• USD 28.3
  • EUR 33.4
  • GBP 37
Спецпроєкти

Афера з п'ятьма питаннями. Як Зеленський хоче ще три рази всіх обдурити

Зганьбившись через невиконання своїх передвиборчих обіцянок, Зеленський тепер має намір перекласти відповідальність на народ: ось ти підтвердь, і тоді я виконаю

Володимир Зеленський
Володимир Зеленський / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Володимир Зеленський нарешті завершив анонсування свого фейкового опитування, яке, нагадаємо, буде проводитися одночасно з місцевими виборами 25 жовтня всупереч законодавству і з кричущими порушеннями професійних норм соціології.

На це шоу у нього пішло чотири дні. Вранці 16 жовтня він зачитав останні три з п'яти питань, якими збирається підняти свій рейтинг і мобілізувати електорат «слуг народу».

Ми спочатку розповімо про ці три питання і про ті подробиці, які посоромився повідомити сам Зеленський. А потім оцінимо результати цього опитування в цілому.

Питання про 300 нардепів-списочників

Перш за все процитуємо офіційний коментар Офісу президента на офіційному сайті президента: «25 жовтня ми ... задамо ті питання, які ніхто і ніколи не хотів ставити безпосередньо своїм співгромадянам у нашій країні».

Третє питання від Зеленського звучить так: «Чи потрібно скоротити кількість депутатів у Верховній Раді до 300?».

Зеленський прекрасно знав, що цим питанням він спростовує заяву свого Офісу про те, що 25 жовтня будуть задані «питання, які ніхто і ніколи не хотів ставити». Бо на всеукраїнському референдумі 16 квітня 2000 р. вже було поставлено питання: «Чи згодні ви із зменшенням загальної кількості народних депутатів України з 450 до 300 і пов'язаною з цим заміною у частині першій статті 76 Конституції України слів "чотириста п'ятдесят" на слово "триста", а також внесенням відповідних змін до виборчого законодавства?».

Реклама на dsnews.ua

Явка склала 81,1%. І серед тих, хто взяв участь у референдумі, 91,1% відповіли «так».

Чому ж Зеленський тепер вирішив збрехати, що до нього це питання ніхто не ставив? Упереджені люди могли б сказати, що він бреше заради брехні, але це не так. Брехня для нього не самоціль, він бреше заради афери.

Справа в тому, що 29 серпня 2019 р. Зеленський вніс до парламенту законопроєкт №1017 «Про внесення змін до статей 76 і 77 Конституції України (щодо зменшення конституційного складу Верховної Ради України і закріплення пропорційної виборчої системи)». Там говориться не тільки про скорочення кількості нардепів до 300, але і про те, що всі 300 нардепів будуть обиратися за пропорційною системою (тобто за партійними списками), тоді як відповідно до нинішнього законодавства половина парламенту обирається за пропорційною, а половина — за мажоритарною системою (в одномандатних округах). Цей проєкт благополучно пройшов через Конституційний суд і 4 лютого був попередньо схвалений Верховною Радою — його підтримали 236 нардепів. Зараз саме час виносити цей проєкт на остаточне схвалення, однак Зеленський знає, що у нього 300 голосів немає.

І ось він затіяв аферу: попросити народ сказати «так» скороченню кількості нардепів, а потім інтерпретувати отриманий результат як народне «так» законопроєкту №1017. Про цю аферу докладно розповів Офіс президента в своєму коментарі до третього питання Зеленського. Наведемо пряму цитату:

«Ще в серпні 2019 року Президент Володимир Зеленський на виконання своєї передвиборчої програми ініціював законопроєкт про внесення змін до Конституції, яким, зокрема, пропонується зменшити кількість народних депутатів до трьохсот ... Для реалізації цієї ініціативи необхідно фінальне голосування парламенту з результатом не менше 300 голосів "за". Це неможливо втілити силами виключно фракції партії "Слуга народу", яка підтримує курс Володимира Зеленського. Саме тому Президент запропонував народові сказати своє слово і остаточно переконати політиків, що не варто чіплятися за більшу кількість мандатів у Верховній Раді. Кількість точно не дорівнює якості. Третє питання в загальнонаціональному опитуванні 25 жовтня 2020 року, як уже відомо, буде таким: "Чи підтримуєте ви скорочення кількості народних депутатів до 300?" Якщо люди скажуть «так», ні один політик — скільки б у нього не було фінансового, медійного або партійного впливу — не зможе заперечити волі народу».

Джерела з фракції «слуг народу» розповідають, що ця афера Банкової буде провалена в будь-якому випадку, як би народ не проголосував. Провалена саме «слугами народу» і саме тому, що законопроєкт №1017 має дві компоненти (про скорочення кількості нардепів до 300 і про перехід на чисто пропорційну систему), а Зеленський запитає народ тільки про одну з них.

Законопроєкт №1017 від початку був нежиттєздатним. Справді, якщо ліквідуються одномандатні округи, значить нинішнім мажоритарникам доведеться на наступних виборах шукати місця в партійних списках. І це проблема перш за все фракції «слуг народу», яка більш ніж наполовину складається з мажоритарників (нинішні фракції партій ОПЗЖ, «Європейська солідарність», «Батьківщина», «Голос» складаються в основному з списочників). Усі розуміють, що на наступних парламентських виборах партія «Слуга народу» отримає набагато меншу підтримку, ніж у 2019-му. І якщо зараз вона має більше половини мандатів, то в новому парламенті у неї буде максимум чверть. Чверть від 450 — це більше 110, а чверть від 300 — це всього лише 75. І ось як у ці 75 прохідних місць у списку втиснуться нинішні «слуги»-мажоритарщики, яких близько 130?

Тобто «слуги»-мажоритарщики прекрасно розуміють, що в разі прийняття законопроєкту №1017 вони майже всі залишаться за бортом наступного парламенту. Тому багато хто з них (хоча, звичайно, не всі), збираються послати Зеленського з його аферою і знайти собі інший партійний дах. Коротше, своїм третім питанням у фейковому соцопитуванні Зеленський лише прискорить і стимулює процес розпаду фракції «слуг народу».

Питання про марихуану

Джерела на Банковій розповідають, що фішка з опитуванням спочатку була придумана для того, щоб підвищити явку молоді на виборах 25 жовтня. І головною "заманухою" для юнаків і дівчат мало стати питання про легалізацію легких наркотиків. Мовляв, як тільки молодь почує це питання, вона бігом побіжить голосувати за «слуг народу».

Кажуть, що на лобіювання цього питання неабияк витратилися зацікавлені структури, які хочуть протиснути законопроєкт про легалізацію в Україні медичного канабісу (марихуани).

Але потім Зеленського налякав аргумент про те, що старше покоління буде невдоволене. І проявить це своє невдоволення в тому, що піде і проголосує проти «слуг народу» як партії, яка виступає за легалізацію наркотиків. А про самого Зеленського будуть говорити, що він хоче легалізувати наркотики для власного споживання.

у результаті Зеленський зупинився на формулюванні: «Чи підтримуєш ти легалізацію в Україні медичного канабісу для зменшення болю у важких хворих. Як пояснив його офіс, «на сьогоднішній день медичні препарати на основі канабісу доступні в таких країнах, як Канада чи Австралія, Сполучені Штати або Польща, Нова Зеландія або Литва».

Якби Зеленський прочитав свою офіційну передвиборчу програму, яку він оприлюднив у січні 2019 р., він дізнався б звідти, що він ще майже два роки тому пообіцяв українцям: «Ліки, які пройшли реєстрацію в країнах ЄС і США, не отримуватимуть додаткових дозволів в Україні". І 73% українців це схвалили ще в квітні 2019-го. Але Зеленський так і не спромігся виконати цю свою обіцянку, маючи власну монобільшість у парламенті і власний уряд. І тепер, замість того щоб вибачатися перед народом за обмануті надії, він перекладає на народ відповідальність: ось ти підтвердь, що ти хочеш, щоб я виконав свою обіцянку, і тоді я виконаю.

Питання про Будапештський меморандум

Аналогічна історія — з п'ятим питанням. Цитуємо передвиборчу програму Зеленського: «Перед гарантами по Будапештському меморандуму і партнерами по ЄС ми будемо ставити питання підтримки України в прагненні завершити війну, повернути тимчасово окуповані території і змусити агресора відшкодувати завдані збитки».

Ніхто не заважав Зеленському виконати цю обіцянку. І ми всі мали можливість почути, які питання підняв Зеленський у своєїй першомій телефонній розмові з президентом США Дональдом Трампом 25 липня 2019 р. «Було б гарною ідеєю для вас відвідати Україну. Ми можемо або взяти мій літак і полетіти в Україну, або взяти ваш літак, який ймовірно набагато краще мого», — говорив Зеленський Трампу. А про Будапештський меморандум — забув сказати.

Але зараз раптом виявилося, що Зеленському мало 73% голосів, відданих за нього і його передвиборчу програму. І він хоче запитати народ: «Чи потрібно Україні на міжнародному рівні порушити питання про використання гарантій безпеки, визначених Будапештським меморандумом?».

Навіщо Зеленський це робить? Відповідь очевидна: щоб приховати свою бездіяльність за майже півтора року на посаді президента. Замість того щоб ще в травні минулого року виконати свою передвиборчу обіцянку і підняти питання про використання гарантій безпеки, визначених Будапештським меморандумом, він зараз раптом вирішив перекласти на народ відповідальність: ось ти підтвердь, і тоді я виконаю.

Саме цю версію висунув Офіс президента в своєму коментарі: «Нашій державі потрібен мандат від народу для того, щоб звертатися до держав-підписантів Меморандуму щодо виконання їх зобов'язань». А 73% підтримки Зеленському було недостатньо, це не був мандат від народу, щоб звернутися до держав-підписантів Меморандуму? Тобто насправді Зеленському просто захотілося придумати собі виправдання за бездіяльність — ось він і придумав.

Якими будуть результати опитування

Зараз головна інтрига полягає в явці. Для порівняння наведемо цифри за минулорічні парламентські вибори. У списки виборців (без урахування ділянок за кордоном) було внесено понад 29,5 млн осіб, а проголосувало більше 14,7 млн, тобто близько половини. Ось на цю цифру і потрібно орієнтуватися.

Якщо Зеленський пред'явить реальні 14,7 млн бюлетенів з відповідями на його питання, тоді цю аферу можна буде вважати вдалою. У тому сенсі, що хоча Конституція не дає йому повноважень оголошувати будь-які опитування, але якщо половина виборців все-таки візьме участь в опитуванні, то Зеленський зможе апелювати до «волі народу», просуваючи свої ініціативи.

Якщо ж реально заповнених бюлетенів з відповідями на питання буде менше 14,7 млн, то результати цього опитування будуть говорити перш за все про те, що більшість українців проігнорувало опитування Зеленського, висловивши тим самим своє негативне ставлення до цього політичного персонажу.

Можна припустити, що Зеленський почне розповідати про те, що в його опитуванні, мовляв, взяло участь у багато разів більше людей, ніж у будь-якому соцопитуванні. Але це виправдання згодиться хіба що для самозаспокоєння. Бо соціологи проводять свої дослідження відповідно до своїх професійних норм. Зокрема, вони намагаються дотриматись вибірки — тобто, щоб серед опитаних були справедливо представлені різні регіони, вікові групи і т. д.

А в складі учасників опитування Зеленського, швидше за все, буде дуже сильно завищена частка жителів східних областей, а також симпатиків Зеленського. До того ж організатори не зможуть надати ніяких доказів, що якісь Зе-фанати не голосували по десять разів на різних ділянках.

    Реклама на dsnews.ua