• USD 27.8
  • EUR 33.4
  • GBP 38.7
Спецпроєкти

НАБУ розбрату. Як помиряться Захід і влада

Зараз будь-який незалежний аудитор міг би знайти в діяльності НАБУ досить порушень, щоб прийти до висновку про неналежне виконання обов'язків його директором
Фото: radiosvoboda.org
Фото: radiosvoboda.org
Реклама на dsnews.ua

Директор НАБУ Артем Ситник готується до звільнення. Про це він заявив 6 грудня на закритті Глобального форуму з повернення активів у Вашингтоні: «Зараз я виступаю, можливо, останні дні на своїй посаді. Сьогодні в парламенті України зареєстрований законопроект, який дає можливість звільняти керівництво антикорупційного бюро, фактично спрощує порядок такого звільнення і допускає звільнення за політичними мотивами».

Дійсно, 6 грудня у Верховній Раді був зареєстрований законопроект №7362, внесену головами фракцій БПП і НФ Артуром Герасимовим і Максимом Бурбаком, що передбачає можливість виразу парламентом недовіри директору НАБУ. Питання про недовіру, згідно з проектом, може бути внесений на розгляд Верховної Ради президентом, урядом або за пропозицією не менш як 150 народних депутатів. Прийняття постанови парламенту про висловлення недовіри повинно автоматично тягнуть за собою відставку з посади.

Цей проект містить ще одне неприємне для Ситника нововведення: розширення сфери аудиту НАБУ. Зараз у законі про НАБУ записано, що щорічно проводиться аудит ефективності діяльності НАБУ, його операційної та інституційної незалежності, в тому числі шляхом вибіркового аудиту кримінальних проваджень, досудове розслідування в яких здійснювалося НАБУ і було завершено. Проект пропонує поширити аудит на всі досудові розслідування НАБУ, включаючи і незавершені, а також додати в повноваження аудиту перевірку законності здійснюваних НАБУ оперативно-розшукових заходів, досудового розслідування, дотримання прав і свобод осіб.

Це нововведення теж здатне полегшити звільнення Ситника. Згідно із законом про НАБУ наявність висновку аудиту про неефективність діяльності НАБУ і неналежному виконанні обов'язків його директором є достатньою підставою для прийняття Верховною Радою рішення про звільнення директора НАБУ.

Увечері 6 грудня стало відомо про плани правлячої коаліції протягом наступного дня включити проект №7362 до порядку денного і потім за прискореною процедурою прийняти його за основу і в цілому. Проте вранці 7 грудня з'ясувалося, що ці плани відкладені: проект №7362 не увійшло до порядку денного. Перед цим негативне ставлення до проекту висловили представники США, ЄС, МВФ і Світового Банку. Фактично була сформульована загроза, що якщо такий закон буде прийнятий, то Україна втратить макрофінансової допомоги, а може бути, навіть і оборонної. Тиск чинився також на лідера НФ Арсенія Яценюка, тому на Банковій не були впевнені, що проект набере необхідну кількість голосів.

У підсумку ситуація поставлена на паузу. Законопроект №7362 загальмовано, але і Захід пригальмував зі своїми погрозами. Тим не менш питання про відставку Ситника не знято, він тільки відкладено. Повністю безконтрольний Ситник влада категорично не влаштовує, і спроби відправити його у відставку будуть продовжуватися.

Для цього не обов'язково повертатися до проекту №7362. Ситник може позбутися посади таким способом, проти якого не зможуть заперечувати західні партнери, тому що він уже записаний в законі про НАБУ. Це - аудит, який, нагадаємо, повинен проводитися щорічно, але ще жодного разу не проводився, хоча Ситник отримав посаду директора НАБУ ще 16 квітня 2015 р., тобто понад 2,5 років тому.

Реклама на dsnews.ua

Згідно із законом про НАБУ аудит має проводити комісія зовнішнього контролю у складі трьох членів. Президент, Верховна Рада і Кабмін щорічно повинні визначати по одному члену комісії. Каменем спотикання досі служило призначення аудитора від Верховної Ради. Антикорупційний комітет парламенту запропонував три кандидатури: це Роберт Сторч (аудитор ФБР), Марта Борщ (прокурор на процесі США проти Павла Лазаренка) і Карлос Кастресана (керівник антикорупційного трибуналу для Гватемали). Ці кандидатури влаштовували західних партнерів, але викликали заперечення у правлячої коаліції. Проте зараз ситуація змінилася: коаліцію, схоже, вже влаштує будь складу аудиторів, лише б аудит НАБУ почалася якнайшвидше. НФ вже запропонував обрати когось з трійки: Сторч, Борщ, Кастресана.

Вся справа в тому, що Генпрокуратура накопала в діяльності НАБУ під керівництвом Ситника дуже багато порушень. Частина (але далеко не всі) з них озвучив генпрокурор Юрій Луценко з трибуни парламенту 6 грудня. Це, наприклад, набір співробітників в порушення норм закону, що вимагає проведення відкритих конкурсів; провокація підкупу (кримінальний злочин за ст. 370 Кримінального кодексу); незаконне використання спеціальних технічних засобів отримання інформації (кримінальний злочин за ст. 359 КК). За словами Луценка, НАБУ мала дозвіл суду на зняття інформації з мобільних телефонів 17 абонентів, а здійснювало знімання з телефонів 114 абонентів. «Хто ці люди? Це охорона президента воюючої країни, це народні депутати, судді, це інші чиновники», - повідомив генпрокурор.

Він наголосив, що керівництву НАБУ доведеться виправляти допущені порушення у будь-якому випадку. «Є Два шляхи для вирішення цієї ситуації: або відновити законність, або діяти прецеденту Національного антикорупційного бюро Польщі, перший керівник якого перебуває у в'язниці за порушення законів, в тому числі за провокування хабарів», - сказав Луценко, додавши, що він за перший варіант, тому що «ніколи не хоче зайвий раз чужих страждань».

Загалом, ситуація може обернутися так, що будь-який незалежний аудитор, якщо він дорожить своєю професійною репутацією, зможе знайти в діяльності НАБУ досить порушень, щоб укласти про неналежне виконання обов'язків його директором. Можна не сумніватися, що ГПУ постарається знайти нові аргументи про зловживання в НАБУ. Не виключено також, що з проекту №7362 буде прийнятий один пункт - про розширення сфери аудиту НАБУ, проти чого Захід буде важко заперечувати. При цьому Банкова буде наполягати, що макрофінансова і військова допомога і питання про особисту долю Ситника не повинні змішуватися, оскільки Україна дотримує всі правила цивілізованої боротьби з корупцією.

Так що зараз все впирається в аудит. Влада напевно постарається, щоб аудитори були призначені скоріше і якомога раніше взялися за справу.

    Реклама на dsnews.ua