• USD 28
  • EUR 33.7
  • GBP 39
Спецпроєкти

Андрій Клочко: Проект змін до Конституції щодо ліквідації районних рад майже готовий

Про децентралізацію, її районний вимір та виклики, пов'язані з появою у законодавстві диспропорції в поноваженнях та фінансах адмінодиниць, "ДС" поспілкувалася з головою парламентського комітету з питань державної влади, місцевого самоврдяування, регіонального розвитку та будівництва Андрієм Клочком

Реклама на dsnews.ua

"ДС" В Раді розглядають законопроект №4100, згідно з яким бюджети районів урізаються на користь ОТГ. Окрім цього, губернатори також втрачають більшу частину інструментарію, яким вони могли користуватися для вирішення проблем мешканців області. Чим виправдані відповідні позиції законопроекту?

А.К. Законопроект №4100 — це один із тих документів, які мають наповнити реформу децентралізації реальним змістом. Адже необхідно передати на місця, на рівень громад не лише повноваження, а й ресурси. Це буде правильно, оскільки у міжбюджетних відносинах усувається районний рівень, який фактично був свого роду посередником. І розподіл ресурсів відбувався в ручному режимі, що часто породжувало корупційні ризики.

Що стосується повноваження голів обласних державних адміністрацій, то реформа децентралізації якраз в тому і полягає, щоб передати на місцевий рівень право громадян на управління державними справами, як це передбачено Європейською хартією місцевого самоврядування. За обласними та районними держадміністраціями мають залишитися функції з нагляду за дотриманням законодавства органами місцевого самоврядування, додержанням прав і свобод громадян, виконання державних і регіональних програм, а управлінські повноваження мають бути передані на місцевий рівень. Тим більше, якщо говорити про голів ОДА, що вони вирішують якісь проблеми області, то складно уявити, що керівник області має розбиратися та вирішувати питання, наприклад, вуличного освітлення селища, яке розташоване за 100 км від обласного центру. Такі питання мають вирішуватися на місцях, адже чим далі чиновник від людей, тим далі він і від їхніх проблем.

"ДС" Як вирішити потужний фінансовий конфлікт, закладений в децентралізацію у вигляді багатих на ресурси та повноваження ОТГ та бідних районів?

А.К. Немає ніякого конфлікту. Навпаки, передача фінансових ресурсів на місця дозволяє використовувати їх більш ефективно, адже люди мають можливість бачити — чи зроблено насправді ремонт дороги, реконструйовано лікарню, чи ні. А завдяки укрупненню районів та ліквідації понад двох третин нинішніх районних державних адміністрацій не лише економляться кошти державного бюджету, а й усувається дублювання управлінських функцій, коли одними і тими ж напрямками займалися чиновники РДА, і службовці виконавчого органу місцевого самоврядування. 

"ДС" Тоді навіщо взагалі залишати район як адмінодиницю, повністю позбавивши його повноважень та ресурсів?

А.К. Районний рівень — це базовий рівень для організації ефективного державного управління. Ми ухвалювали рішення щодо об’єднання районів, виходячи з досвіду успішних демократичних країн, використовуючи методики, які враховували цілий ряд параметрів. При цьому одне із ключових завдань на рівні району — забезпечити ефективний державний нагляд за додержанням органами місцевого самоврядування Конституції, законів України, дотриманням прав та свобод громадян України. Саме це завдання, а також координація діяльності місцевих управлінь центральних органів виконавчої влади, буде віднесено до ключових повноважень районних державних адміністрацій у новій редакції закону України "Про місцеві державні адміністрації", проект якого вже зареєстровано у Верховній Раді України. Що стосується районних рад, то дійсно, є обґрунтовані аргументи щодо недоцільності їх подальшого функціонування. Водночас районні ради та обрання до їх складу депутатів передбачені Конституцією України, тому для їх ліквідації необхідно внести зміни до Основного закону. Відповідний законопроект про внесення змін до Конституції України щодо децентралізації влади вже знаходиться на завершальній стадії консультацій за участю широкого кола зацікавлених сторін, в тому числі — усіх представлених в Україні асоціацій органів місцевого самоврядування. До речі, користуючись нагодою, дозвольте привітати усіх причетних з державним святом — Днем місцевого самоврядування (7 грудня) та побажати новообраним представникам місцевого самоврядування сил і натхнення у захисті інтересів громад, а також мудрості та виваженості у прийнятті рішень!

Реклама на dsnews.ua
    Реклама на dsnews.ua