• USD 27.6
  • EUR 33.4
  • GBP 38.8
Спецпроєкти

AR-15 замість автомата Калашникова. Чому про переозброєння нашої армії ми дізнаємося з чеських джерел

Розмови про перехід ЗСУ на штурмові гвинтівки натовського калібру 5,56x45 мм йдуть з 2017 р., але ясності як і раніше мало

Загони спеціального призначення НГУ отримали вітчизняні штурмові гвинтівки UAR-15
Загони спеціального призначення НГУ отримали вітчизняні штурмові гвинтівки UAR-15/НГУ
Реклама на dsnews.ua

Початок війни на Донбасі наші військові зустріли з автоматами Калашникова калібру 5,45-мм, які в міру вичерпання запасів набоїв та розгортання нових частин і підрозділів масово стали замінюватися на ще більш старі зразки все того ж автомата, але калібру 7,62-мм. Однак уже в ході бойових дій стало зрозуміло, що це радянська зброя морально і фізично застаріла і не відповідає реаліям сучасної війни.

В якійсь мірі недоліки спробували компенсувати масовим випуском кастомізаціоних наборів для тюнінгу від підприємства «Форт». Однак повністю вирішити проблему було неможливо. Тому почалися пошуки, як армії дешево і практично масово перейти на новий калібр. На перший погляд — це нескладне завдання, так як на платформі AR-15 по всьому світу випускається просто величезна кількість зразків, причому не тільки військового, а й цивільного призначення.

У 2017 р. пройшла інформація про те, що «Укроборонсервіс» підписав з американською компанією Aeroscraft якийсь меморандум про спільне виробництво автоматичної гвинтівки M4 — WAC-47. Причому це повинна була бути зброя модульної конструкції, яка може працювати з патронами як радянського, так і натовського калібру. Після демонстрації на полігоні чотири гвинтівки були відправлені в діючу армію — за деякими даними, у третій полк ССО. Однак після цього ніякої нової інформації про цей проєкт не було.

У 2018 р. у ЗМІ посилено поширювалися чутки про можливість підписання контракту з канадською фірмою Colt Canada на поставку штурмових гвинтівок Diemaco C7 і C8 під патрон 5,56×45 мм НАТО (по суті, це модифіковані варіанти американських автоматів М16А1 і M4 відповідно). Але далі розмов справа не пішла.

І ось вже на початку 2021-го неофіційно з'явилася інформація про те, що Міністерство оборони веде переговори з неназваним європейським оборонним підрядником про можливість придбання партії штурмових гвинтівок на платформі AR-15 з подальшою локалізацією виробництва як самої гвинтівки, так і боєприпасів. Називається і можлива сума угоди — всього близько $2 млн.

Джерело інформації (Чехія) і фотографія в публікації натякають на те, що наші генерали продовжують співпрацю з компанією Excalibur Army, яка раніше відзначилася поставками в Україну бронетехніки і різноманітного військового спорядження. Саме ця компанія планує поставити нашим збройним силам партію колісних САУ «Дана» і шасі Тatra.

Штурмовая винтовка AR-15
Штурмова гвинтівка AR-15/excaliburarmy.cz
Реклама на dsnews.ua

Спробуємо оцінити, яку користь для ЗСУ принесе це рішення.

По-перше, перехід на систему AR-15 стає досить стійкою тенденцією на пострадянському просторі. Наприклад, у Грузії стандартною зброєю є G5 — грузинський автомат сімейства AR-15, що представляє собою клон HK416. Розроблено в 2012 р. грузинським військовим науково-технічним центром «Дельта» в якості альтернативи карабіна М4 для оснащення Збройних сил Грузії. У Білорусі в січні 2018 р. на засіданні колегії Державного військово-промислового комітету чиновникам і військовим був представлений місцевий варіант AR-15 під радянський проміжний патрон 7,62х39 мм.

По-друге, м'який перехід наших силових відомств на натовський калібр вже почався, а військові виявилися в числі відстаючих. Ще влітку минулого року представники Національної гвардії України заявили про те, що окремі загони спеціального призначення отримали вітчизняні штурмові гвинтівки UAR-15 калібру 5,56×45 мм (.223 Remington) від фірми «Зброяр». Такі ж гвинтівки отримав і 10-й окремий загін оперативного реагування «Дозор» Державної прикордонної служби.

Вважається, що це гвинтівка вітчизняного виробництва, проте правильніше говорити, що це ліцензійна гвинтівка української збірки на базі американської напівавтоматичної платформи AR-15. Вітчизняного в ній зовсім небагато, адже основні елементи імпортні: ствол і ударно-спусковий механізм — американського виробництва, коліматор — шведського.

Тобто можна говорити про те, що виробничі потужності і підготовлений персонал для розгортання масового виробництва подібних гвинтівок в країні вже є. Згаданий «Зброяр» ще з 2011 р. з комплектуючих американської фірми Rock River Arms Inc. випускає кілька варіантів громадянської самозарядної напівавтоматичної гвинтівки Zbroyar Z-15. Причому як під мисливські калібри .223 Remington і .458 SOCOM, так і під 7,62×39 мм. З початком війни на Донбасі різними шляхами (перш за все з добровільними підрозділами) ця зброя потрапляла на фронт, де заслужила славу надійної і зручної (особливо в порівнянні з автоматами Калашникова з дизайном 1950-х).

Де в схемі буде місце чеської фірми-прокладки, при тому що можна просто дати грошей вітчизняній конторі для розширення виробництва, поки незрозуміло. Хоча варіантів небагато — цілком може виявитися, що спритні чехи пов'язали контракт на будівництво лінії для виробництва боєприпасів із закупівлею партії гвинтівок у них. А може, все ще простіше — Excalibur Army змогла за останні пару років вибудувати взаємовигідні відносини з українськими генералами, що відповідають за закупівлі озброєнь для армії.

    Реклама на dsnews.ua