• USD 28.1
  • EUR 33.8
  • GBP 38.9
Спецпроєкти

Антикорупційних суддів тепер підривають там, де їх не може бути

Сенсаційна новина — корупціонери вирішили підірвати суддю у дворі ВАКС, знаючи, що його там гарантовано не було

Фото Вищого антикорупційного суду
Фото Вищого антикорупційного суду
Реклама на dsnews.ua

Хоч це і звучить абсурдно, щонайменше так стверджують у самому ВАКС, вочевидь — у рамках медійної компанії напередодні ухвалення рішення Конституційного суду щодо законності створення самого ВАКС.

Лаври Шокіна, на якого перед відставкою ніби здійснювали замах із тепловізором, а потім ледь не особисто Байден труїв його ртуттю, на дають спокою суддям ВАКС напередодні ймовірного ухвалення Конституційним судом рішення про неконституційність закону про антикорупційний суд.

У ніч на 1 жовтня у внутрішньому дворі Вищого антикорупційного суду стався вибух - на місці, де зазвичай паркує автомобіль суддя, яка головує у справі. Цей інцидент став останнім епізодом, який переконав суддів у погодженому втручанні з боку адвокатів (?) Мартиненка (?!?), зазначили в суді. Дослівно: "Заключним кроком, який дав суддям упевненість в тому, що зазначене вище є саме узгодженими діями щодо втручання у діяльність суддів, став випадок із вибухом невідомого пристрою на місці, де паркує автомобіль головуюча у справі. Ураховуючи всі обставини, колегія суддів ВАКС розцінює дії сторін у зазначеній справі, як втручання у діяльність суддів".

Проговоримо цей абсурд ще раз: адвокати Мартиненка нібито хотіли підірвати машину судді, якої гарантовано не було вночі у дворі ВАКС, щоб втрутитись у діяльність суддів у справі, яка розвалюється у ВАКС через криво зліплене НАБУ і САП обвинувачення. Паралельно суддя ВАКС звинуватила керівника ЦПК Шабуніна у тиску на суддів, і заявила, що ВАКС незалежний від НАБУ і САП.

Щоб зрозуміти, що відбувається в цьому театрі абсурду, треба врахувати події, які відбуваються на фоні цих мʼяко кажучи дивних заяв.

Конституційний суд vs ВАКС

22 липня до Конституційного суду України надійшло подання 49 народних депутатів щодо конституційності закону "Про Вищий антикорупційний суд". Нардепи вважають, що оскаржуваний закон не відповідає українській Конституції, а його правозастосування призводить до порушення гарантованих Конституцією засад функціонування судоустрою в нашій країні та звуження прав суддів щодо їх незалежності та недоторканості. Зараз суд якраз приступив до розгляду цієї справи.

Реклама на dsnews.ua

ВАКС з великою ймовірністю опиниться поза правовим полем. Чому? Тому що в аналогічному поданні щодо призначення директора НАБУ Ситника суд ухвалив рішення щодо неконституційності такого призначення: Ситник наразі "підвішений", поки президент не ухвалив політичного рішення щодо нього. Хоча в наших широтах можливо все: українські суди славляться ухваленням абсолютно протилежних рішень в аналогічних справах.

Питання: кому вигідний "невдалий теракт" під час слухання справи у Конституційному суді?

Чи існує конфлікт між НАБУ і ВАКС у справі "Роттердам+"

У серпні прокурор Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Віталій Пономаренко, який керує справою з боку САП, вніс постанову про закриття справи "Роттердам+". Після цього суддя Вищого антикорупційного суду Катерина Широка відмовила екснардепу Віктору Чумаку у задоволенні скарги на постанову прокурора САП Пономаренка про закриття провадження щодо "Роттердам +".

Справу повністю провалило НАБУ, так і не спромігшись під час проведення досудового слідства довести надання комусь збитків від застосування формули. Але керівник ЦПК Віталій Шабунін, незмінний медійний рупор директора НАБУ Ситника, пише пост, в якому обзває прокурора САП "дешевим", а суддю ВАКС — "паршивою вівцею", яка "продає справедливість".

У свою чергу суддя ВАКС Віра Михайленко робить різку політичну заяву в бік Шабуніна: «Судді ВАКС є незалежними у прийнятті судових рішень і залишатимуться такими попри негативне, а інколи провокативне ставлення окремих осіб до діяльності суду… Нападки на окремих суддів, відверті образи та намагання впливу інформаційним тиском не вплинуть на ефективність роботи інституції як цілісного організму здійснення правосуддя". І в бік самого Ситника: "Ми не припиняємо наголошувати, що ВАКС не є структурним підрозділом Національного антикорупційного бюро чи Спеціалізованої антикорупційної прокуратури".

Судячи зі всього, нам демонструють, що розпочалася внутрішня війна між ВАКС, НАБУ і САП. Чи є вона насправді — питання відкрите.

Війна всередині ВАКС

Між тим, дуже схоже, що війна відбувається всередині ВАКС між групами впливу. Не забуваємо, що в аналогічних справах ВАКС може або відмовляти у обранні запобіжного заходу (як у справах проти Клименка чи Клюєва), або обирати цей захід (як у справі Бахматюка). Не забуваємо про "трійку суддів Ситника", до яких за дивним збігом при автоматичному розподілі справ потрапляють всі справи, що цікавлять директора НАБУ. Або те, що рішення "не своїх" суддів ВАКС НАБУ потім гарантовано "відіграє" в лояльній Апеляційній палаті ВАКС. Врешті, не забуваємо, що НАБУ — головний "тримач компромату" в країні завдяки безконтрольності і роздутим повноваженням. Скільки годин записів телефонних розмов суддів лежить на одному сервері з записами розмов судді Вовка, екскерівника САП Холодницького чи родичів Єрмака, одному Ситнику відомо.

Медійна кампанія ВАКС

Політичні заяви ВАКС щодо НАБУ, САП і Шабуніна, як і дивні заяви щодо вибухівки, підкладеної під відсутню машину судді адвокатами Мартиненка, говорить про те, що хтось почав координувати медійну кампанію ВАКС. Це кампанія зі створення іміджу ВАКС як "незалежної" структури, без якої боротьба з корупцією повністю провалиться. І почерк дуже знайомий: подібним чином систему захисту вибудовували і Ситник, і Шабунін. Щодо "Війни ВАКС, НАБУ і САП" варто звернути увагу не тільки на заяви ВАКС, а й на реакцію на них Ситника і Шабуніна.

Зазвичай при "наїздах" на Ситника першим включається Шабунін. Тут він зберігає мовчанку. Ні посту на Фейсбуці, ні колонок на "Українській правді" та "Новому времени", ні півгодинних спічів на "24 каналі" — нічого. Також по захисту Ситника зазвичай відпрацовують 7-8 лояльних видань, групи блогерів (переважно з партії "Демократична сокира"). Нічого подібного після заяв ВАКС ми не бачимо. Чому? Тому ще це не відповідає, вочевидь, цілям кампанії. Зате цілям кампанії відповідає "підняття градусу" з вибухом і звинуваченням Мартиненка. Так формується образ "справжніх акнтикорупціонерів — ВАКС", яких злісні корупціонери хочуть прибрати руками Конституційного суду. Аудиторія, на яку спрямована ця кампанія, до речі, досить вузька — це Офіс президента. Але історія "вибухівку підклали адвокати Мартиненка" — це перегин. У це просто ніхто не повірить.

Для Ситника в цій кампанії теж є один беззаперечний інтерес: комедія про ніби "конфлікт" щодо справи "Роттердам+" спрямована на виправдання Ситника за провал справи. А так і ВАКС справу закрив, і Ситник ніби ні до чого. І при показовій видимості конфлікту Ситник зберігає вплив на свою "трійку" суддів, на зручну Апеляційну палату. Взагалі в цій історії з рішеннями Конституційного суду і Ситник, і ВАКС знаходяться в одній упряжці. Їхній інтерес: переконати Зеленського не чіпати їх.

І у них це, схоже, виходить: у Брюсселі Зеленський продемонстрував неготовність ухвалювати політичні рішення щодо цих структур. Що буде результатом такої неготовності? Індульгенція антикорупційній трійці НАБУ, САП і ВАКС на імітацію боротьби з корупцією і вибіркове правосуддя.

    Реклама на dsnews.ua