• USD 27.6
  • EUR 33.4
  • GBP 38.8
Спецпроєкти

Ахметов і Коломойський перемогли залізничників

Промислове лобі зумів заблокувати підвищення тарифів на вантажні залізничні перевезення
Фото: Влад Содель
Фото: Влад Содель
Реклама на dsnews.ua

Українське промислове лобі на чолі з найбагатшими бізнесменами країни Рінатом Ахметовим та Ігорем Коломойським може зітхнути з полегшенням - підвищення тарифів на вантажні залізничні перевезення відкладається на невизначений час. Як стало відомо цього тижня, подарунок олігархам зробила Державна регуляторна служба України, заступник голови якої Олег Мірошниченко в статусі в. о. голови цього відомства підписав рішення про відмову в погодженні проекту наказу Міністерства інфраструктури України "Про внесення змін у деякі нормативно-правові акти Мінтрансзв'язку".

У цьому проекті відомство Андрія Пивоварського запропонувало провести індексацію тарифів на перевезення вантажів залізницею, підвищивши їх на 15% з дня офіційного опублікування (у Мінінфраструктури сподівалися,що це відбудеться вже в січні поточного року). Виняток планувалося зробити лише для вугілля, вартість перевезення якого з січня повинна була зрости на 5%, а з квітня - ще на 9,5%. Крім того, з 1 липня 2016 р. повинна була стартувати друга хвиля підвищення тарифів на вантажні залізничні перевезення. Для масових вантажів першого класу (до нього належать сировинні ресурси - вугілля, залізна руда, щебінь тощо) тарифи повинні зрости на 20%, а для вантажів третього класу (з високою доданою вартістю) - лише на 5%. Таким чином, за задумом відомства Пивоварського, різниця між тарифами на перевезення вантажів різних класів повинна вирівнятися.

На бік промислового лобі постала не лише Державна регуляторна служба, яка вирішила, що відомство Андрія Пивоварського розробив свій проект наказу "з порушенням принципів адекватності, збалансованості і передбачуваності", але і Міністерство фінансів

Проти цього виступили практично всі найбільші промислові групи країни - ще в минулому році, як повідомляла "ДС", вони почали масштабну кампанію проти зростання цін на вантажоперевезення. В її рамках керівники галузевих об'єднань і найбільших промислових підприємств України підписали звернення до влади з проханням не допустити підвищення тарифів на залізничні вантажні перевезення, за яких додаткові витрати промисловців у 2015 р. оцінювалися на рівні 8,5 млрн грн. "З липня 2014 р. тарифи вже були підвищені на 12,5%, з лютого 2015-го ще на 30%. Незважаючи на глибоку кризу реального сектору вітчизняної економіки, загальне зростання вартості залізничних перевезень складе 82,9%, що значно більше песимістичних прогнозів уряду щодо рівня цін промислових виробників на кінець 2015 р.", - було зазначено у зверненні. У число підписантів увійшли представники більшості найбільших бізнес-груп країни "Приват" Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова (Запорізький феросплавний завод), "Інтерпайп" Віктора Пінчука (Новомосковський трубний завод), "Фінанси і кредит" Костянтина Жеваго (Полтавський ГЗК), комбінат "Арселорміттал Кривий Ріг" Лакшмі Міттала. А також асоціації "Металургпром" і "Укрцемент", Союз хіміків, Всеукраїнський союз виробників будматеріалів та інші організації.

Першу скрипку серед них грав Рінат Ахметов - звернення підписали представники відразу п'яти його підприємств (Маріупольський металургійний комбінат ім. Ілліча, "Запоріжвогнетрив", "ДТЕК-Енерго", "Метінвест-шиппінг", Авдіївський коксохімзавод). Протягом усього року в належать Ахметову, Пінчуку та Коломойському ЗМІ виходили матеріали про те, що підвищення тарифів в сформованих економічних умовах невиправдано та й згубне для економіки, може призвести до зниження конкурентоспроможності національних виробників на світових ринках і падіння надходжень від експорту. Ця робота в сукупності з "нащупыванием точок дотику" в ряді відомств призвела до успіху. Причому на бік промислового лобі постала не лише Державна регуляторна служба, яка вирішила, що відомство Андрія Пивоварського розробив свій проект наказу "з порушенням принципів адекватності, збалансованості і передбачуваності", але і Міністерство фінансів. У січні заступник голови цього відомства Оксана Маркарова прийшла до висновку, що "зростання індексу цін виробників промислової продукції, пов'язаний із збільшенням транспортної складової в цінах на продукцію, що призведе до зростання собівартості продукції суб'єктів господарювання, які користуються послугами залізничного транспорту". І від імені Мінфіну рекомендувала Мінінфраструктури обґрунтувати запропоноване ним зміна тарифів.

    Реклама на dsnews.ua