• USD 27.2
  • EUR 32.4
  • GBP 37.9
Спецпроєкти

65 тисяч смертей. Навіщо Зеленському приховувати результати своєї боротьби з коронавірусом

Якщо такі черепашачі темпи вакцинації будуть зберігатися, то на введення двох доз вакцини проти COVID-19 всьому населенню України знадобиться 60 років

17 березня було оголошено сумний рекорд за кількістю смертей за добу — 289
17 березня було оголошено сумний рекорд за кількістю смертей за добу — 289 / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Одне з найближчих засідань РНБО буде присвячене боротьбі з COVID-19. Про це увечері 19 березня повідомив секретар РНБО Олексій Данилов.

Поки ж можна обговорити результати першого року боротьби з коронавірусом. Нагадаємо, 11 березня 2020 Кабмін своєю постановою ввів з 12 березня карантин. А 13 березня відбулося перше засідання РНБО на тему коронавірусу. На той момент в Україні було три виявлених випадки захворювання і один померлий. А станом на 19 березня 2021 р виявлено 1 млн 519 тис. 926 хворих, з них 29 тис. 515 померли.

Причому в останній місяць динаміка пандемії знову почала стрімко погіршуватися. 17 березня було оголошено сумний рекорд за кількістю смертей за добу — 289. Попередній рекорд, 285 летальних випадків, був зафіксований 11 грудня.

За кількістю нових випадків максимум — 16 тис. 294 — був зафіксований 28 листопада. В останні дні цифри майже впритул наблизилися до цієї планки: 19 березня оголошено про 15 тис. 850 нових випадків.

Останні замість перших

На цьому тлі особливо серйозним провалом нинішньої влади виглядають результати кампанії з вакцинації населення. Не зайве нагадати, що Володимир Зеленський сильно піарився на цій темі. 25 липня 2020 року він пообіцяв на нараді щодо запобігання поширенню коронавірусу: «Україна повинна бути серед перших країн, які зможуть закупити вакцину». 1 жовтня в ході поїздки на Рівненщину він анонсував: «Тільки зʼявиться в тій чи іншій країні вакцина, а зараз у багатьох європейських країнах і в світі заявляють про те, що є вакцина, або вона зʼявиться, або відбудуться випробування, у всіх різні етапи, то у нас будуть контракти на поставку вакцини в Україну».

Однак ці обіцянки не були підкріплені реальною роботою по завчасному укладанню контрактів з виробниками вакцин. І ось результат: за офіційними даними, на 18 березня введено всього лише 92 тис. 714 доз. Порівняння з іншими країнами настільки жахливе, що РНБО взагалі боїться оприлюднювати ці цифри. Згідно з даними, які зібрав проект The Our World in Data з офіційних джерел, Україна за кількістю введених доз вакцини на 100 осіб знаходиться на 132-му місці в світі (серед 151 країни, щодо яких є дані) і на останньому, 43-му, місці в Європі.

Реклама на dsnews.ua

Загальна кількість введених доз вакцини проти COVID-19 в країнах Європи на 100 осіб населення

Дані на 18 березня 2021 г./The Our World in Data
Дані на 18 березня 2021 г./The Our World in Data

Втім, відставання бувають різними. Можна відставати від лідерів на кілька відсотків, а можна — в кілька разів. У нас набагато важчий випадок: ми відстаємо від лідерів в сотні разів.

Зараз світовим лідером з вакцинації є Ізраїль — там уже введено 111, 27 доз на 100 осіб населення (нагадаємо, що виробники вакцин проти COVID-19 найчастіше говорять, що потрібні дві дози на людину: спочатку вводиться одна доза, а за кілька тижнів — друга). У Європі лідирує Великобританія: 40,68 доз на 100 осіб. А в Україні — лише 0,21 доз на 100 осіб. Це майже в 200 разів менше, ніж у Великобританії, і в 530 разів менше, ніж в Ізраїлі.

Офіційно вакцинація в Україні почалася 24 лютого. За перші 23 дні ми маємо, повторимося, тільки 0,21 доз на 100 осіб. Неважко підрахувати, що якщо такі черепашачі темпи вакцинації будуть зберігатися, то для 1 дози на 100 осіб буде потрібно понад 100 днів, а для 200 доз на 100 осіб — понад 20 тис. днів, тобто 60 років.

Наведемо ще цифри по деяких наших сусідах. Польща: 12,52 доз. Словаччина: 12,8 доз. Угорщина: 19,29 доз. Румунія: 12,08 доз. Туреччина: 14,74 доз. І ось простенька задачка з політичної арифметики: скільки знадобиться часу, щоб між ними і нами була споруджена залізна завіса, бо ми перетворимося на країну-вигнанця.

Загальна кількість введених доз вакцини проти COVID-19 в країнах світу на 100 осіб населення

Дані на 18 березня 2021 г./The Our World in Data
Дані на 18 березня 2021 г./The Our World in Data

Яка реальна смертність від COVID-19

Ще одні дані, які РНБО боїться оприлюднювати, це реальна смертність від COVID-19. Вирахувати ці цифри неважко, і їх чудово знають РНБО і особисто Зеленський.

Десять місяців тому, 20 травня 2020 р, Зеленський провів свій знаменитий прес-марафон, в ході якого назвав себе і премʼєра Дениса Шмигаль «майстрами спорту із боротьби з коронавірусом». На підтвердження досягнутих успіхів він запропонував порівняти дані щодо смертності населення з торішніми цифрами.

«Статистика одна є дуже цікава, — розповів Зеленський журналістам. — Візьміть, будь ласка, березень і квітень 2019 року і порівняйте з березнем і квітнем 2020 року. Кількість летальних випадків в цілому в країні. І що ви побачите? Менше у 2020 році — що в березні, що в квітні — летальних випадків, менше, ніж в 2019 році в ці ж місяці, попри COVID-19».

Природно, ми не могли не взяти до уваги прохання президента і стали відстежувати показники смертності, які щомісяця наводить Держстат, у порівнянні з торішніми цифрами. Дійсно, навесні і влітку спостерігалися коливання то вниз, то вгору, то знову вниз без будь-якої стійкої динаміки. І все це можна було списати на будь-які випадкові чинники.

Однак у вересні другий місяць поспіль відбулося збільшення смертності у порівнянні з аналогічним місяцем попереднього року. І це вже було зовсім не схоже на випадковість. Якщо в серпні приріст числа померлих був ще невеликим — на 3,7%, то у вересні він сягнув 13,4%. У жовтні — 14,9%. У листопаді — 25,9%. У грудні — 30%. У січні 2021-го темпи пандемії знизилися, і приріст смертності (в порівнянні з січнем 2020 го) склав 7,1%. В середньому за пʼять місяців, з вересня 2020 по січень 2021-го, вийшов приріст смертності на 23,4% в порівнянні з показниками за аналогічний період роком раніше.

Порівняємо тепер приріст числа померлих з офіційними даними за смертністю від COVID-19. І отримаємо дуже сумні цифри. За ці пʼять місяців приріст числа померлих (порівняно з вереснем 2019 го — січнем 2020 го) склав 56 тис, а офіційна кількість померлих від COVID-19 — тільки 20 тис. Різниця — 36 тис. летальних випадків.

Негативні демографічні тенденції в вересні 2020 року — січні 2021 року (без урахування окупованих територій)

Єдине розумне пояснення цієї різниці, яке можна придумати, це те, що ці люди померли через COVID-19, але їх не тестували на коронавірус і записали якусь іншу причину смерті. Тому офіційно оголошене число померлих через коронавірус у 29,5 тис. явно занижене. Щоб отримати реальну цифру, до неї слід додати 36 тис. Тобто реальне число померлих від COVID-19, мабуть, вже перевищило 65 тис. осіб.

Про що попереджає The Economist

Хоча Зеленський і РНБО ховають ці цифри від українців, про реальну ситуацію зі смертністю в Україні відомо на Заході. Наприклад, всесвітньо шанований журнал The Economist на своєму сайті публікує результати підрахунку з багатьох країн світу, і України зокрема. Однак в якості бази для порівняння бере середню смертність у відповідний відрізок часу (місяць або тиждень) за 2015-2019 рр.

За даними The Economist, протягом вересня-грудня 2020 р реальна смертність від COVID-19 в Україні втричі перевищила офіційну смертність. Це дані одного з найстаріших і найшанованіших видань в світі.

А ще в тій же публікації впадає в око жахлива ситуація в Росії. «В даний час в Росії спостерігається один з найбільших розривів у показниках надлишкової смертності в світі. У період з квітня по грудень було зареєстровано приблизно на 370 тис. смертей більше, ніж очікувалося, тоді як офіційне число померлих від COVID-19 склало всього 56 тис. осіб», — резюмує The Economist. І якщо у нас смертність через коронавірус занижена втричі, то в Росії — в сім разів.

Здавалося б, це чітке попередження, звідки для нас виходить небезпека зарази. Однак Зеленський і РНБО досі так і не зважилися навіть на такий мінімальний засіб захисту українців, як введення візового режиму з Росією.

Взагалі, судячи з результатів першого року боротьби з коронавірусом, нинішня влада справляється з цим завданням дуже погано. Тому сумнівно, що нове засідання РНБО ухвалить якісь рішення, які вдихнуть в українців оптимізм.

    Реклама на dsnews.ua