• USD 27.7
  • EUR 32.8
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

10 нестиковок у справі про 6 мільйонів доларів

Що не так у постановочному шоу Національного антикорупційного бюро України та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури? І чому Артем Ситник і Назар Холодницький отримали більше негативу від спецоперації, а журналісти вважають справу фейковим?
Фото: nabu.gov.ua
Фото: nabu.gov.ua
Реклама на dsnews.ua

Сьогодні, 15 червня, Микола Ільяшенко, який раніше був затриманий у справі про хабар у $6 млн для керівників НАБУ і САП, заарештований з правом внесення застави в розмірі 84 млн грн. Відповідне рішення ухвалив Вищий антикорупційний суд. При цьому суддя звернув увагу на позицію захисту Ілляшенко, яка полягала в тому, що він став жертвою провокації. Тобто не він був ініціатором корупційної схеми за закриття справ проти екс-міністра екології Миколи Злочевського. В матеріалах справи зазначено, що це їй запропонував агент НАБУ Євген Шевченко (фігурує як Харченко). А 14 червня Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід іншому фігуранту справи про хабарі - Андрію Кіче - у вигляді арешту на два місяці з можливістю внесення застави в 40 млн грн.

Передісторія цієї скандальної справи в версією правоохоронних органів така: 13 червня при процесуальному керівництві САП детективи НАБУ задокументували факт надання колишнім високопоставленим чиновником попередньої влади за посередництва його "правої руки", чиновника Управління ГФС р. в Києві, та інших осіб неправомірної вигоди керівництву НАБУ і керівнику САП за прийняття рішення про закриття кримінальної справи, в якій зазначеній особі повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних злочинів, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209 КК України. Вилучено $6 млн. Але спільна прес-конференція директора Національного антикорупційного бюро Артема Ситника і керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назара Холодницкого поставила більше запитань, ніж дала відповідей щодо "успішної" спецоперації по неправомірної вигоди у розмірі $6 млн.

Аж надто багато дивацтв і нестиковок у справі.

1. Спецоперація і жертви

Скажемо відразу, що на суботній прес-конференції обом керівникам антикорупційних органів було некомфортно. Вже на рівні запитань і відповідей вони не змогли чітко пояснити, яким чином вони хочуть довести факт наявності зв'язку затриманих з самими грошима, згодом радісно показаними на прес-конференції, коли, за словами Артема Ситника, автобус з грошима був заблокований і арештований при виїзді з паркінгу Київського управління ДПС, а не в момент передачі грошей. Тоді як причетні до справи особи згодом заарештовано в офісах.

За словами народного депутата VIII скликання Ігоря Мосійчука, насправді ніхто нікому нічого реально не давав, просто СБУ проводила спецоперацію з викриття хабарників в керівництві НАБУ і САП. СБУ проводило складну операцію, але хтось її злив "антикоррупционерам", і НАБУ затримала людей, афілійованих з СБУ, і їх агентів при спробі нібито дати хабар керівникам НАБУ і САП. "Але дуже скоро з'ясується, що вилучені гроші - це чи фантики, або речові докази у кримінальному провадженні, яке розслідує СБУ", - вважає Ігор Мосійчук.

2. Дивні посередники

Реклама на dsnews.ua

Незрозуміло, яким чином у справі з'явився Микола Злочевський і компанія Burisma Group. Ніхто з причетних до оборудки з "антикоррупционерами" не працює в компанії (принаймні різні джерела подають суперечливу інформацію, що один з фігурантів був чи все ще є головою юридичного департаменту або пішов у власний бізнес адвокатом ще шість місяців тому), а значить, всі причетні до угоди навряд чи отримували якісь накази чи прохання від Злочевського. Парадокс ситуації в тому, що власне наявності офіційних робочих відносин з компанією Burisma ні в кого немає, і всі довірені особи не мають між собою ніяких відносин. Журналіст Володимир Бойко запевняє, що "Злочевського для спілкування з Ситником не потрібен ніякий посередник: Микола Владиславович і Артем Сергійович давно і плідно співпрацюють". По-друге, жодна людина у свідомості ніколи не буде передавати хабар Ситнику і Холодницкому одночасно. Так як вони знаходяться в перманентному конфлікті між собою. "Холодницький зараз взагалі грошей не бере, так як боїться провокацій з боку Ситника і тільки мріє досидіти на своїй посаді до листопада, а Ситнику найменше треба ділитися з Назаром Івановичем", - запевняє Бойко.

3. Вистава з грошима

6 млн доларів - це недолуга для українського ринку сума. І Злочевський, чудово орієнтується в українських умовах, відразу ж публічно спростував належність йому цієї суми і взагалі до будь-яких переговорів щодо своєї персони.

"Абсолютно всі в країні знали, що Євген Шевченко - агент НАБУ, але все одно продовжували нести йому гроші мільйонами", - іронізує і народний депутат Макс Бужанський. Дивно, що вся сума віддавалася цілком і відразу, а не частинами в міру проходження етапів закриття справи. Повинен бути задокументований аванс і потім передача решти суми - якщо постанову було реальним. А так підозріло дуже швидко прокурори погоджувалися на всі без фінансових гарантій. І що вони збиралися робити з такою величезною фізичною купою банкнот? Носити з офісу два роки в сумці від ноутбука? Ну минуле століття, правда.

4. Ситник занепокоївся про бюджет

Артем Ситник так поспішав закрити справу, що, незважаючи на ряд нестиковок, вже заявив, що це ті гроші, які дуже потрібні бюджету. Хоча раніше директора НАБУ не дуже турбувало наповнення бюджету. Згадаймо, що за перші три місяці 2020 р. в державний бюджет України надійшло аж 14,25 тис. грн, стягнених за вчинення корупційних та пов'язаних з корупцією правопорушень. А зараз Ситник і Холодницький як-то швидко винесли рішення, що гроші підуть в бюджет. А як же суд? Хіба з вуст правоохоронців не повинно було прозвучати заяву про швидкій передачі справи в суд, замість того щоб займатися політикою?

5. Професійний провокатор

Не віриться, що досвідчений податківець Микола Ільяшенко, довірена особа Олексія Любченка, знав, що два тижні тому за нього у пресі пішла компроматна "джинса", поїхав з нині адвокатом, а раніше екс-директором з правових питань Burisma, давати хабар Ситнику і Холодницкому через провокатора Євгена Шевченка. Як пише Shadow Anonymous, один з головних фігурантів скандалу, Євген Шевченко, - професійний провокатор хабарів від НАБУ.

Шевченко став популярним після документування листування і розмов учасників "Свинарчукгейта" Рогози, Гладковського, Жукова та Москаленко, з якими він вів бізнес в "Укроборонпромі" і брав участь у розділі прибутків. З відома НАБУ, але виключно в інтересах слідства. Він також брав участь у провокації хабара детективу НАБУ Андрію Калужинскому контрабандистом Вадимом Альперіним (з застосуванням відеозапису).

Але його першим ділом була провокація хабара від НАБУ (гроші за працевлаштування детективом НАБУ), жертвою якої був прокурор ГПУ Олександр Матюшко. Матюшко записав позаштатний негласний співробітник НАБУ Євген Шевченко і його приятель, голова конкурсної комісії НАБУ Олексій Гриценко, син Анатолія Гриценка. Обидва проходили свідками у справі Матюшко, але Шевченко під прикриттям вигадане прізвище Голобородько. У суді був і Віталій Шабунін.

Цікаво, що вивів Матюшко на провокаторів співробітник Академії прокуратури Артем Штанько. Брат того Дмитра Штанько, який записував Дениса Єрмака і давав свідчення в ефірі Bihus.info, що брат голови ВП Андрія Єрмака дійсно брав гроші за працевлаштування, і, не виконавши зобов'язань, переховувався від спільників, щоб не повертати борги.

Дивні збіги, чи не правда?

6. Всі проти всіх і проти старих нові

Дивним сприймається і ситуативний союз Артема Ситника і Назара Холодницкого (які завжди ворогували) проти Венедиктової і Баканова. Розіграна схема з рекордним хабарем робить відставку директора НАБУ і керівника САП на час неможливою. Подейкують, що це Баканову не вдалося взяти на гарячому Ситника, так як спецоперація була злита західними спецслужбами, щоб врятувати своїх силовиків від звільнення. Ну і Венедиктової поки не вдасться вийти з конфлікту з Холодницким.

7. Без відео і аудіо

Примітно, що жодних аудіо - та відеодокази на прес-конференції не було надано, тільки самі купюри. Хоча невеликий фрагмент доказів з боку правоохоронців міг би зняти масу питань у суспільстві. А так це більше було схоже на театральне дійство і імітацію роботи, яку ми спостерігаємо з боку антикорупційних органів вже п'ять років.

8. Мистецтво заробляти

Узаконений рекет від антикорупціонерів - так назвали журналісти дії НАБУ, так як єдиним вигодонабувачем в даній ситуації є позаштатний агент-провокатор НАБУ Євген Шевченко, який незалежно від результату справи отримає свою винагороду. При цьому Євген Шевченко вже озвучив бажання отримати статус "викривача" (викривача). Тільки згідно з прийнятим Радою законом він не може ним стати і, швидше за все, зіткнеться з позовом про провокації хабара, так як провокація хабара - це кримінальний злочин, і українським законодавством це заборонено.

9. Найшвидше справу

На спецоперацію вказують і занадто короткі строки її здійснення - з 3 по 12 червня. Поспішали до 14 червня. Але чому була така поспіх, якщо не встановлено особу, кому належать гроші, хто їх передавав, і не виявлено усіх причетних осіб. Це більше схоже на злив справи західними спецслужбами з метою врятувати самих голів НАБУ і САП.

10. Подарунок Трампу

За словами Назара Холодницкого, хабар призначався за закриття справи №1590, так звана справа прокурора Кулика. Але цікаво, що того ж Миколі Злочевському підозра не було пред'явлено. А підозра у цій справі Злочевського ліпив саме одіозний Костянтин Кулик, який був вигнаний з Генеральної прокуратури. Вже тоді було зрозуміло, що "підозра" від Кулика було незаконним. Відповідно, не зовсім зрозуміло, навіщо потрібно було щось терміново закривати, не маючи на це причин.

Але в зв'язку з Куликом потрібно згадати його американську історію і спільні заяви з нардепом Андрієм Деркачем проти Джо Байдена і підтримки Трампа. І як тут не згадати чергові "плівки Деркача-2", які знову грають на руку Трампу напередодні виборів в США. Так, може, всі поспішали до 14 червня не як до дня народження Миколи Злочевського, а до дня народження Дональда Трампа? Просто таке неймовірне збіг. А звідси і інсценування вистави з підгонкою відомих імен.

Можливо, звідси і заява одного з фігурантів процесу Андрія Кичы на судовому засіданні щодо визначення запобіжного заходу, що його заманили в офіс ДПС, щоб інсценувати справу.

За словами Володимира Бойка, якщо б в Україні був генеральний прокурор, тобто посадова особа, що відповідає за дотримання законності в державі, то після прес-конференції "антикорупціонерів" затримані хабародавці були б негайно звільнені. Тому що участь в цій умовній спецоперації Євгенія Шевченко відразу ж перетворює її в тяжкий злочин, відповідальність за яке передбачена статтею 370 Кримінального кодексу України.

    Реклама на dsnews.ua