• USD 27.7
  • EUR 33.3
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

25 років в топку реформ. Як Янукович перетворив реформи в лайка

«ДС» продовжує цикл матеріалів, присвячених проваленим реформ за 25 років після референдуму про незалежність
Фото: vgolos.com.ua
Фото: vgolos.com.ua
Реклама на dsnews.ua

Колишня радниця Януковича Ганна Герман в листопаді 2010-го вимовив знамениту фразу: "Основне, щоб Янукович зробив реформи". Дійсно, відразу після перемоги над Тимошенко Янукович створив і очолив комітет з економічних реформ, який розгорнув досить бурхливу діяльність. І були деякі підстави припускати, що у нього вийде.

"Біло-блакитні" бажали продемонструвати небувалі успіхи української економіки під їх управлінням, але при цьому, звичайно ж, не відмовлялися від наміру цю економіку "доїти". А здійснити ці два завдання одночасно можна було тільки за умови суттєвої оптимізації державних витрат.

Крім того, Янукович повернув собі повноваження Кучми і, розташовуючи слухняною більшістю в парламенті, мав можливість реалізувати будь-які свої бажання. Ресурси для забезпечення реформ теж були: економіка тоді почала виходити з кризи, а МВФ в липні 2010 р. затвердив кредитну програму для України на $15,1 млрд.

Однак Янукович в плані реформ виявився імпотентом. А оскільки він мав диктаторські замашки, то свою імпотенцію проявив в особливо збоченій формі. Відповідальність за реформи він поклав на Тігіпка, давши йому посаду віце-прем'єра. Усі "регіонали", і в першу чергу прем'єр Азаров, розцінили це як сигнал, що реформи – це пропаща справа, від якої краще триматися подалі, спокійно спостерігаючи, як в ньому буде тонути Тігіпко зі своїм рейтингом.

Дві головні реформи, якими відзначився Тігіпко, – податкова та пенсійна. Перша з них викликала податковий майдан, організований дрібними та середніми підприємцями. Для них було очевидно, що під назвою "податкова реформа" приховується намагання влади обчистити їх кишені.

Аналогічно під обгорткою "пенсійної реформи" ховалося банальне підвищення пенсійного віку – і нічого більше. "Хоробрі реформатори" Янукович і Азаров відклали введення другого (накопичувального) рівня пенсійної системи до кращих часів (які так і не настали), а зганьблений Тігіпко розповідав, яке це мудре рішення.

Як відкладали накопичувальну систему

Реклама на dsnews.ua

Розрекламована Януковичем Антикризова програма, затверджена парламентом у травні 2010 р., обіцяла поетапне запровадження накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування вже протягом 2010 р. Однак відповідний закон був прийнятий тільки в липні 2011 р. Він починається фразою, яка викликала безліч уїдливих коментарів: "Перерахування страхових внесків до Накопичувального пенсійного фонду запроваджується починаючи з року, в якому буде забезпечена бездефіцитність бюджету Пенсійного фонду України".

Всупереч скептикам, які говорили, що ця формула означає "ніколи", Тігіпко запевняв: "Сьогодні ми впевнені, що на бездефіцитність ПФ зможемо вийти в 2013 р. І з 1 січня 2013 р. буде запроваджено другий рівень пенсійного забезпечення".

У жовтні 2012 р. Тігіпко вже заявляв, що "нам не потрібно поки поспішати з накопичувальною системою, я думаю, що ми зможемо запустити її з 2014 р.". Причому тепер він не висловлював ніякої впевненості в тому, що це дійсно станеться.

На даний момент є урядовий законопроект, внесений у травні 2016 р. і пропонує запровадити другий рівень пенсійної системи 1 липня 2017 р. Цей проект депутати включили до порядку денного тільки 1 листопада, і він ще не розглядався.

Таким чином, вже більше п'яти років завдяки Януковичу, Азарову і Тігіпку українці розуміють під "пенсійною реформою" виключно підвищення пенсійного віку. І цілком природно, що така "реформа" перетворилося на лайку.

Читайте також:

    Реклама на dsnews.ua