорозі, як мовиться, не валяється, і знає його далеко не все оточення Зеленського. Дуже малоймовірною виглядає версія про те, що у колишнього коміка залишився старий номер, яким він користувався ще в часи кварталівських гастролей по Росії — тоді його могло знати досить багато людей з держави-агресора, у тому числі російські бізнес-партнери Зеленського.

Найчастіше при переході в політику, а тим більше у її вищу лігу номери телефонів високих чиновників, міністрів, а тим більше президента змінюються. Отже, залишається варіант, що нинішній номер злив росіянам хтось з близького оточення президента або недоумство, або свідомо. Але в останньому випадку це повинен бути хтось зовсім вже проросійський. Наприклад, це міг бути набирає апаратний вага радник глави держави Андрій Єрмак, крен якого в російську сторону стає все більш помітний напередодні "Нормандії". Знову ж російські ниточки президентського радника (у нього є впливовий бізнес-партнер Рахама Эмануилов, має прямі виходи на Кремль. — "ДС"), за які можна посмикати, теж ніхто не відміняв.

Насправді те, як Скабеева дізналася телефон Зеленського, — не настільки важливе питання, куди важливіше те, що пропагандистке якимось чином взагалі вдалося додзвонитися до президента. Тут не може бути багато версій — можливо, президентський телефон ніяк не захищений, у що, звісно, мало віриться. Принаймні, дзвінок президенту, крім обмеженого кола близьких людей та родичів, взагалі повинен проходити через структури, які контролюють його безпека, що наштовхує на дві відповіді на вищезазначений питання.

По-перше, Зеленський міг сам погодитися поговорити зі Скабеевой, вирішивши, що тільки виграє, культурно "послав" роспропагандистку так, щоб це побачили та почули і Росія, і Україна. Схоже, ефект досягнутий, але зовсім не той, який очікували у Києві, — розмовою вельми задоволені в Москві, навіть похвалили майбутнього парламентера з Путіним за "культурність".

По-друге, те, що бесіда відбулася, може свідчити про неприпустиме провал в роботі Держспецзв'язку — структури, що забезпечує безпеку і закритість розмов перших осіб держави. Цілком може бути, що Скабеевой в її телефонної пропаганді допомагали фахівці з ФСБ, і те, з якою легкістю їм вдається виходити на зв'язок з першими особами України, не може не насторожувати. Адже завтра Зеленському може подзвонити не Скабеева, а черговий кремлівський пранкер і говорити з ним, наприклад, від імені Путіна.

В цілому історія з дзвінком Скабеевой наштовхує на дуже невеселі роздуми про те, що відповідні держслужби, а особливо люди, які їх очолюють, роблять неприпустимі помилки. Президентське оточення, судячи з усього, також не готове реагувати на подібні виклики, але найнеприємніше все-таки не це. На жаль, дуже мало надії на те, що сам Зеленський, верхівка держчиновників і, власне, високопоставлені "слуги", що приймають рішення, взагалі розуміють, в чому негатив того, що сталося і як при цьому виглядає Україна та її керівництво...

    Реклама на dsnews.ua