• USD 28
  • EUR 33.7
  • GBP 39
Спецпроєкти

Між Байденом і Коломойським. Як Тимошенко допоможе Зеленському встати з незручного шпагату

Кажуть, що при створенні коаліції на Банковій згодні включити в квоту «Батьківщини» пости віцепрем'єра і двох міністрів, кілька посад голів ОДА і заступників міністрів

Юлія Тимошенко
Юлія Тимошенко / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Лідер «Батьківщини» Юлія Тимошенко ще з грудня веде переговори з Володимиром Зеленським про нову коаліцію і обговорює людей від своєї політсили на посади міністрів. Про це розповів в ефірі телеканалу «Україна 24» народний депутат від «Батьківщини» Михайло Волинець.

«Переговори ведуться ще з минулого року. Тимошенко інформувала нас у третій декаді грудня про те, що переговори вона веде з президентом. Також піднімалося питання про те, що частина депутатів з нашої команди, найбільш гідні, могли б стати міністрами», — сказав народний депутат.

У принципі чутки про такі переговори ходять давно. 20 лютого сама Тимошенко в ефірі того ж телеканалу підтвердила можливість створення коаліції партій «Слуга народу»та «Батьківщина» і формування нового уряду. «Консультації ведуться про те, як об'єднати парламент, зробити так, щоб сильний уряд міг об'єднати країну», — заявила вона.

Увечері 15 березня Тимошенко знову виступила на тому ж телеканалі. Вона підтвердила, що партія «Батьківщина» зробила партії «Слуга народу» пропозицію про створення коаліції у Верховній Раді і переформатування уряду. «Коли я побачила, наскільки важка економічна, медична, соціальна ситуація, наскільки все це загнано в глухий кут, я просто вийшла і сказала: слухайте, далі це вже може бути невідновлюваним, ми просто можемо пройти точку неповернення, давайте робити сильний національний уряд, давайте робити сильну політику, сильні рішення і діяти негайно», — заявила вона.

«І я можу сказати, що моя пропозиція заради того, щоб зараз врятувати ситуацію, залишається у них на столі. Але це їх рішення — продовжити цей хаос, божевілля і щоденне прийняття рішень проти національних інтересів або повернутися до відродження величі України, її індустріальної могутності й правильної соціальної політики», — резюмувала Тимошенко.

Список вимог Тимошенко

Підкреслимо, що мова йде не про легкий політичний флірт, а про повноцінний шлюб за розрахунком. Сторони повинні публічно оголосити про створення коаліції. Після цього коаліція отримає право сформувати новий уряд, і Тимошенко напевно захоче максимально скористатися цією можливістю.

Реклама на dsnews.ua

Різні джерела повідомляють, що на Банковій згодні включити в квоту «Батьківщини» пост віцепрем'єра і ще два міністерства. Також люди Тимошенко можуть отримати кілька посад голів ОДА, директорів держпідприємств, заступників міністрів.

Але це не все. Крім подарунків у вигляді крісел для своїх людей, лідеру «Батьківщини» знадобиться шлюбний контракт — написана заново програма діяльності Кабміну. Схвалення цього документа Верховною Радою дасть новому уряду річний імунітет від відставки. І тільки на таких умовах цей союз має сенс для Тимошенко.

Потрібно розуміти, що для лідера «Батьківщини» входження в коаліцію — це не тільки спосіб посилити свою політичну вагу в нинішніх розкладах. Це ще і важіль, щоб підняти свій особистий рейтинг і рейтинг партії в очах виборців. Тобто їй потрібні такі перемоги уряду, якими вона зможе хвалитися, як результатом свого входження в коаліцію. Тому Тимошенко буде намагатися сама стати центром прийняття рішень щодо соціально-економічних питань.

Надзвичайні обставини для Зеленського

Очевидно, Зеленському все це не вигідно. І погодитися на це він може тільки в разі надзвичайних обставин.

Однак саме зараз, схоже, ці надзвичайні обставини наступають. І заява Волинця, можливо, свідчить про те, що Тимошенко намагається підштовхнути Зеленського до реалізації союзу, користуючись сприятливим моментом.

Суть у тому, що зараз Вашингтон наполегливо натякає Зеленському про необхідність жорстких дій проти Коломойського. 11 березня відбулося засідання РНБО, примітне тим, що на ньому ніяких рішень проти Коломойського не було прийнято. Тим самим Зеленський проігнорував позицію США, які 5 березня ввели санкції проти Коломойського і його сім'ї.

13 березня найбільша щоденна газета США The Washington Post вийшла c редакційною статтею під заголовком «Президент України знову потрапляє під тиск США — на цей раз з поважної причини». Там прямо говориться, чого Джо Байден чекає від Зеленського: «Він повинен недвозначно порвати з паном Коломойським і підтримати кримінальну справу проти нього».

У той же день велика стаття під назвою «Байден тримає Україну на відстані витягнутої руки» вийшла у впливовому виданні Politico. Там теж говориться про те, що Байден чекає від Зеленського рішучих дій проти Коломойського.

У київських коридорах влади зараз обговорюється інформація про те, що в адміністрації Байдена існують дві точки зору на подальші відносини з адміністрацією Зеленського. Перша зводиться до формули «завдання — виконання — заохочення». Її прихильником є держсекретар США Ентоні Блінкен. Саме він озвучив санкції проти Коломойського і тепер припускає, що Зеленський відреагує правильно. Друга точка зору пропонує застосовувати до Зеленського політику не заохочення, а покарання (з огляду на вже допущених Зеленським численних порушень домовленостей з МВФ). До її прихильників зараховують помічника Байдена з питань національної безпеки Джейка Саллівана. І якщо Зеленський буде затягувати з діями проти Коломойського (підкреслимо, справжніми, а не показушними), то він може дочекатися, що друга точка зору переможе.

Ахметов підставляє плече

Тому Зеленському, швидше за все, не вдасться довго сидіти на шпагаті між Байденом і Коломойським. Але якщо він все ж зреагує на сигнали з Вашингтона, то Коломойський, напевно, завдасть удари у відповідь.

Перш за все, можна очікувати демаршу людей Коломойського у Верховній Раді. Звичайно, половина їх навряд чи захоче воювати одночасно з Банковою і Вашингтоном. Але половина може і зберегти вірність Коломойському, особливо якщо вони у нього на гачку. Втім, показовий демарш Олександра Дубінського цьому явно не посприяє.

Якщо хоча б пару десятків нардепів з фракції партії «Слуга народу» і групи «За майбутнє» перейдуть у жорстку опозицію до Зеленського, то монобільшість фактично перестане функціонувати. І навіть юридично вона може розвалитися.

Щоб як і раніше набирати 226 голосів за потрібні законопроєкти, Зеленському потрібен союзник. І «Батьківщина» напрошується: ось я.

Уточнимо, що Зеленському потрібна додаткова опора не тільки у Верховній Раді, а й у регіонах. Також йому потрібна різного роду допомога в разі дострокових виборів. І йому дуже важлива медіапідтримка, особливо якщо Коломойський нацькує на нього свій телеканал «1+1».

Юлія Тимошенко сама по собі всього цього не забезпечить — ресурсів не вистачить. Але її союзником у цій справі може бути Рінат Ахметов. Не випадково і сама Тимошенко, і Волинець свої заяви про можливу коаліцію «Батьківщини» зі «слугами народу» робили саме на каналі Ахметова. В цьому випадку можна припустити, що частина портфелів, які отримає «Батьківщина» за своєю квотою, буде віддана людям Ріната Леонідовича.

Взаємні погрози

Втім, поки що нічого ще не вирішено. І переговори про коаліцію не заважають обом сторонам — Зеленському та Тимошенко — обмінюватися публічними ударами.

Так, з боку Зеленського загрозу на адресу Тимошенко озвучив секретар РНБО Олексій Данилов. 11 березня на брифінгу за підсумками засідання РНБО він нагадав, що 16 травня 2008 р. РНБО ухвалила рішення (воно було введено в дію указом президента 20 травня 2008 р.), яким Кабінету Міністрів було доручено в двомісячний термін підготувати і забезпечити внесення законопроєкту про припинення з 2017 р. дії міжнародних договорів про тимчасове перебування на території України Чорноморського флоту Російської Федерації. Прем'єром тоді була Юлія Тимошенко.

«Цей законопроєкт з невідомих нам причин не був розроблений. Ми вважаємо, що це був перша цеглина, з якої почалася руйнація всієї системи нашої безпеки. Це призвело до того, що в 2010 р. з'явилися так звані Харківські угоди ...», - заявив Данілов і провів далі логічний ланцюжок до російської окупації Криму і Донбасу.

У свою чергу, Тимошенко на засіданні погоджувальної ради парламенту 15 березня вимовила на адресу Зеленського критичну промову і завершила її прямими звинуваченнями в корупції. «Підмінюється стара олігархія новою олігархією, — підкреслила Тимошенко. — Триває корупція в НАК "Нафтогаз", ніхто не створив тимчасову слідчу комісію, хоча і обіцяли, по перевірці тарифів, продовжують працювати компанії-посередники, які закуповують український дешевий газ і продають людям втридорога, ніякого контролю. Це що, новий президентський бізнес і нова олігархія створюється?»

Всі ці взаємні удари — це на даний момент елемент торгів. Сторони попереджають одна одну, по яким хворит місцям вони будуть бити, якщо запланований союз зірветься. Так що в будь-якому випадку розвиток подій буде цікавим — незалежно від того, створять вони коаліцію чи ні.

    Реклама на dsnews.ua