• USD 27.2
  • EUR 32
  • GBP 37.4
Спецпроєкти

12 питань про відставку Авакова. Яких змін і подій чекати далі

Відставка з посади міністра внутрішніх справ Арсена Авакова стала чи не найбільш обговорюваною подією тижня. Ми опитали кількох політиків та експертів, щоб дати відповіді на найбільш поширені питання, пов'язані з цією відставкою

Екс-міністр внутрішніх справ Арсен Аваков
Екс-міністр внутрішніх справ Арсен Аваков / УНІАН
Зміст

Аваков звільнився за власним бажанням, чи його вигнали?

Думаю, він написав цю заяву за власним бажанням, бо співпраці в тому вигляді, в якому вона існувала 2019 року, вже не передбачалося. Головна причина – втомленість один від одного, а також бажання Володимира Зеленського грати більш самостійну гру і оточити себе виключно своїми креатурами. Зіграв і той фактор, що навколо Зеленського надто багато людей говорило, що Аваков є джерелом конфліктів для президента. Того рівня довіри, як два роки тому, вже не було.

Слід також врахувати, що за останні три місяці відбулося велике переформування фракції «слуг народу» в парламенті. У Зеленського є чіткі 226 голосів. Всередині фракції вже немає самостійних груп, які існували ще на початку року. Всі групи напряму орієнтуються на Зеленського. Тож у Авакова вже немає тих важелів впливу на Зеленського, які були раніше. І ця централізація впливу зберігатиметься принаймні доти, доки Коломойський не вирішить розчохлити зброю війни. 

Чи правда, що Аваков звільнився через справу Шеремета, щоб уникнути відповідальності?

Чому насправді звільнився – я частково вже пояснив: колишнього рівня довіри немає. Якби Аваков сказав: не буду звільнятися, – то подальша робота призводила б до конфліктів. А так він нормально попрощався з Зеленським, нормально передав справи Денису Монастирському і пішов не як переможений, а з високо піднятою головою, як би пафосно це не звучало.

Справа Шеремета не має жодного стосунку до відставки Авакова, хоча в перспективі її, безумовно, будуть використовувати проти Авакова. Вже зрозуміло, що в майбутньому вона буде виключно політичною, бо нею можна буде зачіпати Авакова як політичного гравця, а разом з ним і людей, які з ним співпрацюють. 

Чи мітить Аваков в президенти? А в мери Харкова? Чого б йому цього не хотіти?

Протягом останніх багатьох років Аваков грав роль сірого кардинала, а не публічного політика. Зараз у нього високий антирейтинг, тому він не йтиме в публічні політику. Спочатку потрібно зменшити антирейтинг. І це можливо — в Україні три інституції мають найбільший рівень довіри: це армія, ЗМІ і Нацполіція. Попри всі негаразди, Нацполіція входить в трійку найкращих. Тому при правильній піар-кампанії Авакову вдасться за певний період часу покращити свій баланс довіри і недовіри, однак у тому разі, якщо він не піде одразу в публічну політику. Крім того, щоб іти в президенти, треба мати серйозний важіль впливу на ЗМІ. У Авакова цього немає.

З тих же міркувань він не піде в мери Харкова. Залишається питання, чи братиме Аваков більш активну участь у харківському житті, але балотуватись на мера він не буде. 

Чи стане Аваков прем’єром чи міністром оборони? Чи хоче він цього?

Чи хоче він — сказати складно. Напевно, прем’єром він не буде ані найближчим часом, ані в середньостроковій перспективі. Зеленський підбирає команду за принципом, щоб вона була на 100% своєю. З тих же причин вірогідність того, що він стане міністром оборони, невисока. Хоча з погляду ситуації на фронті і ситуації у війську це точно не найгірший варіант.

Чия людина Монастирський? Чи можливе таке, що Аваков і далі керуватиме МВС його руками?

Монастирський в принципі ніколи не був людиною Авакова. Він з’явився в політикумі завдяки Сергію Нижньому, колишньому юристу Зеленського. Так, Монастирський раніше був помічником Антона Геращенка, він комунікує з багатьма людьми з найближчого оточення Авакова. Але робити з цього висновок, що Монастирський – людина Авакова, зовсім некоректно. По тих відставках і призначеннях, які відбудуться найближчим часом в МВС, можна буде зрозуміти, наскільки самостійну гру вестиме Монастирський і яку він створюватиме систему противаг з Офісом президента і з колишнім керівництвом МВС. Але Аваков точно не буде керувати МВС через Монастирського, і Монастирський не буде його тінню. 

Чи зможе Монастирський втримати ситуацію у разі вуличних протестів?

Станом на зараз немає перспективи всеукраїнських акцій протесту. Найближчим часом можуть бути локальні акції проти підвищення тарифів. Не виключено також, що Зеленський на вимогу Заходу переступить певні червоні лінії на переговорах щодо ОРДЛО, а це викличе заворушення патріотичної частини суспільства. Також ніхто не скасовував можливість випадкової нової Врадіївки.

Чи впорається з цим Монастирський – залежить від того, яку вертикаль він збудує в МВС. В Офісі президента дуже бояться масових акцій і завжди тримали це питання на контролі. В системі МВС – у складі Нацполіції і Нацгвардії – є підрозділи, які відповідають за охорону громадського порядку під час масових акцій. І питання в тому, хто стоятиме на чолі цих структур. Це будуть люди, які прийматимуть виважені рішення під контролем Монастирського, чи це будуть ставленики Офісу президента, які виконуватимуть вказівки звідти.

Що буде далі з рухом "Азов"?

Рух «Азов» буде розвиватися і надалі як вулична протестна сила. Він відіграватиме помітну роль, але її не слід перебільшувати. Наразі він переважно складається із дуже молодих людей, а не ветеранів полку «Азов». Рух «Азов» має приблизно півтори тисячі бійців, реально на акції збирається менша кількість. Тож некоректно казати, що МВС не зможе з ними впоратися. Окрім руху «Азов», є кілька інших рухів, які мають вплив на вулицях. Усі вони чекають сигналів, що буде далі. І з кожним з цих рухів, у тому числі з «Азовом», новому керівництву МВС потрібно налагоджувати діалог і домовлятися.

Яка вірогідність того, що Аваков сам влаштовуватиме протестні акції?

Це одна з міфологем, яку будуть вкидувати в інформаційний простір — що Аваков готує якісь такі речі. І «вуха Авакова» будуть вигадувати найближчим часом ледь не за кожною гучною акцією. Аваков проти Зеленського точне не буде нічого робити, бо йому це абсолютно не потрібно.

Яка можливість подальшої опали Авакова, відкриття проти нього кримінальних справ? Від чого це залежить?

В українській системі влади зараз все залежить від Зеленського. І питання опали будь-кого теж залежить виключно від Зеленського.

Чи створить Аваков власну політичну силу? Можливо, доєднається до якоїсь партії?

Як людина, що мала контакти з багатьма політичними силами, Аваков зараз не буде входити до жодної. Він буде поступово відбілюватися і водночас придивлятися до змін у політичній конфігурації. Його подальші кроки залежатимуть від рейтингів і антирейтингів різних політичних сил.

Якщо Аваков не піде в політику, то чим він займатиметься?

Він не піде найближчим часом у публічну політику. Але у політиці він давно і йти з неї не збирається. Тому списувати його на політичну пенсію не варто.

Авакова називали "єдиною дорослою людиною" у Зе-владі. Чого чекати тепер, коли Аваков пішов?

За два роки багато що змінилося. Були часи, коли Зеленський радився з Аваковим щодня або й частіше. А останнім часом вони бачилися дедалі менше, хіба що на засіданнях РНБО. І виконувати функцію «єдиної дорослої людини» Аваков не мав можливості. На засіданнях РНБО він у певних питання голосував проти пропозицій Зеленського, але ж це нічого не змінило. Станом на зараз у Зеленського не просто повнота влади (повнота влади у нього вже майже два роки). Зараз у нього та його команди є переконаність, що вони вже є цілком дорослими й інші їм не потрібні. Зараз вони думають, що зрозуміли все. Саме тому Аваков написав заяву про відставку вчасно – і для Зеленського, і для себе. 

    Реклама на dsnews.ua