• USD 39.6
  • EUR 42.3
  • GBP 49.4
Спецпроєкти

21 серпня 1991 року в Москві завершився триденний Серпневий путч

Реклама на dsnews.ua
В цей день в 1991 році в Москві завершився триденний Серпневий путч, що стало поштовхом для остаточного розпаду Радянського Союзу

Як відомо, на початку серпня 1991 року СРСР був на грані розвалу, тому президент Михайло Горбачов урочисто оголосив про узгодження тексту і термінів підписання нового Союзного договору колишніми союзними республіками, нагадує "ДС" з посиланням на "Укрінформ".

Ця ідея (так само, як і політична фігура самого Горбачова) багатьом партноменклатурщикам відверто не подобалася. Саме тому, скориставшись літнім відпочинком Михайла Горбачова на його кримській резиденції у Форосі, вищі керівники СРСР - віце-президент Янаєв, прем'єр-міністр СРСР Павлов, голова КДБ Крючков, міністр внутрішніх справ Пуго, міністр оборони Язов, створивши антиконституційний Державний комітет з надзвичайного стану (ДКНС) і оголосивши про усунення Горбачова від влади, 19 серпня 1991 року зробили спробу встановлення в країні військово-диктаторського режиму.

Але ніхто з них не розраховував на масовий опір москвичів, які згуртувалися навколо "Білого дому" - резиденції російського президента - Бориса Єльцина особисто.

Введені в Москву війська теж, зрештою, перейшли на бік народу (щоправда, в зіткненнях з військами загинули три людини). При таких умовах ініціатори путчу виявили повну неспроможність керувати ситуацією, і ініціатива перейшла на бік Єльцина і його прихильників.

21 серпня із заколотом було покінчено, Горбачова привезли літаком до Москви, але реальної влади у нього вже не залишилося. Ці події мали великий резонанс в Україні.

Путч для керівництва республіки став повною несподіванкою, тим більше було незрозуміло, чим він закінчиться і до чого призведе. В день проголошення "надзвичайного положення", 19 серпня, в Києві терміново скликали засідання Президії Верховної Ради.

Засудження відвертого перевороту не прозвучало, але було прийнято заяву, в якій зазначалося, що на території України стан залишається стабільним, ніяких підстав для введення надзвичайного стану немає, і тут продовжують діяти Конституція СРСР і УРСР і законно обрані органи влади і управління.

Тиск з боку генералітету не дало бажаних результатів. 21 серпня перемога демократичних проєльцинських сил в Москві стала очевидною, і в 22.00 Леонід Кравчук виступив по радіо і телебаченню з промовою про провал путчу - спроба реваншу старої партійно-державної номенклатури з подальшою консервацією СРСР виявилася невдалою.

В Києві в цей день на площі Жовтневої Революції (нині Майдан Незалежності) відбувся багатолюдний мітинг. Внаслідок цих подій керівництво КПУ опинилося в стані повної деморалізації, тоді як провідники національно-демократичних сил справедливо вирішили, що кращої нагоди для проголошення незалежності України може і не бути.

24 серпня на позачерговій сесії Верховної Ради був прийнятий Акт проголошення незалежності України.

    Реклама на dsnews.ua