• USD 28.4
  • EUR 32.3
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

"Вірю – не вірю". Що змінить угода Дангадзе з Луценком

До 27 травня може бути винесений вирок Севериону Дангадзе, через якого Саакашвілі нібито отримував гроші від Курченко. Але це не сильно вплине на настрої в суспільстві
Фото: УНІАН
Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

У найближчі дні можна чекати цікавого розвитку подій навколо депортованого Міхеїла Саакашвілі і його арештованого помічника Севериона Дангадзе. Нагадаємо, Дангадзе очолював Київську обласну організацію партії "Рух нових сил" (РНС) Саакашвілі і був затриманий 4 грудня минулого року. Прокурори стверджують, що Дангадзе отримував від олігарха Сергія Курченко, близького до Януковича, гроші на фінансування підготовки державного перевороту. За інформацією ГПУ, мова йде про суму в півмільйона доларів. 6 грудня Печерський райсуд Києва обрав Дангадзе запобіжний захід у вигляді утримання під вартою на 60 діб без права внесення застави. Потім цей термін двічі подовжувався - 29 січня і 29 березня, обидва рази теж на два місяці. Таким чином, не пізніше 27 травня має відбутися нове засідання суду - щоб ще раз продовжити термін арешту або ж щоб приступити до розгляду справи по суті.

РНС вже почав інформаційну "артпідготовку" до цієї події. 18 травня один з керівників РНС Давид Сакварелідзе заявив, що в СІЗО до Дангадзе підсилали кримінальних авторитетів з погрозами розправи над ним і його батьками, якщо він не визнає свою провину і не дасть свідчень проти Саакашвілі. Також Сакварелідзе повідомив, що у активістів РНС по всій Україні провели вже близько 150 обшуків, шукали зброю, вибухівку і гроші Курченко, але не знайшли нічого.

А 21 травня РНС виступив із заявою, в якій говориться, що Севериона Дангадзе "змусили підписати брехливу угоду зі слідством". "Очевидно, що через кілька днів вони проведуть засідання в закритому режимі, після чого генпрокурор Луценко вийде на публіку з гучними піар-заявами, що "справа розкрита" і винні "призначені"! При цьому не важливо, що саме буде в угоду зі слідством, тому що вона буде засекречена", - стверджується в заяві партії і підкреслюється, що РНС "вимагає відкритого судового процесу у справі проти Севериона Дангадзе".

З цієї заяви можна зробити висновок, що РНС очікує проведення до 27 травня судового засідання, на якому буде затверджена угода Дангадзе зі слідством і винесено порівняно м'який вирок Дангадзе у відповідності з цією угодою. Такий судовий процес дійсно не займе багато часу, і справді, після нього Юрій Луценко зможе піаритися на успіхи ГПУ у розкритті "держперевороту, який готувався на гроші Курченко".

Однак, незалежно від того, чи буде цей процес закритим або відкритим і виявиться засекреченої угода Дангадзе зі слідством, в будь-якому випадку Генпрокуратура повинна пред'явити суспільству якісь знову знайдені докази готувався держперевороту. Зрозуміло, що слідство укладає угоду з підозрюваним лише в обмін на якісь суттєві свідчення.

Севериону Дангадзе висунуті підозри за ст. 110-2 (фінансування дій, вчинених з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, зміни меж території або державного кордону України) та ст. 256 (сприяння учасникам злочинних організацій та приховування їх злочинної діяльності) Кримінального кодексу. Досудове розслідування у цьому кримінальному провадженні проводиться Слідчим відділом Головного управління СБУ в Києві і Київській області.

Неважко здогадатися, що потрібні слідству показання по двох напрямках: по-перше, проти Саакашвілі, по-друге, проти діячів РНС (і не тільки РНС), які зараз перебувають на території України і можуть бути пов'язані з підготовкою державного перевороту на гроші Курченко. І це повинні бути не голослівні заяви, а показання, які можна підкріпити хоч якимись речовими доказами.

Реклама на dsnews.ua

Втім, можна прогнозувати та інше. Які б фільми не показував Луценко журналістам на брифінгах і депутатам у Верховній Раді, це не сильно вплине на настрої в суспільстві. Якась частина суспільства зміцниться в своєму негативному ставленні до Саакашвілі та іншим організаторам всіляких "третіх майданів". А якась- зміцниться в своєму негативному ставленні до нинішньої влади. Просто перші будуть довіряти тому, що говорять ГПУ і СБУ, а другі - тому, що розповідає РНС.

Також можливо, що зросте кількість тих, хто не довіряє нікому. Власне, вже можна стверджувати, що Саакашвілі (як, до речі, і ряд інших "народних вождів" типу Надії Савченко і Насіння Семенченко з Єгором Соболєвим) за останні місяці позбувся багатьох або навіть більшості своїх прихильників, але мало хто з них примкнув до табору прихильників влади. Хтось перебуває в пошуку нових політичних кумирів або повернувся до старих (наприклад, до Юлії Тимошенко), а хтось- змирився з тим, що на виборах доведеться вирішувати, яке з зол менше.

І тут проблема влади не тільки в тому, що українці в своїх політичних уподобаннях схильні керуватися принципом "вірю - не вірю". Багато з тих, хто зараз не вірить нікому, кажуть, що повірили владі, якби одночасно з тими ж Дангадзе і Савченко в СІЗО сиділи фігури типу Медведчука і Добкіна.

Для цієї досить значної частини суспільства результати суду над Дангадзе не будуть мати майже ніякого значення. І якщо щось і може стати для цієї частини суспільства переконливим аргументом, то це швидше за результати суду над колишнім "господарем Луганщини" Олександром Єфремовим. Нагадаємо, що його звинувачують в організації захоплення будівлі Луганської ОДА навесні 2014 р., в пособництві при захопленні будівлі управління СБУ в Луганській області, вчинення умисних дій з метою зміни меж території та державного кордону України. Йому також закидають організаційне та інше сприяння створенню та діяльності терористичної організації "Луганська народна республіка" і державну зраду. Судовий процес над Єфремовим йде з 16 січня 2017 р. в Старобільському районному суді Луганської області. На даний момент триває стадія допиту свідків.

    Реклама на dsnews.ua