• USD 27.7
  • EUR 33.4
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

Atlantic Council: Що заважає нормалізації відносин між США і Україною

Є ряд проблем, пов'язаних насамперед з Приватбанком, які заважають запустити діалог між Банковою і Білим домом

Національні прапори України і США
Національні прапори України і США / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Директор Євразійського центру Атлантичної ради, колишній посол США в Україні Джон Гербст у своїй статті зазначає, що відносини між Вашингтоном і Києвом уже почали нормалізуватися, але все-таки на цьому шляху є деякі перешкоди.

З обранням президентом Джо Байдена з'явилася настільки довгоочікувана перспектива нормалізації американо-українських відносин, після того як його попередник Дональд Трамп спробував використовувати їх у своїх політичних цілях. Водночас перші два місяці президентства Байдена також показали, наскільки складним може бути процес нормалізації.

Незважаючи на те що Київ всіляко демонстрував зацікавленість у встановленні відносин з новою адміністрацією США на найвищому рівні — між президентом Зеленським і президентом Байденом — телефонна розмова все ще не відбулася. Але, як зауважив посол Білл Тейлор, відносини не потребують президентського дзвінка. Інтереси Америки і України можна захистити і без нього.

Байден під час своєї першої розмови з президентом Путіним підкреслив, що агресія Москви щодо України залишається серйозною перешкодою на шляху поліпшення американо-російських відносин. Це був чіткий сигнал про намір США і надалі підтримувати Україну в протидії агресії Кремля на Донбасі.

Так, можливо, якби Україна не була фігурантом скандалу під час недавніх президентських виборів в США, розмова між президентами Байденом і Зеленським могла б уже відбутися. Але і ці нестандартні обставини також привели до непоганих результатів.

Адміністрація Байдена зазначила, що пріоритетом є реформа і боротьба з корупцією. А за останні кілька місяців, частково у спробі добитися телефонної розмови, український президент провів більше реформ, ніж будь-коли з того часу, як роком раніше звільнив свого прем'єр-міністра-реформатора Олексія Гончарука і більшу частину Кабінету Міністрів.

Насправді все це почалося ще до інавгурації — після того, як міністерство фінансів США ввело санкції щодо семи українців, включаючи Олександра Дубінського, відомого депутата з партії Зеленського "Слуга народу" і близького соратника українського олігарха Ігоря Коломойського, за втручання в президентські вибори в США в інтересах Росії. Зеленський оперативно прибрав Дубінського з парламентської фракції своєї партії, а потім і з самої партії.

Реклама на dsnews.ua

Ще більше значення мало рішення Ради національної безпеки і оборони України про заборону трьох телеканалів, контрольованих українським політиком і близьким соратником Путіна Віктором Медведчуком. І хоча дехто стверджує, що цей крок був порушенням свободи преси, рішення було прийняте з міркувань національної безпеки, тому що ці канали регулярно ретранслювали кремлівську дезінформацію і принаймні частково фінансувалися за рахунок коштів з окупованого Кремлем Донбасу.

Вашингтон ввів санкції проти Медведчука в березні 2014 р. через його роль у російській окупації Криму і вважав дивними його відносини з колишнім президентом України Петром Порошенком. Зеленський це виправив.

Після заходів щодо Медведчука пролунало обвинувачення в шахрайстві колишньому генеральному директору Приватбанку Олександру Дубілету і двом його заступникам. Приватбанк забрали у олігарха Ігоря Коломойського в 2016 р. і націоналізували його на тлі великої кількості повідомлень про масштабне шахрайство.

Усі ці звинувачення можна назвати серйозним ударом по зусиллях Коломойського повернути собі Приватбанк або отримати "компенсацію". На початку березня 2021 р. Вашингтон оголосив про візові санкції щодо Коломойського і його сім'ї, і до цього рішення в Україні поставилися дуже серйозно.

З огляду на глибини інтересів (деяких гравців) в Україні сильні кроки Зеленського зустрічали сильний опір і протидію. Незважаючи на розслідування щодо топменеджменту Приватбанку, імовірно причетного до шахрайських схем, було також відкрито справу на першу заступницю голови Національного банку України Катерину Рожкову, яка зіграла важливу роль в націоналізації Приватбанку.

Фактично Рожкова звинувачується в "державній зраді" і розкраданнях саме через її участь в націоналізації. Ця справа — своєріне нагадування про необхідність терміново реформувати прокуратуру і судову систему України і також суперечить зусиллям Зеленського домогтися прихильності Вашингтона.

Те саме і зі справою братів Григорія та Ігоря Суркісів, які вимагають від українського уряду $350 млн, які вони нібито втратили як акціонери Приватбанку, коли банк був націоналізований. Цей кейс сприймається як генеральна репетиція кампанії Коломойського з або повернення собі Приватбанку, або отримання компенсації.

Минулого року брати Суркіси виграли суд у сумнозвісному Печерському суді Києва. Однак наступною постановою Верховного суду виконання судового рішення було тимчасово заблоковане. Цього місяця справа повернеться на розгляд у той самий суд. На можливе рішення Печерського суду, яким він залишить чинним попереднє, звернуть увагу і на Заході.

Зеленський послідовно намагався розпочати відносини з Вашингтоном з чистого аркуша. І дійсно, з огляду на те, що інтереси і цінності США і України співпадають, відносини повинні налагоджуватися; проте такі проблеми, як судове переслідування Рожкової і відчуження активів Приватбанку, можуть загальмувати "харизматичний наступ" Зеленського. Що не на руку ні США, ні Україні.

    Реклама на dsnews.ua