• USD 40.4
  • EUR 43.5
  • GBP 51.6
Спецпроєкти

Аплодують не всі. Аваков вирішив відібрати блакитну каску у Порошенка

Міністр внутрішніх справ і один з лідерів партії "Народний фронт" Арсен Аваков приєднався до числа тих українських політиків, у яких є свій план мирного врегулювання на Донбасі
Фото: УНІАН
Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

До складання такого плану Арсен Борисович підійшов з властивим йому артистизмом і пафосом. Чого вартий хоча б назву - "Тактика дрібних кроків, яким аплодують всі". Мовляв, запропонованим Аваковим кроків України будуть аплодувати і український народ, і світове співтовариство, і навіть особисто Володимир Путін, оскільки зможе принести своєму народові як "велику перемогу".

Якщо ж відкинути політичний пафос та ознайомитися з "дрібними кроками" більш детально, то стає очевидно, що чогось радикально оригінального в пропозиціях Авакова немає. Суть плану зводиться до наступного: в основі ідея використання на Донбасі міжнародних миротворчих сил, що традиційно іменується "планом Порошенко", однак через те, що на всю територію Донбасу "блакитних касок" явно не вистачить, то миротворці не беруть під свій контроль відразу всю окуповану територію, а займають її поступово, район за районом, одночасно з цих районів йдуть російські війська і місцеві колабораціоністи. Після чого проводяться вибори за українським законодавством, надається амністія для не вчинили тяжкі злочини сепаратистів, приймається "закон про колабораціоністів", за яким визначається правовий статус мешканців окупованих територій, що передбачає для частини з них деякий тимчасова поразка в правах, ну і так далі. З часом, за задумом Авакова, Україна крок за кроком відновить свій суверенітет треба всіх окупованих Донбасом.

В цілому план Авакова досить розумний, правда, головне його "нововведення" у вигляді поетапної деокупації не надто ново. Така ідея висловлювалася і раніше, в тому числі і "Ділова столиця", так що про перспективи реалізації такого покрокового сценарію сказано і написано вже достатньо. Нас же в цьому контексті цікавить ось який внутрішньополітичний аспект - аваковские "дрібні кроки" явно виростають з плану президента і справляють враження якщо не спроби Авакова перехопити у глави держави ініціативу в питанні мирного врегулювання (тут Авакову вкрай складно конкурувати з Порошенком зважаючи різних масштабів посад і повноважень), то як явний намір відрізати і для себе, і для своєї політичної сили лаври миротворців.

І хоча Аваков у своєму інтерв'ю намагається дещо згладити гострі кути, відзначаючи, що його план - це лише елемент загального плану, про який говорить Порошенко", але тут же додає, що без нього план президента щодо залучення миротворців "не працює ніяк". "Просто я як людина, двома ногами стоїть на землі, забрудненим в багнюці повсякденності ногами, розумію, що є реальний механізм, як це можна імплементувати", - пояснює глава МВС. Так що в і без того непростих відносинах між Аваковим і Порошенко виникла ще одна лінія напруги.

Тут потрібно нагадати, що у складі двучленной коаліції "Народний фронт" завжди позиціонував себе як "партія війни", в той час як БПП грав роль такої собі "партії миру". Тепер межа між "світом" і "війною" активно розмивається. Вже ні у кого немає сумнівів, що Порошенко піде на вибори, експлуатуючи в першу чергу образ захисника від російської агресії, готового і далі давати відсіч Путіну, а "Народний фронт" повільно і впевнено витісняється з ніші "партії війни". На лінії зіткнення першу роль вже давно грають не добробаты, які стали частиною підконтрольної Авакову Нацгвардії, а Збройні сили, а з травня вся військова організація на Донбасі буде переформатована згідно з президентським законом про реінтеграції: Антитерористична операція перетвориться на Операцію об'єднаних сил, а управління всіма силовими органами перейде Об'єднаного штабу, де усе буде замикатися на фігуру Верховного Головнокомандувача. Тобто в наявності явна тенденція відтиснення МВС і, відповідно, "Народного фронту" і особисто Авакова від подій на Донбасі. При цьому президент стає головною дійовою особою як збройного опору агресії, так і процесу мирного врегулювання, а БПП перетворюється в "партію і світу, і війни".

Так що запуск у публічний простір "покрокового плану Авакова" можна розглядати як відповідь НФ на монополізацію президентом теми війни. "Фронтовики" в особі Авакова намагаються стати врівень з главою держави, переконуючи того, що без них всі його проекти мирного врегулювання не зможуть стати реальністю. У цьому є якесь раціональне зерно, адже якою б не була миротворча місія, якщо вона стане реальністю, а Росія піде з Донбасу (не важливо, чи всього лише частини, як пропонує Аваков), порядок на деоккупированных територіях будуть підтримувати в першу чергу, МВС і Нацгвардія.

Як би там не було, до практичної реалізації миротворчої місії на Донбасі ще дуже і дуже далеко, а ось нове ускладнення відносин між Аваковим і Порошенко в контексті спроби глави МВС перетягнути на себе частину ковдри Петра Олексійовича можливо вже зараз. І хоча обидва учасники нинішньої коаліції сильно залежать один від одного, що є певним запобіжником від радикальних кроків, критична маса взаємних претензій, образ і недовіри має тенденцію накопичуватися, що загрожує небезпечними наслідками для обох.

Реклама на dsnews.ua
    Реклама на dsnews.ua